https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-ostrava-loni-mela-rekordni-navstevnost-odchovala-i-vzacna-mladata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Ostrava loni měla rekordní návštěvnost, odchovala i vzácná mláďata

23.1.2024 23:22 | OSTRAVA (ČTK)
Daman pralesní v Zoo Ostrava
Daman pralesní v Zoo Ostrava
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada loni zaznamenala rekordní návštěvnost. Zavítalo do ní 612 455 návštěvníků. Zoo se rovněž podařilo odchovat některá vzácná a raritní mláďata, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

Překonat hranici 600 000 návštěvníků se zahradě poprvé podařilo v roce 2022, kdy do ní zamířilo 606 735 lidí. Na tento úspěch navázala i v loňském roce, z měsíců byl nejúspěšnější červenec, kdy branami zahrady prošlo 106 825 návštěvníků.

V loňském roce se podařilo v zoo odchovat 2146 mláďat napříč všemi skupinami živočichů. "Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců a plazů. Pravidelně se v zoo množí oba chované druhy damanů – v loňském roce se narodili tři damani stromoví a dva damani pralesní. Díky osmi mláďatům onagerů je ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stále největším stádem chovaným v lidské péči na světě. U primátů se narodilo druhé mládě kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského," připomněla Nováková.

Díky zprovozněním dvou chovatelsko-expozičních zařízení nazvaných Chrám gibonů a pavilon Wanderu v roce 2022 zoo loni poprvé úspěšně odchovala i dva druhy plazů – kriticky ohrožené krokodýlovce čínské a hroznýšky skvrnité. Mezi další úspěšné první odchovy patří i dva jeřábi bělošíjí, užovky linkované a krajty zelené. Na konci loňského roku chovala Zoo Ostrava 6592 jedinců ve 452 druzích.

"Mezi nové druhy pořízené v roce 2023 patří například trio kriticky ohrožených lemurů širokonosých, pár vzácně chovaných kočkodanů Hamlynových a pár silně ohrožených kulíšků nejmenších. Získali jsme i několik druhů kriticky ohrožených sulaweských vodních plžů rodu Tylomelania, v jejichž chovu je Zoo Ostrava průkopníkem," doplnila mluvčí.

Zoo loni také zprovoznila parkovací dům bezmála s 200 místy. Stavba za 140 milionů korun bez DPH zlepšila podmínky parkování v bezprostřední blízkosti vstupu do zoologické zahrady. S nedostatkem míst pro motoristy se zahrada dlouhodobě potýkala. Zahrada loni po 20 letech proměnila také svou vizuální identitu. Symbol hrocha ale i v novém logu zůstal zachován. Je v něm ztvárněn z lístků rostlin, což symbolizuje komplexnost přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist