https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/prezije-vanocni-kapr-vypusteni-zpet-na-svobodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přežije vánoční kapr vypuštění zpět na svobodu?

dotaz: 118

26. listopadu 2001 | Vojtěch Kaplan
Vážení,
obracím se na Vás s následující prosbou - mám přítelkyni, jejíž rodiče každoročně provozují jeden z vánočních "zvyků" - házení kapra zpět do vody. Jelikož mám velice rád zvířata a snažím se je všemožně chránit, trápí mne otázka, má-li šanci kapr takovéto zacházení přežít - tj. výlov, přežívání v kádi a následně ve vaně a hození do prosincové Vltavy?
Prosím o zaslání informací o tomto tématu, popř. uvedení důvodů, proč ne.
Děkuji mnohokrát za odpověď a jsem s pozdravem.



odpověď:


4. prosince 2001

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben uvedl, že: "Koupené vánoční kapry by lidé neměli pouštět zpět do rybníků. Na cestě k zákazníkům totiž ztratí síly potřebné k přežití ve studené vodě."
Vypuštění kapra za těchto okolností je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání.
Duben dále uvedl, že jedním z důvodů, proč kapr po vypuštění do volné vody zpravidla uhyne je ten, že cestou zažije několik teplotních šoků - z vody do kádě, z kádě do tašky, z tašky do vany a zpět do tašky a do volné vody.
Proto raději kapra snězte nebo jej vůbec nekupujte, vypuštěním do volné vody mu ztracenou svobodu nevrátíte. Pokud chcete o Vánocích pomoci nějakému zvířeti, jistě tak lze učinit v nějakém zvířecím útulku či farmě pro handicapovaná zvířata.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 118".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist