Jan Piňos "> Číslo týdne: Třetinu německé elektřiny loni vyrobily obnovitelné zdroje. U nás jen 11 %. Vláda má šanci to napravit v aktuální novele zákona o podporovaných zdrojích energie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cislo-tydne-tretinu-nemecke-elektriny-loni-vyrobily-obnovitelne-zdroje-u-nas-jen-11-vlada-ma-sanci-to-napravit-v-aktualni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Číslo týdne: Třetinu německé elektřiny loni vyrobily obnovitelné zdroje. U nás jen 11 %. Vláda má šanci to napravit v aktuální novele zákona o podporovaných zdrojích energie

1. února 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Právě třetinu (33,1 %) elektřiny loni v Německu vyrobily obnovitelné zdroje. Podíl obnovitelné produkce na domácí spotřebě je ještě vyšší (36,5 %), protože Německo je významným vývozcem elektřiny. Obnovitelné zdroje se tak významně přiblížily výrobě elektřiny z uhlí, která pokrývá celkem 37 % německé produkce (černé a hnědé uhlí dohromady). Roční výroba německých obnovitelných zdrojů dosáhla 216 terawatthodin, což je víc než dvouapůlnásobek roční výroby všech elektráren u nás.

Nejvýznamnějším zdrojem obnovitelné elektřiny zůstávají v Německu větrné elektrárny pokrývající 16 % celkové výroby, následované zdroji na biomasu (7 %) a solárními elektrárnami (6 %). Za pozornost stojí skutečnost, že spotřeba elektřiny v Německu od dosažení maxima v roce 2007 má klesající tendenci. [1]

Česká republika působí v případě výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů jako smutný kontrast k dynamickému Německu. Od roku 2013 u nás výroba obnovitelné elektřiny stagnuje, ačkoli dosáhla jen 11 % na výrobě elektřiny (13 % podílu na domácí spotřebě). Příčinou je absence podpůrného mechanismu, který v různých obměnách používají úspěšné země. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou nyní chystá ministerstvo průmyslu a obchodu, je šancí, jak se k úspěšným zemím přiřadit.

Letos máme velkou příležitost stagnaci obnovitelných zdrojů překonat. Návrh aktuálně zpracovávaný na ministerstvu průmyslu bude prakticky jistě obsahovat obnovení podpory pro nové projekty. Hnutí DUHA prosazuje, aby návrh odrážel poslední zkušenosti z evropských zemí. To znamená, že pro velké projekty má být postaven na systému aukcí, v nichž vítězí investor, který vystačí s nejmenší podporou. Malé projekty mají mít v souladu s evropskými pravidly nárok na výjimku z aukcí a na podporu zeleným bonusem podle stávajícího schématu pro zdroje postavené do roku 2013.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Německo s třetinovým podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny není v jejím rozvoji žádnou výjimkou. Velká Británie, Japonsko, Spojené státy a Čína investují do obnovitelných zdrojů ještě víc peněz než naši západní sousedé. Výjimečná je naopak česká stagnace tohoto čistého odvětví budoucnosti. U nás se obnovitelné zdroje podílejí na výrobě elektřiny pouhými 11 procenty."

"Nová pravidla, která opět umožní výstavbu obecních větrných elektráren nebo regionálních bioplynových stanic na likvidaci biologicky rozložitelných odpadů, nás mohou vrátit na čistou obnovitelnou cestu, po které jdou prakticky všechny vyspělé státy. Jde o to, aby ministerstvo průmyslu, které nyní chystá nový zákon o podporovaných zdrojích energie, tuto šanci konečně využilo."

Novinky a zajímavosti ze světa energetiky najdete každý týden na stránce www.cislotydne.cz


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://energytransition.org/2018/01/german-energy-consumption-2017/
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

4.2.2018 15:39
Realita: UK investuje do jádra a do vydávání pálení dovozového dřeva z Kanady za tzv. obnovitelný zdroj. Čína investuje do jádra a do toho aby nezkrachovaly čínské fabriky na fotovoltaiku podobně jak se tomu stalo Evropě a USA. USA ruší dotace na tzv. oze a ušetřené peníze hodlá investovat do vývoje nových technologií. To "slavné" Německo investuje do uhelných elektráren, dovozu uhlí z jižní Ameriky a rozšiřování uhelných dolů a s tím spojenou likvidaci přilehlých vesnic. S energetikou alá DUHA to má Jiřetím a Frenštát spočítané.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.2.2018 12:22
Jelikož za obnovitelnými zdroji energie musí být 80-100% výkonová rezerva v klasických elektrárnách, nejsme sice ekologističtí, ale šetříme přírodu.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist