https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-praha-nove-chova-vzacne-hady-psohlavce-batesovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Praha nově chová vzácné hady psohlavce Batesovy

10.12.2023 22:50 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pražská zoologická zahrada má nově vzácné hady psohlavce Batesovy. Mladý pár smaragdově zelených hadů mohou návštěvníci vidět v pavilonu terárium. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Psohlavci Batesovi, kteří pocházejí z Amazonské nížiny, jsou choulostivým druhem. Zoo Praha je má jako jedna ze čtyř institucí v Evropské unii.
 

Samec se jmenuje Uatuma a samička hada Coari. Tento druh se pyšní proporčně nejdelšími zuby mezi nejedovatými hady. "Terárium jsme osázeli výhradně takovými druhy rostlin, které se vyskytují i v přirozených lokalitách těchto psohlavců v Amazonii. Jde o stromový druh hada, takže návštěvníci naši dvojici naleznou zcela jistě ve větvích v horní části expozice," uvedl chovatel plazů Vojtěch Víta.

Zajímavá je podle Maška podoba psohlavců s krajtou zelenou, kterou návštěvníci najdou v sousedním teráriu. "Ačkoliv psohlavci obývají Jižní Ameriku a druhá jmenovaná sever Austrálie a Novou Guineu, v očích laika jsou k nerozeznání podobní," uvedl Mašek. Podle Víty si jsou podobni nejen vzhledem, ale i způsobem života. "Adaptace na téměř stejné prostředí či potravu způsobila takřka totožný vývoj," sdělil Víta. "Tento jev nazýváme konvergentní evolucí a v různých mírách je patrný i u dalších zvířat, například u pásovců a luskounů nebo našich ježků a australských ježur," dodal.

Své jméno získali psohlavci od slavného švédského přírodovědce Carla Linného, tvůrce tradičního botanického a zoologického názvosloví. Na základě tvaru hlavy a tesáků, které připomínají ty psí, nazval prvního popsaného psohlavce druhovým názvem caninus, tedy psí, což později přešlo do českého rodového názvu. Druhový název Batesův dostali psohlavci na počest britského biologa Henryho W. Batese, který upozornil na mimikry nejedovatých živočichů, kteří svým vzhledem připomínají jedovaté druhy, aby odradili nepřátele. Psohlavec Batesův svým vzhledem například napodobuje jedovatého křovináře s latinským jménem bothrops bilineatus.

Zoologická zahrada v pražské Troji patří k nejnavštěvovanějším místům v metropoli. Loni ji navštívilo téměř 1,42 milionu lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist