https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-dvur-kralove-poprve-prirozene-odchovala-vzacne-kachny-pizmovky-konzske
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Dvůr Králové poprvé přirozeně odchovala vzácné kachny pižmovky konžské

1.10.2023 20:59 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Mláďata pižmovky konžské.
Mláďata pižmovky konžské.
Zdroj | Safari park Dvůr Králové
Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se letos poprvé v jeho historii podařilo přirozeným způsobem odchovat vzácné kachny pižmovky konžské. Tři mláďata, jejichž domovinou je západní Afrika, se narodila po čtyřech letech snažení dvorských chovatelů, uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. Pižmovky konžské chová na světě deset zoologických zahrad sdružených v mezinárodní databázi ZIMS. Česko je na špičce chovu, chovají je ještě zoo v Ostravě, Plzni a Praze.
 

"O tento druh jsme velmi stáli, protože je velmi zajímavý, jeho stavy klesají a v přírodě se o něm stále mnoho neví,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. S chovem kachen, nazývaných také kachny Hartlaubovy, zoo začala v roce 2019. Ptáky získala nejprve z Nizozemska a později z USA a z pražské a ostravské zoo.

Pižmovky konžské.
Pižmovky konžské.
Zdroj | Safari park Dvůr Králové

První pižmovku konžskou safari park odchoval letos na jaře z vajíčka v umělé líhni. Při chovu takzvaně pod rodiči ale zárodky ve vejci stále odumíraly. "To se změnilo až nyní, kdy se v polovině srpna zcela přirozeně pod rodiči vylíhla tři ptáčata," uvedl Podhrázský.

Safari parku se daří odchovávat i další na chov náročné druhy vrubozobých ptáků. Pravidelných úspěchů dosahuje například v chovu kriticky ohrožených čírek černoskvrnných a v chovu pižmovek ostruhatých.

Dvorská zoo, kterou vlastní hradecký kraj, se zaměřuje na Afriku, známá je například úspěšným chovem afrických kopytníků či nosorožců. Loni návštěvnost zoo vzrostla meziročně o 23 procent na rekordních 669.432 lidí. Zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ne východě Čech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist