https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-zlin-je-jedinou-ceskou-zahradou-ktera-chova-zakrsleho-oslika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Zlín je jedinou českou zahradou, která chová zakrslého oslíka

12.7.2018 00:20 | ZLÍN (Ekolist / ČTK)
Wilem (na obrázku) je dvouletý samec osla domácího miniaturního, kterého zahrada získala z nizozemské zoo Amersfoort.
Wilem (na obrázku) je dvouletý samec osla domácího miniaturního, kterého zahrada získala z nizozemské zoo Amersfoort.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Zlín
Zakrslého oslíka mohou návštěvníci vidět ve zlínské zoologické zahradě. Wilem je dvouletý samec osla domácího miniaturního, kterého zahrada získala z nizozemské zoo Amersfoort. Je jediným zakrslým oslíkem v českých zoologických zahradách.
 

"Rozhodli jsme se rozšířit kolekci chovaných domácích zvířat, které návštěvníci uvidí v jednotlivých oblastech zoo. V Etiopii k takovým patří ovce somálské, v australské oblasti pak zase ovce domácí. Miniaturní oslíci jsou tak dalším oživením našich domácích druhů zvířat," řekl minulý týden zoolog Kamil Čihák.

"Adaptaci oslík zvládl skvěle. Je chytrý, za deset minut z výběhu utekl, ale protože je krotký, vzápětí jsme ho přivedli zpátky. Museli jsme trochu lépe zabezpečit výběh," řekl Čihák. Oslík obývá výběh poblíž tropické haly Yucatan.

Zahrada chce založit chov, Willem by se měl dočkat samičky. Zakrslý oslík dorůstá asi metrové výšky, byl vyšlechtěn z klasického osla pro potěchu lidí a na ozdobu. Na světe existuje poměrně velké množství domestikovaných plemen oslů, kteří se odlišují velikostí nebo délkou a barvou srsti. "Sameček osla domácího miniaturního je svým způsobem výjimečný. Tohoto zakrslého v Evropě chová přes 20 institucí," dodal zoolog.

Ve zlínské zoo oslík dostává výhradně seno, které doplňují speciální vitamínové granule a samozřejmě sůl k lízání. Tito oslíci jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se až 35 let. Rozbory DNA prokázaly, že dnešní osel domácí se vyvinul domestikací osla divokého ze severní Afriky. Některé druhy divokých oslů žijí i v Asii. Nejstarší zmínky o oslech se objevují již ve staroegyptských dokumentech.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist