Hledaného vlka z Broumovska zachytila fotopast
„Naše fotopasti kontroluji přibližně jednou za měsíc, tentokrát nás mezi obvyklými záběry jelenů, divokých prasat a srnek čekalo překvapení v podobě vlka. Objevil se na lesní pěšině severně od Teplic nad Metují,“ řekl Petr Kafka ze správy CHKO Broumovsko. „Současná pozorování vlků a rysů na Broumovsku jsou unikátní a patří k hmatatelným výsledkům evropské ochrany přírody. Dokazují také rostoucí toleranci nás všech k divoké přírodě,“ pokračuje.
Už některá z předchozích hlášení z terénu s velkou pravděpodobností ukazovala na vlka. Pozorovatelé hlásili vyšší, štíhlejší postavu, lehčí krok, širší a špičatější hlavu s trojúhelníkovitýma ušima a huňatý, spíše dolů svěšený ocas. Fotografie podle odborníků potvrzuje výskyt vlka téměř na sto procent.
Pozorovatele ale často překvapovala menší plachost zvířete a tak vznikla domněnka, že vlk mohl utéct některému chovateli. Tuto variantu nelze ani nyní zcela vyloučit. „Avšak i volně žijící vlk může přicházet k lidským obydlím, hledat zde potravu a přicházet do kontaktu s domácími psy," upozorňuje AOPK.
Nejbližší divoké populace těchto šelem se nacházejí v německé Lužici a na moravsko-slovenském pomezí v Beskydech. Překonat i stovky kilometrů v krátké době není pro vlky žádný problém. V poslední době byli vlci podle AOPK opakovaně zaznamenáni také na Šumavě a v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, kde dokonce vyvedli mláďata. Počet divokých vlků na území ČR se odhaduje na 10 kusů, setkání s nimi je proto stále vzácné, zpravidla se jedná jen o migrující jedince.
Nárůst počtu divokých vlků v Německu naznačuje, že by se mohli stát trvalou součástí i naší přírody. „Dokázali se tam přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině. Loví zejména staré a nemocné kusy zvěře a tím přispívají k ozdravení jejich populací. Mohou pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata a také jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem poškozují lesní porosty. Na případné škody způsobené chovatelům hospodářských zvířat myslí u nás zákony a hradí je stát,“ říká Petr Kafka.
Velké šelmy se v krajině potýkají s mnoha nástrahami. Přestože se jedná o chráněné druhy, ohrožuje je pytláctví, zmenšování jejich životního prostoru a střety s automobily. „Pro zachování zdravých populací všech velkých zvířat je velmi důležité udržení nebo zlepšení migrační propustnosti krajiny. Na tu je třeba myslet nejen při projektování nových dopravních staveb, ale také v širších souvislostech při plánování územního rozvoje sídel i celých regionů," dodává AOPK.
reklama