Greenpeace vyzývá Japonsko, aby zapomnělo na lov velryb
Pod dvojjazyčným heslem "Svět se dívá! - The world is watching!" se dnes krátce po desáté hodině shromáždilo zhruba 15 aktivistů Greenpeace v červených "uniformách" na Jungmannově náměstí v Praze. Tichý hapenning budil zřejmou pozornost kolemjdoucích. "Hele oko," upozornila malá holčička tatínka, který jí hned vysvětlil, že jde o akci "na pomoc těm velrybám" a aktivistce Greenpeace ochotně podepsal dopis, určený japonské ministryni zahraničí Joriko Kawagučiové. V dopise signatáři političku vyzývají, aby Japonsko upustilo od záměru komerčně lovit velryby a od tlaku na IWC, aby odvolala zákaz jejich lovu. Během patnácti minut na náměstíčku podepsalo dopis na padesát kolemjdoucích - Čechů i zahraničních turistů. "Lidé byli velmi vstřícní," potvrzuje jeden z aktivistů Roman Posolda.
Průvod se poté vydal přes spodní část Václavského náměstí a pěší zónu Na Příkopech Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Tam se aktivisté opět chvilku zdrželi, což vyvolalo zájem především přítomných francouzských a italských turistů. "O co jde?," ptala se jedna ze čtveřice mladých Francouzek koordinátora kampaní českých Greenpeace Jana Haverkampa. Když se dozvěděla, že jde o protest proti prolomení moratoria IWC, ona i její tři společnice se okamžitě podepsaly pod dopis ministryni Kawagučiové.
Ze Staroměstského náměstí pokračoval průvod Karlovou ulicí na Karlův most a odtud na Maltézské náměstí před sídlo japonského velvyslanectví. Tady aktivisté nafoukli pětimetrovou velrybu a poté požádali ostrahu ambasády, zda by někdo mohl přijít převzít dopisy velvyslanci Išidovi a ministryni zahraničí Joriko Kawagučiové. "Demonstrace je také protestem proti lobbingu Japonské rybářské agentury (FAJ) v IWC," vysvětluje Jan Haverkamp. FAJ podle něj zneužívá prostředky mezinárodní rozvojové pomoci k přesvědčování ostatních členů IWC (například Gabunu či Beninu), aby podpořily japonskou snahu zrušit zákaz lovu velryb. "Zneužití prostředků z rozvojové pomoci otevřeně připustil i tajemník FAJ Masayuki Komatsu," tvrdí Jan Haverkamp.
Zástupci japonské ambasády přijali od Greenpeace podepsané dopisy až po 30 minutách čekání.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
reklama