Zoologická zahrada ve vídeňském Schönbrunnu je nejstarší na světě. Otevřela před 270 lety
První zvěřince vznikly na území Afriky a Asie už ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Pravděpodobně nejstarší zoo založila egyptská královna Hatšepsut kolem roku 1500 před naším letopočtem u Amonova chrámu v Thébách. Přibližně ze stejné doby jsou zprávy o zahradách se zvířaty například v Číně. V Evropě se historie zoo začala psát zhruba renesancí. Sbírky zvířat tehdy fungovaly jako soukromé kolekce kuriozit mocných a bohatých. Výběhy byly uspořádány do kruhu, takže budily dojem jakéhosi divadla pro jednoho diváka, tak jako zprvu i Schönbrunn.
Další období začalo zřízením zoo v botanické zahradě v Paříži roku 1794 a poté založením zahrady v Londýně v roce 1828, které už vznikly jako veřejné instituce spojené s vědou. Pařížská zoo v Jardin des Plantes vznikla jen pár let po Velké francouzské revoluci a doslova v souvislosti s ní, protože do botanické zahrady byla přesunuta zvířata pocházející ze zrušené královské sbírky ve Versailles. Skromná zoo s rozlohou přes pět hektarů a tisícovkou zvířat funguje dodnes, stejně jako botanická zahrada, přírodovědné muzeum či galerie nerostů, které se v areálu rovněž nacházejí.
Průkopníkem pro zvířata i návštěvníky příjemnějšího prostředí se na začátku 20. století stal německý obchodník se zvířaty Carl Hagenbeck, který v roce 1907 otevřel zoo ve Stellingenu u Hamburku. Zavedl zde totiž zcela nový způsob vystavování zvířat - "zoo bez mříží". Výběhy byly hrazeny příkopy namísto plotů a mříží, expozici doplnily také keře a umělá skaliska. Hagenbeck navíc zvířata umístil v kombinacích podle přirozeného výskytu v přírodě a opustil tak princip řazení například podle druhu.
reklama