https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-dvur-kralove-poslala-do-australie-ctyri-psy-hyenove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Dvůr Králové poslala do Austrálie čtyři psy hyenové

12.7.2019 00:11 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Zoo Dvůr Králové nad Labem včera poslala do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových.
Zoo Dvůr Králové nad Labem včera poslala do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoo Dvůr Králové nad Labem včera poslala do Austrálie čtyři samce ohrožených psů hyenových. Jejich novým domovem bude připravovaná expozice v Taronga zoo v Sydney. Rok a půl stará zvířata urazí do Austrálie cestu dlouhou 16.700 kilometrů. Bude to tedy vůbec nejdelší transport zvířat do jiné zoo v historii dvorské zahrady. Včera to řekla zooložka Gabriela Linhart z dvorské zoo.
 
Transport psů hyenovitých.
Transport psů hyenovitých.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Na pražské letiště čtveřice psů v přepravních bednách vyrazila ze Dvora Králové dnes ráno. Let bude trvat 29 hodin s mezipřistáním v katarském Dauhá. "Na letišti v Kataru stráví před dalším letem téměř celou noc," uvedla Linhart. Psi před cestou nedostali sedativa ani nebyli uspáni. Krmení cestou dostávat nebudou, pouze pití. "Než vyrazili, dostali ještě v zahradě poslední dávku masa, další je čeká až v Austrálii," uvedla zooložka.

Zoo Dvůr Králové patří v chovu psů hyenových mezi světovou špičku. "Od 70. let minulého století se u nás do dospělosti podařilo odchovat více než 150 mláďat. Navíc jsme v Česku a na Slovensku jedinou zahradou, kde můžou lidé psy hyenové vidět," řekla Linhart.

Transport psů hyenovitých.
Transport psů hyenovitých.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nynější smečka psů hyenových v dvorské zoo vznikla v roce 2016 spojením samice Fiony dovezené z Itálie a dvou bratrů dopravených ze zoo ve Francii. "Zvířata si mimořádně sedla, což potvrzují i každoroční početné vrhy štěňat. Během tří let se smečka rozrostla dohromady o 24 mláďat," uvedla Linhart. Díky pravidelným odchovům musí dvorský safari park hledat pro tyto kriticky ohrožené africké šelmy nová působiště.

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety. Počet volně žijících jedinců je odhadován na 6600 kusů. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist