https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoologove-v-tatrach-odchytili-jeleny-a-lane-prevezou-je-do-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoologové v Tatrách odchytili jeleny a laně, převezou je do ČR

16.12.2019 00:13 | BRATISLAVA (ČTK)
Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků Tater zoologové v uplynulých dnech odchytili dva jeleny a tři laně, které nyní převezou do Česka. / Ilustrační foto
Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků Tater zoologové v uplynulých dnech odchytili dva jeleny a tři laně, které nyní převezou do Česka. / Ilustrační foto
Po medvědech si ve Vysokých Tatrách na Slovensku zvykli navštěvovat obydlené lokality v podhůří nejvyššího pohoří země také jeleni. Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků Tater zoologové v uplynulých dnech odchytili dva jeleny a tři laně, které nyní převezou do Česka. V pátek o tom informoval slovenský podnik Státní lesy TANAP, který spravuje lesy na území Tatranského národního parku.
 

"Lidé si například během procházek se psem museli dávat pozor na to, co zvěř udělá. Měli jsme vícero případů, když laň vystartovala proti psovi a jeho majitel přitom utržil pár kopanců," uvedl zoolog Jozef Hybler.

Za poslední tři roky zoologové odchytili 11 jelenů a laní. Dosud zvířata končila v oboře v Tatranské Javorině, naposledy odchycení jedinci budou převezeni až do Česka. "Vzhledem k tomu, že vícero jedinců se zvyklo vracet na místa odchytu, rozhodli jsme se nyní, že je převezeme do obory v Česku," vysvětlil Hybler. Před odchytem byla zvířata uspána.

Zmíněným odchytem problémových zvířat se podle zoologa problém s jejich výskytem v obydlených částech Tater zcela nevyřešil. Důvodem je, že lidé zvěř přikrmují, ačkoliv ta si prý dokáže najít dostatek přirozené potravy i v zimních měsících.

Samospráva ve Vysokých Tatrách si dlouhodobě stěžuje na přemnožené medvědy, kteří se také naučili hledat potravu v blízkosti obydlí a hotelů. K odstřelu zákonem chráněných medvědů je potřebná výjimka od ministerstva životního prostředí, které ale prosazuje ochranu této šelmy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist