Vlčí smečka na Dokesku se i loni rozrostla. Už je sedmičlenná
„Záběry z fotopasti potvrdily naši domněnku, že se smečka v loňském roce rozrostla. Jen v průběhu října zaznamenaly naše fotopasti vlka více než dvěstěkrát, ale nepodařilo se zachytit celou smečku pohromadě. Zdá se, že se zde vlkům daří a snad se stanou trvalou součástí zdejší přírody,“ říká Luboš Beran, zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Poprvé vyvedla vlčí smečka mláďata na Dokesku v roce 2014. Tehdy se narodila nejspíše tři vlčata. Úspěšné rozmnožování potvrdila nahrávka vytí a záznamy z fotopastí Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.
V současné smečce se mohou podle odborníků vyskytovat mláďata z předloňského i loňského vrhu, která již v tuto dobu dosahují velikosti dospělých vlků a na fotopastech nemusí být jednoznačně odlišitelná. Smečku mohla některá z vlčat narozených v roce 2014 již opustit, počet vlků narozených v roce 2015 tak může být i vyšší než dva.
Začátkem října byl u Brenné na Dokesku nalezen mrtvý vlk. Zda měl příbuzenský vztah ke kokořínské smečce ukážou až detailnější genetické analýzy.
V oblasti výskytu dokeské vlčí smečky je podle Hnutí DUHA dostatek kořisti – divoká prasata, daňci, jeleni i srnci. Právě regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat je jedním z největších přínosů přítomnosti vlka u nás. „Vlk je na vrcholu potravního řetězce, má tak v přírodě své nezastupitelné místo. V dnešní kulturní krajně zároveň zůstává dost prostoru i pro rozumné myslivecké hospodaření s divokými kopytníky,“ doplnil Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.
O postupném návratu velkých šelem do ČR pojednává také nový dokument Jana Svatoše Causa Carnivora, který bude mít v pondělí 18. ledna severočeskou premiéru v Doksech.
reklama