https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-mycich-prostredku-denk-mit-ma-za-jedna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Test mycích prostředků: Denkmit má za jedna

13.7.2007 08:20 | PRAHA (EkoList)
Zelená domácnost Ekolistu a redakce deníku MF DNES nechaly u Technického a zkušebního ústavu stavebního, konkrétně u Zkušebního ústavu lehkého průmyslu Praha (ZÚLP), vypracovat test mycích prostředků na nádobí. Jaké jsou výsledky? Co se týká biologické rozložitelnosti, ekologické mycí prostředky se nijak neliší od těch běžných – všechny jsou snadno biologicky rozložitelné.
 

Odměřování špíny
Na každý talíř byly odměřeny přesně tři gramy "špíny" - směsi tuku, kyseliny olejové a hladké mouky.
Foto: Martin Mach/EkoList
U dalších vlastností se už ale jednotlivé prostředky liší významně. Některé jsou jen obarvenou vodou, jiné jsou koncentrované, některé jsou levné, jiné drahé. Některé výrobky mají uvedeno dávkování nižší, než je skutečně třeba, jiné nemají doporučené dávkování vůbec. Jen dva prostředky uvedly dávkování správně a jeden dokonce vyšší, než je třeba.

Do testu bylo vybráno 20 výrobků, a to jak běžných, tak prostředků, které se profilují jako ekologické. Cenový rozptyl byl od deseti korun až po 250 Kč za litr. Mycí prostředky byly podrobeny testu mycí účinnosti a testu biologické rozložitelnosti. Téměř polovina prostředků neuvádí přesné dávkování. Proto bylo pro test mycí účinnosti použito dávkování podle obsahu sušiny, při kterém se podmínky pro všechny prostředky sjednotí. Zjednodušeně řečeno: sušina je to, co zbude, když z prostředku necháme odpařit všechnu vodu. Platí úměra, že čím víc sušiny, tím koncentrovanější prostředek je. „Zjištěná sušina je vodítkem pro určení optimálního dávkování prostředku; i když jde o určité zjednodušení, měl by při takovémto dávkování prostředek dosahovat nejvyšší účinnosti,“ vysvětluje David Nedoma ze ZÚLP. Při testu bylo použito tolik prostředku, aby koncentrace sušiny odpovídala 0,5 g/litr lázně. U koncentrovaných prostředků stačilo nadávkovat méně, u prostředků s větším množstvím vody bylo potřeba dát víc. „Voda samozřejmě taky mnohé zašpinění odstraní. Otázka je, jestli stojí za to platit za prostředky, které se skládají prakticky jenom z ní,“ říká David Nedoma. „Čím je totiž prostředek řidší, tím víc musíte při mytí dávkovat, abyste něco umyli. Je pak na zvážení, zda se skutečně vyplatí levný, ale řídký a neúčinný prostředek.“

Talířová metoda

Test mycí účinnosti byl proveden tzv. talířovým testem: v lázni s nadávkovaným prostředkem byly předepsaným způsobem myty klasické talíře. Každý talíř byl zašpiněn třemi gramy „špíny“ – směsí tuku, kyseliny olejové a hladké mouky. Špína byla nanesena na vyhřáté talíře a 30 minut zasychala. Následně se zjišťovalo, kolik daný prostředek takto zašpiněných talířů zvládne. Jako umytý byl brán talíř, na kterém nezůstaly stopy mastnoty.

Celkové vyhodnocení testu bylo provedeno podle následujícího klíče: každý prostředek byl hodnocen jako ve škole – 1 tedy znamená výborný výsledek – a dostal tři známky. První známka byla za počet umytých talířů, které daný prostředek umyl při dávkování podle sušiny (tzn. při 0,5 g sušiny/litr mycí lázně). Přesně polovina všech prostředků dosáhla na jedničku a jen jeden měl známku trojku. Zbytek měl dvojku.

Mytí talířů
Pro talířový test jsou použity klasické talíře. Při testu se hlídá i čas na jedno mytí, aby všechny talíře měly stejné podmínky.
Foto: Martin Mach/EkoList

U koncentrovaných prostředků postačilo k dosažení optimální mycí lázně jen malé množství prostředku (nejmíň u Celestiny – 3,5 g a u prostředku Denkmit – 4 g), u těch řídkých pak víc (nejvíc pak u prostředků Usus – 32 g a Harmony – 28,5 g). Právě tyto hodnoty byly použity pro srovnání, kolik talířů umyje 100 g prostředku. Zde si na výbornou vedly jen dva prostředky: Denkmit a Celestina. A byly uděleny i čtyři nedostatečné (Harmony, Usus, Tomík, DonGemini). Třetí známkou se hodnotil poměr množství umytých talířů a ceny výrobku. Každá známka měla v konečném hodnocení jinou váhu: dávkování podle sušiny se na celkové hodnotě podílelo 20 %, množství talířů umytých 100 g prostředku taky 20 % a poměr množství talířů k ceně 60 %. Konečné pořadí prostředků ukazuje tabulka. Denkmit je jediný prostředek, který získal čistou jedničku. Jde o koncentrovaný prostředek (obsahuje 50 % sušiny) s cenou 46 Kč/litr. K dostání je v drogeriích DM.

Bez problémů rozložitelné

Do hodnocení nejsou započteny výsledky testu biologické rozložitelnosti, kterou pro ZÚLP testoval Ústav technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). „Všechny prostředky se ukázaly jako snadno biologicky rozložitelné, což je dobrá zpráva pro spotřebitele i životní prostředí,“ říká o výsledcích Vladimír Sýkora z VŠCHT.

Při testu rozložitelnosti se používají mikroorganismy, které jsou schopné rozkládat látky obsažené v mycích prostředcích. „Testovaný prostředek je pro mikroorganismy jediným zdrojem organického uhlíku, laicky řečeno jedinou potravou. Čím líp je prostředek rozložitelný, tím víc mikroorganismy prospívají a tomu taky odpovídá spotřeba kyslíku ve vzorku,“ vysvětluje testování Vladimír Sýkora.

Jak dopadly ekoprostředky

Pokud se zaměříme jen na výrobky, které se profilují jako ekologické, pak v celkovém hodnocení nejlíp dopadl výrobek Myto Eco (známka 1,6), následuje Raj Extra (známka 1,8) a Celestina (známka 2,2). Podíváme-li se však na jejich výsledky podrobněji, zjistíme, že mycí účinnost prvních dvou jmenovaných není nijak oslnivá (oba myly při dávkování 100 g na čtyřku), ale výrazně jim pomohla jejich nízká cena. Naopak Celestině, která má obě mycí známky za 1, její cena výslednou známku značně snížila. Celestina je tedy účinná, koncentrovaná, ale drahá. Pokud chcete hlavně účinný prostředek a je vám jedno, kolik za něj zaplatíte, pak se v tabulce zaměřte na první dvě dílčí známky. Celková známka totiž odráží i cenu prostředku.

A co ocet?
Jelikož některé ekologické poradny radí pro mytí nádobí používat obyčejný ocet, nechali jsme ZÚLP otestovat i jeho mycí účinnost. Slabou kyselinu octovou nebylo možné testovat stejným způsobem jako klasické mycí prostředky, a tak byla jeho účinnost posouzena na základě subjektivní zkušenosti laborantek ZÚLP. Ocet si s mastnou špínou téměř vůbec neporadil.

Přidanou hodnotou ekoprostředků může pro někoho být ekologická orientace výrobce. Mezi prostředky jsou tři s certifikátem Ekologicky šetrný výrobek (Raj Extra, Celestina a Lena Natur). Almacabio, Ecover, Dish & Care uvádějí, že nejsou testovány na zvířatech, první dva jmenované jsou vhodné i pro vegany. Sodasan uvádí, že prostředek je vyroben z biosurovin a Ulrich má odpovídat směrnicím Německého spolku na ochranu zvířat. Sonett nese dva zahraniční certifikáty (EcoGarantie a EcoControl).

Zvláštním případem je firma Ecover, na jejichž výrobcích se můžete dočíst, že firma je zařazena na čestné listině 500 vybraných firem OSN. Toto označení je pod patronací Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Kromě Ecoveru toto označení získala celá řada organizací a osobností z celého světa. Pro získání tohoto ocenění není potřeba splnit konkrétní podmínky, tedy nejde o ekoznačku v pravém smyslu slova, ale je to čestné uznání osobnostem a organizacím za jejich činnost v ochraně životního prostředí.

Výsledky testu prostředků na nádobí
Výrobek 1 Denkmit Pur Power Gel Myto Eco Raj Extra
Celková známka 1 1,4 1,6 1,8
Dílčí známka 2 1/1/1 1/3/1 1/4/1 2/4/1
Výrobce Vyrobeno v EU Henkel ČR Tolman ČR Alfa Classic ČR
Cena za litr 3 45,80 Kč (50 % zaplatíte za vodu) 57,50 Kč (78 % zaplatíte za vodu) 29 Kč (87 % zaplatíte za vodu) 26 Kč (85 % zaplatíte za vodu)
Kde koupeno běžný obchod běžný obchod přes internet přes internet
Poznámky Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování. Při dávkování podle sušiny umyje 12 talířů. Sto gramů prostředku umyje 300 talířů. Výborný poměr výkon/cena. Mycí účinnost je výborná, ve všech zkouškách získal jedničku, díky nízké ceně dopadl nejlépe. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje jen 5 talířů, při dávkování podle sušiny 13, což je nejvíc ze všech. Sto gramů prostředku umyje 146 talířů. Výborný poměr výkon/cena. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 7 talířů, při dávkování podle sušiny 12. Sto gramů prostředku umyje 77 talířů. Výborný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je ekologický. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje vyšší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 15 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 75 talířů. Výborný poměr výkon/cena. Výrobek nese značku Ekologicky šetrný výrobek.
Výrobek 1 Celestina Jar Lemon Harmony citron Frosch
Celková známka 2,2 2,2 2,4 2,4
Dílčí známka 2 1/1/3 1/4/2 1/5/2 2/4/2
Výrobce Missiva ČR Procter & Gamble Cosmetic Invest International Werner and Mertz, Německo
Cena za litr 3 208 Kč (42 % zaplatíte za vodu) 58,20 Kč (81 % zaplatíte za vodu) 16,90 Kč (93 % zaplatíte za vodu) 36,50 Kč (85 % zaplatíte za vodu)
Kde koupeno síťový marketing běžný obchod běžný obchod běžný obchod
Poznámky Foto: MAFA - Lukáš Procházka Uvádí pouze doporučené ředění. Při dávkování podle sušiny umyje 12 talířů. Sto gramů prostředku umyje 343 talířů (nejvíc ze všech). Poměr výkon/cena průměrný. Myje stejně dobře jako Denkmit, známku ale snížila vysoká cena. Výrobek nese značku Ekologicky šetrný výrobek. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování. Při dávkování podle sušiny umyje 13 talířů. Sto gramů prostředku umyje 120 talířů. Dobrý poměr výkon/cena. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje jen 3 talíře, při dávkování podle sušiny 12. Sto gramů prostředku umyje 42 talířů. Dobrý poměr výkon/cena. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 8 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 74 talířů. Dobrý poměr výkon/cena.
Výrobek 1 Lena Natur Usus citron Tomík lemon Cif Extra strong
Celková známka 2,4 2,8 3,2 3,4
Dílčí známka 2 2/4/2 3/5/2 2/5/3 1/4/4
Výrobce Zenit ČR František Mysliveček - Framys ČR Tomil ČR Unilever Maďarsko
Cena za litr 3 51,90 Kč (80 % zaplatíte za vodu) 9,90 Kč (94 % zaplatíte za vodu) 37,80 Kč (88 % zaplatíte za vodu) 73 Kč (83 % zaplatíte za vodu)
Kde koupeno běžný obchod (k dostání i v bioobchodech) běžný obchod běžný obchod běžný obchod
Poznámky Foto: MAFA - Lukáš Procházka Uvádí přesné, ale zbytečně vysoké dávkování. Při dávkování podle návodu umyje 15 talířů, při dávkování podle sušiny 11. Sto gramů prostředku umyje 110 talířů. Dobrý poměr výkon/cena. Výrobek nese značku Ekologicky šetrný výrobek. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje jen 3 talíře, při dávkování podle sušiny 7, což je nejméně ze všech. Sto gramů prostředku umyje jen 22 talířů. Díky velmi nízké ceně (nejnižší ze všech) má dobrý poměr výkon/cena. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 9 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 60 talířů. Průměrný poměr výkon/cena. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 7 talířů, při dávkování podle sušiny 12. Sto gramů prostředku umyje 101 talířů. Kvůli vyšší ceně má špatný poměr výkon/cena.
Výrobek 1 Dish & Care 2in1 Ecover Sonett DonGemini
Celková známka 3,6 3,6 3,6 3,8
Dílčí známka 2 1/2/5 2/4/4 2/4/4 2/5/4
Výrobce Eurona by Cerny ČR Ecover Belgie Sonett Německo DonGemini ČR
Cena za litr 3 247,50 Kč (63 % zaplatíte za vodu) 85,40 Kč (80 % zaplatíte za vodu) 115 Kč (77 % zaplatíte za vodu) 53,50 Kč (89 % zaplatíte za vodu)
Kde koupeno síťový marketing přes internet (k dostání i v bioobchodech) přes internet (k dostání i v bioobchodech) přes internet
Poznámky Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování, pouze doporučené ředění. Při dávkování podle sušiny umyje 12 talířů. Sto gramů prostředku umyje 218 talířů. Kvůli vysoké ceně (patří k nejdražším) má velmi špatný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je ekologický. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 6 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 101 talířů. Špatný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je vhodný pro vegany a není testován na zvířatech. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování. Při dávkování podle sušiny umyje 11 talířů. Sto gramů prostředku umyje 128 talířů. Špatný poměr výkon/cena. Výrobek nese certifikát Eco Garantie a EcoControl. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Dávkování neuvádí. Při dávkování podle sušiny umyje 10 talířů. Sto gramů prostředku umyje jen 57 talířů. Špatný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je ekologický.
Výrobek 1 Ulrich Urtekram Almacabio Sodasan
Celková známka 3,8 4 4,2 4,2
Dílčí známka 2 1/3/5 1/4/5 2/4/5 2/4/5
Výrobce Ulrich Německo Urtekram Dánsko Hedera Natur Itálie Sodasan Německo
Cena za litr 3 251 Kč (76 % zaplatíte za vodu) 129 Kč (81 % zaplatíte za vodu) 225 Kč (80 % zaplatíte za vodu) 224 Kč (77 % zaplatíte za vodu)
Kde koupeno přes internet (k dostání jen přes internet) přes internet (k dostání i v bioobchodech) přes internet (k dostání jen přes internet) přes internet (k dostání i v bioobchodech)
Poznámky Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování. Při dávkování podle sušiny umyje 12 talířů. Sto gramů prostředku umyje 143 talířů. Kvůli vysoké ceně (nejvyšší ze všech) má velmi špatný poměr výkon/cena. Výrobce tvrdí, že výrobek odpovídá směrnici Německého spolku na ochranu zvířat. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Neuvádí přesné dávkování. Při dávkování podle sušiny umyje 12 talířů. Sto gramů prostředku umyje 113 talířů. Velmi špatný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je ekologický. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Uvádí přesné dávkování. Při dávkování podle návodu umyje 11 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 100 talířů. Kvůli vysoké ceně má velmi špatný poměr výkon/cena. Výrobce o svém výrobku tvrdí, že je vhodný pro vegany a není testován na zvířatech. Foto: MAFA - Lukáš Procházka Doporučuje nižší dávkování, než by mělo být. Při dávkování podle návodu umyje 5 talířů, při dávkování podle sušiny 10. Sto gramů prostředku umyje 115 talířů. Kvůli vysoké ceně (patří k nejdražším) má velmi špatný poměr výkon/cena. Výrobce tvrdí, že výrobek obsahuje biosuroviny.
1) Pokud je výsledná známka shodná, jsou výrobky řazeny abecedně.
2) Celková známka vychází z hodnocení tří kritérií, která byla ohodnocena školními známkami od 1 (vynikající) do 5 (velmi špatný). Na celkové známce se podílely v poměru 20/20/60.
První známka - zkouška mytí při dávkování podle sušiny (20 %) – Počet umytých talířů, které prostředek umyl při dávkování podle sušiny, tedy při takovém dávkování, kdy v mycí lázni bylo přesně 0,5 gramu sušiny na litr lázně. U koncentrovaných prostředků postačilo jen malé množství prostředku (nejméně u Celestiny – 3,5 g a Denkmit – 4 g), u těch řídkých pak více (nejvíce pak u Ususu – 32 g a Harmony – 28,5 g).
Druhá známka - kolik talířů umyje 100 g prostředku (20 %) – Z dávky podle sušiny bylo následně přepočteno, kolik talířů lze umýt, pokud nadávkujeme přesně 100 g prostředku.
Třetí známka - poměr výkon/cena (60 %) – Třetí známka byla za poměr tohoto množství talířů (dávkování 100 g) a ceny výrobku.
Vzhledem k tomu, že výsledky biologické rozložitelnosti byly stejné pro všechny prostředky, nepromítli jsme je do celkové známky.
3) Pokud to bylo možné, byly ceny zprůměrované z více obchodů a e-shopů. Čím méně platíte za vodu, tím lépe.

Foto: MAFA - Lukáš Procházka

Zajímá vás, jak dopadly prací prostředky, které se profilují jako ekologické v podobném testu? Přečtetě si článek Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.

Evropská unie Nadace rozvoje občanské společnosti Nadace Partnerství
Test Zelené domácnosti finančně podpořila Evropská unie prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Na projekt přispěla také Nadace partnerství. Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědné o.s. BEZK a MF DNES a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

OS

Olga Stránská

23.3.2015 10:06
Zdravím,
díky za super článek. Jen bych ještě dodala, že mi tady chybí Eurona by Černý. Je to český výrobce s dlouhou tradicí - čistí skvěle a i poměr cena/výkon je super. Koho zajímá víc, mrkněte sem http://www.eurona-cerny.cz/historie-firmy-eurona-by-cerny/
Odpovědět
GV

Gabka Vlas

26.1.2019 20:40
Já už bych v ruce nemyla... Pokud byste se chtěli podívt, napsala jsem článek jak vybrat správnou myčku. Šetří to čas i peníze a vlastně i přírodu... http://www.nezavisly-poradce.cz/blog/jak-vybrat-mycku-na-nadobi
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist