https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-praha-ma-nove-samicku-vydry-hladkosrste-dovezla-ji-z-francie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Praha má nově samičku vydry hladkosrsté, dovezla ji z Francie

9.7.2023 00:10 | PRAHA (ČTK)
Vydry hladkosrsté chová pražská zoo jako jedna z mála evropských zoologických zahrad. Ilustrační foto
Vydry hladkosrsté chová pražská zoo jako jedna z mála evropských zoologických zahrad. Ilustrační foto
Pražská zoologická zahrada má nově samičku vydry hladkosrsté, společně se skoro desetiletým samcem této tropické šelmy tvoří pár, který návštěvníci mohou spatřit v pavilonu Indonéské džungle. Zoo v pražské Troji je jedinou zoologickou zahradou v Česku, která tento druh vyder chová. Samičku vydry dovezla z Francie.
 

Vydry hladkosrsté chová pražská zoo jako jedna z mála evropských zoologických zahrad od roku 2013. V celé Evropě je podle kurátora Jana Mengra jen deset takových institucí. "Navíc většina z nich jsou britské zoologické zahrady," uvedl Mengr. Proto podle něj plánovaný transport ztížilo vystoupení Velké Británie z Evropské unie. "Nakonec jsme díky našemu úsilí i trošce štěstí získali samici z francouzské Zoo Bourbansais," dodal Mengr.

Podle Mengra spolu nová samička s bezmála desetiletým samcem dobře vychází. "Když se vydry poprvé viděly, přiběhly k sobě, důkladně se očichaly a od té chvíle jsou nerozlučná dvojka," řekl. Rozeznat je od sebe lidé mohou díky samiččině světlejší srsti.

Pár šelem bývá nejaktivnější ráno po otevření zoo, kdy návštěvníci mohou obdivovat jejich lezecké schopnosti. Na rozdíl od vyder severoamerických, které lidé naleznou ve výběhu poblíž ledních medvědů, jsou totiž vydry hladkosrsté obratnými lezci a často šplhají do větví stromů.

Volně žijící vydry hladkosrsté se nacházejí v jihovýchodní Asii, Indii a Iráku. Jejich počet ve volné přírodě klesá, především kvůli úbytku přirozeného prostředí a znečišťování vodních toků. Vydry hladkosrsté jsou proto dnes na Červeném seznamu ohrožených druhů zařazeny do kategorie zranitelný. Podle odhadů klesly jejich počty v posledních třech dekádách zhruba o třetinu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist