https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoolozka-vyskyt-medveda-je-bezny-na-zimu-se-stahne-do-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zooložka: Výskyt medvěda je běžný, na zimu se stáhne do lesů

20.9.2018 00:16 | ZLÍN (ČTK)
Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. / Ilustrační foto
Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí považují odborníci za běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm včera řekla, že medvěda, který byl nedávno viděn na Vsetínsku a na Zlínsku, láká letošní bohatá úroda ovoce. Medvědi se potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují do ovocných sadů. Podle expertů nejsou třeba speciální opatření, nechystají je ani myslivci.
 

Veřejnost zaujal na konci minulého týdne případ, kdy lidé uviděli medvěda v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, v dalších dnech se zvíře vyskytlo až u Doubrav na Zlínsku. Medvěda zachytily fotopasti, viděli ho ale i mnozí místní, někteří umístili fotky či záběry medvěda na sociální sítě. Ochránci přírody dlouhodobě monitorují zejména ve slovenské části Javorníků dva medvědy, zřejmě mladší samce.

Medvědi přicházejí blíž k osídleným oblastem kvůli ovoci, ne kvůli lidem, řekla Bartošová. "Je to běžná věc, téměř každý rok je takhle medvěd vidět. Na slovenské straně je to častější, lesy tam jsou klidnější, rozsáhlejší. Na Slovensku je přes tisíc medvědů a nikdo to tak neřeší," uvedla zooložka.

Podle ní však lze očekávat, že jakmile se medvěd pořádně vykrmí na zimu, vrátí se do lesů. Lidé by podle ní neměli ani panikařit ani brát medvědy jako senzaci. "Nechodí k obydlím proto, aby útočil," řekla.

Několik lidí se už na správu CHKO obrátilo s dotazem, zda je bezpečné jet v současnosti například na chalupu do Beskyd. Podle odborníků ale nejsou třeba žádná zvláštní opatření. Opatrnost je však podle zooložky na místě, lidé by neměli chodit do houštin, kde by medvěda mohli vyrušit. Případně by se neměli ke zvířeti při setkání přibližovat, neměli by na něj ani volat.

Obce, u kterých byl medvěd viděn, většinou vyzvaly obyvatele k opatrnosti při pobytu v přírodě.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist