https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-v-praze-odchovala-vzacneho-papouska-orliho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo v Praze odchovala vzácného papouška orlího

24.1.2021 01:27 | PRAHA (ČTK)
Dospělci tohoto ptačího druhu původem z Nové Guiney měří až 50 centimetrů. Charakteristické je pro ně černočervené zbarvení a vzhled připomínající supa.
Dospělci tohoto ptačího druhu původem z Nové Guiney měří až 50 centimetrů. Charakteristické je pro ně černočervené zbarvení a vzhled připomínající supa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
Zoologická zahrada v Praze odchovala vzácného papouška trichu orlího. Jde o první odchov tohoto ptačího druhu v zoo na území kontinentální Evropy, informovala mluvčí pražské zoo Lucie Dosedělová.
 

Mládě bylo v zoo v Troji odchováno v zázemí. Vylíhlo se před téměř dvěma měsíci a aktuálně váží zhruba 600 gramů. Pohlaví ptáčete zatím ještě není známé. Chovatelé jej každých pět hodin krmí zvláště ovocem, které je obvyklou potravou papoušků orlích. I proto jejich hlavu pokrývají pouze krátká pírka, aby se opeření neznečišťovalo od sladkých ovocných šťáv, uvedla zoo.

Papouška orlího pražská zoo chová podle informací na svém webu jako jediná zoo v Česku, a to od roku 2014. "Tehdy získala první ptáky od českého chovatele Čestmíra Drozdka, který je v posledních deseti letech nejúspěšnějším chovatelem tohoto druhu na světě," uvedla k tomu Dosedělová. Jsou k vidění v novoguinejské expozici Rákosova pavilonu. Celkem je v tomto pavilonu zhruba 100 papoušků a dalších ptáků zhruba 40 různých druhů.

Dospělci tohoto ptačího druhu původem z Nové Guiney měří až 50 centimetrů. Charakteristické je pro ně černočervené zbarvení a vzhled připomínající supa.

Trichu orlího loví v domovských deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor domorodci. Důvodem je kůže a červené peří trichů, kterým si domorodci zdobí své čelenky. "Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně osm procent celkové předpokládané populace trichů orlích," uvedl k ohrožení druhu ve volné přírodě ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. V Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) je proto podle informací na webu pražské zoo papoušek orlí veden jako zranitelný druh.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni tam zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605 000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztrátu tak Bobek odhadl asi na 90 milionů korun. Část pokryl zřizovatel. Praha již dříve přidělila zahradě dotaci 45 milionů korun. V roce 2020 se v pražské zoo narodilo nebo vylíhlo 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist