https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-hanousek-vanoce-ochranare-bez-kapra-a-se-smrckem-z-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Hanousek: Vánoce ochranáře – bez kapra a se smrčkem z lesa

21.12.2011
Jedna z klasických a úřadům dobře známých orchidejových lokalit na Rychnovsku po devastaci zalesněním. Pokud si vánoční smrček uříznete tady, škodu přírodě rozhodně neuděláte.
Jedna z klasických a úřadům dobře známých orchidejových lokalit na Rychnovsku po devastaci zalesněním. Pokud si vánoční smrček uříznete tady, škodu přírodě rozhodně neuděláte.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Hanousek
Blíží se nám Vánoce - kdysi snad svátek klidu a míru. A k oslavě Vánoc v našich končinách patří i zvyky zdobení vánočního stromku, nejčastěji smrčku a borovičky, a také pojídání kapřího masa. Obě tradice mají své etické, ochranářské a jiné dopady. Duše, kterým záleží na přírodě, by rozhodně neměly baštit kapra, zato pro vánoční stromek by si měly chodit zásadně do lesa.
 

Kapra radši ne

Někteří z nás se pohoršují nad tím, že zabíjením stovek tisíc až milionů bezbranných živých bytostí slavíme svátky míru, klidu a lásky. Velmi zajímavým způsobem v tomto smyslu proti tradičnímu zabíjení kaprů vystoupila iniciativa Vánoce bez násilí, která loni uspořádala v centru Prahy happening a k vyprovokování přemýšlení o utrpení zvířat místo prodeje vánočních kaprů zřídila stánek s fiktivním prodejem vánočních psů.

Část z nás každoročně zakoupeného kapříka vypouští zpět do řek a rybníků, což tedy není zcela dobrý nápad, jelikož řada kaprů následně uhyne a jedná se spíše o týraní zvířat.

Osobně si kapříka o Vánocích odepřu z jiného ochranářského důvodu, a to kvůli tomu, že chov kaprů, resp. intenzivní chov ryb je jednou z největších bolestí české ochrany přírody. Většina našich rybníků se během posledního století stala místem intenzivního kapro-kachního průmyslu. A rybniční vody místo čistého jezera vzhledem a konzistencí připomínají spíše vánoční hrachovou polévku až na tu vůni a obsah živin, kejdy, insekticidů, krmiv atd. Ne nadarmo se kaprovi v rybářském slangu říká vodní prase.

Intenzivní chov ryb, a to často i v chráněných územích, je významným negativním vlivem přispívajícím ke snižování biodiverzity v České republice (fatální dopady na obojživelníky, vodní ptáky aj.). Ovšem přesto byla a stále je výstavba a údržba rybníků podporována dotacemi v řádech miliard korun od ministerstev životního prostředí a zemědělství jako asi hlavní spásný prostředek k ochraně biodiverzity - nebo k podpoře někoho jiného?! Proto si myslím, že je rozumnější dát si ke štědrovečerní večeři raději nějaké k přírodě šetrněji chované zvířátko ...

Vstavač mužský na jedné z posledních lokalit v Královéhradeckém kraji. Místo bylo zalesněno smrčky a modříny.
Vstavač mužský na jedné z posledních lokalit v Královéhradeckém kraji. Místo bylo zalesněno smrčky a modříny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Hanousek

Když už si přeci jen živého kapra koupíte, je vhodné se k němu chovat před zabitím šetrně a zabít ho způsobem, který nebude zbytečně útrpný. Pár rad včetně instruktážního videa naleznete zde.

Když budete kapříka smažit, tak doporučuji vyhnout se ztuženému palmovém tuku (obsahuje ho např. známý Ceres Soft aj.). „Lahůdka“ je to nejen z hlediska zdravotního, jelikož palmové tuky v obsahu nasycených mastných kyselin hravě předčí i vepřové sádlo a zvyšují hladinu cholesterolu v těle. Pro ochranáře je pak ještě lahodnější fakt, že současná nebývalá expanze palmářského průmyslu je hlavním faktorem zodpovědným za destrukci deštných pralesů v Jihovýchodní Asii. Takže pak vaší štědrovečerní večeří snižujete biodiverzitu nejen v České republice ...

Pro smrček do lesa

Vedle pojídání kapra jsme si v našich končinách oblíbili i zdobení vánočního stromku. Nedokáži odhadnout, kolik domácností si v současné době stromek kupuje a kolik z nich vyrazí na stromek někam za město či vísku s pilkou. Každopádně ta druhá, dobrodružnější skupina bývá často označována za barbary bez citu pro přírodu. Dočteme se o nich v novinách a zprávy nás zahlcují informacemi, kde jaké město ošetřilo stromky zapáchajícími látkami.

V tomto postoji se ale také projevuje naše někdy chválihodná, jindy však přehnaná starost o dřeviny. Je nutné si uvědomit, že stromy, a často právě smrčky, nejsou pro přírodu jenom dobro. Nejsme-li zrovna ve vrcholových partiích našich nejvyšších hor, kde jsou smrčiny původními porosty, najdeme smrk v lesích převážně v množství neadekvátně vysokém a na místech, kam přirozeně nepatří. Často se jedná o plantáže na dřevo připomínající spíše pole na dříví, nikoliv lesy. Uříznutí stromku v takovém porostu nepředstavuje pro přírodu reálné poškození, může se spíše jednat o újmu hospodářskou.

Zalesňování lučních pozemků a zarůstání krajiny je v poslední době také jedním ze zásadních problémů, které vedou k ochuzování biodiverzity v České republice. Opět se tak často děje díky dotacím převážně ministerstva zemědělství, ale i ministerstva životního prostředí. Naše republika tak přichází o řadu unikátních přírodních lokalit. Některá místa jsou zalesňována i nelegálně veřejností v rámci okrašlovacích snah. Pokud tedy některou z takto zalesněných lokalit zbavíte vánočních smrčků, lze vás z hlediska ochrany přírody jedině pochválit. Ostatně sám si v rámci ochrany bezlesí pořizuji vánoční stromek právě takto ...


reklama

 
Martin Hanousek
Autor je krajinným ekologem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist