https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-hluboka-pokrtila-medveda-plaveho-jde-o-kriticky-ohrozeny-druh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Hluboká pokřtila medvěda plavého,jde o kriticky ohrožený druh

30.8.2018 00:37 | HLUBOKÁ N.VLT. (ČTK)
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila včera vzácného medvěda plavého, který se zde narodil letos 1. ledna. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp.
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila včera vzácného medvěda plavého, který se zde narodil letos 1. ledna. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Hluboká
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou pokřtila včera vzácného medvěda plavého, který se zde narodil letos 1. ledna. Medvídě vážící 35 kilogramů dostalo jméno Bílý dráp. Jde o kriticky ohrožený druh, v budoucnu ho zoo chce umístit do nějaké renomované zoologické zahrady. Včera to řekl hlavní zoolog hlubocké zoo Ivan Kubát.
 

Jedná se o poddruh, který ve volné přírodě žije hlavně v Asii. Zoo v Hluboké chová medvědy plavé jako jediná zoologická zahrada ve střední a západní Evropě. "Chovají ho v některých zoo bývalého SSSR, v Evropě jenom Leningrad, Kyjev a my. V zoo v zajetí byl naposled rozmnožen jeho otec Altaj, 12 let starý, který se narodil v Jekatěrinburgu v Asii. Chlubí se jimi více zahrad, ale tam vůbec není doložený původ," řekl Kubát.

Medvěd plavý je podle něj ohrožen víc než panda. V takzvaných červených knihách je zapsaný v nejvyšším stupni ohrožení. "Když to vezmeme škálou našich druhů, je to kriticky ohrožený druh. Jeho vzácnost se dá srovnat s velkou pandou, ale je vzácnější - není tak chovaný v zajetí, méně se množí a v přírodě je ho trošku méně," řekl zoolog.

Hlubocká zoo se bude v budoucnu snažit najít pro samce Bílého drápa místo v některé renomované zoo. "Chovat a množit naše normální hnědé medvědy, to je zhůvěřilost, to má každá zahrada. Je jich hodně, nejsou kam dávat a pak žijí ti medvědi ve špatných podmínkách," řekl Kubát.

Hlubocká zoo chová medvědy plavé od roku 2014. Jejich mládě se zde ale letos narodilo poprvé. Zoo má kromě medvíděte ještě dvě medvědice, otec medvíděte Altaj je ve zdejší stanici pro handicapovaná zvířata.

Podle odhadů žije ve volné přírodě přibližně 3000 až 5000 jedinců. Většinou se vyskytují v málo přehledných vysokohorských oblastech na území Střední Asie.

Zoo Hluboká chovala k 31. prosinci loňského roku 328 druhů, 2295 zvířat. Loni přilákala 260.014 návštěvníků, meziročně o 354 lidí více, jak vyplývá z výroční zprávy. Zřizovatelem zoo je Jihočeský kraj, který jí dal loni provozní příspěvek 21,3 milionu Kč, dalších 23,8 milionu získala zoo z dotací. Loni skončila v zisku 3,8 milionu korun.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist