https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-ve-vratislavi-zachytila-na-videu-narozeni-vzacneho-kancila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo ve Vratislavi zachytila na videu narození vzácného kančila Video

5.12.2020 02:54 | VRATISLAV (ČTK)
Mládě, které je podle agentury Reuters velké asi tak jako větší krabička od zápalek a váží přibližně 100 gramů, je od přírody plaché a ukrývá se.
Mládě, které je podle agentury Reuters velké asi tak jako větší krabička od zápalek a váží přibližně 100 gramů, je od přírody plaché a ukrývá se.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoologická zahrada v polské Vratislavi uvedla, že se jí poprvé podařilo zachytit na videu narození mláděte ohroženého kančila černavého, což je jeden z nejmenších kopytníků. Polští chovatelé doufají, že jde o samečka, protože 11 ze 12 kančilů černavých chovaných v evropských zoo jsou samičky.
 

"Jde o milník pro ochranu tohoto druhu," zhodnotil to, že se narození mláděte podařilo natočit, ředitel vratislavské zoologické zahrady Radoslaw Ratajszczak. Vědci díky videu získají nové poznatky o tom, jak kančilové přicházejí na svět, nebo co mláďata v prvních okamžicích svého života dělají. Ukázalo se, že mládě narozené ve Vratislavi 10. listopadu nad ránem velmi rychle začalo sát mléko od své matky.

Mládě, které je podle agentury Reuters velké asi tak jako větší krabička od zápalek a váží přibližně 100 gramů, je od přírody plaché a ukrývá se. Odborníci proto ještě nemohli určit jeho pohlaví. Jediný sameček kančila černavého v evropských zoo žije právě ve Vratislavi a jmenuje se Johnny English. Rozmnožování těchto kopytníků s příbuzenskými vazbami na jeleny nebo velbloudy v zajetí je náročné, protože jde o velmi citlivá zvířata a jejich chovatelé je neradi nechávají někam cestovat.

Dospělý jedinec kančila černavého váží okolo dvou kilogramů a má velikost králíka. Ve volné přírodě se vyskytují pouze na třech ostrovech na Filipínách. Hrozí jim vyhynutí kvůli lovu a plantážím palmy olejné.

Před pěti lety se mládě kančila černavého narodilo také v pražské zoologické zahradě, šlo o potomka samečka žijícího ve Vratislavi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist