https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoologicke-zahrady-zadaji-vladu-o-penize-na-svuj-provoz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoologické zahrady žádají vládu o peníze na svůj provoz

8.2.2021 17:52 | BRNO (ČTK)
"Tím, že plně respektujeme všechna vládní opatření, pomáháme státu, stejně jako řada dalších resortů, zvládnout pandemii covidu. Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoc divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena," uvedli ředitelé.
"Tím, že plně respektujeme všechna vládní opatření, pomáháme státu, stejně jako řada dalších resortů, zvládnout pandemii covidu. Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoc divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena," uvedli ředitelé.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Brno
Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz. Propad v příjmech za loňský rok vyčíslily na více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou přitom vyloučeny z možnosti požádat stát o finanční kompenzace. Unie zoologických zahrad to uvedla v prohlášení. Zoo byly loni kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru opakovaně uzavřeny, zavřené jsou i teď.
 

"Finanční ztráty způsobené propadem vlastních příjmů byly vloni skutečně obrovské. Naproti tomu výdaje jsme příliš snižovat nemohli, musíme platit za krmivo, energie, mzdy. Máme sice své zřizovatele, ale i ti zápasí se snížením příjmů, jejich možnosti nejsou neomezené. Situace došla tak daleko, že řada zřizovatelů musela letos přistoupit ke snížení příspěvku na provoz zřizované zoo. Zoologické zahrady se tak pomalu ocitají na prahu provozní a ekonomické krize," napsali ředitelé českých zoo sdružených v unii.

Uvedli, že pro obnovení a zachování všech funkcí potřebují finanční pomoc od státu. "Tím, že plně respektujeme všechna vládní opatření, pomáháme státu, stejně jako řada dalších resortů, zvládnout pandemii covidu. Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoc divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena," uvedli ředitelé.

Už loni v dubnu poslali ředitelé zoo společný otevřený dopis vládě. V říjnu pak šel dopis unie zoologických zahrad jednotlivým gesčním ministrům s nabídkou zahájení debaty o zhoršování finanční situace zoologických zahrad. Unie uvedla, že byl bez reakce.

Například u zlínské zoo bylo loni finanční ztráty asi 16 milionů korun. Zahrada je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve Zlínském kraji, loni ji navštívilo 506 230 lidí, o čtvrtinu méně než v roce 2019, kdy do ní zavítalo rekordních téměř 683 000 lidí. Zoo loni musela zrušit řadu plánovaných oprav a hledala úspory. "Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému ́utažení kohoutků ́ se nám podařilo rok 2020 zvládnout," uvedl ředitel zoo Roman Horský.

České zoologické zahrady byly v roce 2020 z důvodu vládních opatřeních při pandemii covidu zavřené téměř čtyři měsíce. Jejich uzavření pokračuje i od začátku roku 2021.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist