https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyrobky-bez-kazitek-a-s-moznosti-opravy.europarlament-schvalil-pravidla-pro-udrzitelnejsi-spotrebu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Výrobky bez kazítek a s možností opravy. Europarlament schválil pravidla pro udržitelnější spotřebu

23. dubna 2024 | Česká pirátská strana
Udržitelnější výrobky, které bude možné po rozbití opravit, a až doslouží, dočkají se recyklace. To má přinést dvojice legislativ, které dnes schválil Evropský parlament. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji díky tomu získají lidé za své peníze kvalitnější výrobky, efektivnější využívání materiálů zase pomůže planetě.

“Evropané dnes podle odhadů přichází kvůli zbytečnému vyhazování zboží až o 12 miliard euro ročně, tedy asi 303 miliard korun. Při tom vyprodukují asi 35 milionů tun odpadu. Jinými slovy: chováme se, jako kdybychom neměli jen jednu Zemi, ale měli bychom jich aspoň deset, jako kdyby nové zboží nic nestálo. Problém ale není ani tak v zákaznících, jako ve výrobcích samotných. Ty totiž bývají navrženy tak, aby dlouho nevydržely a zákazníci si museli zase brzy koupit výrobek nový. A oprava buď není dostupná nebo se nevyplatí,” popisuje Kolaja.

To má změnit dvojice legislativ, které dnes dostali od europoslanců finální schválení. Jde o směrnici o ecodesignu a o takzvané právo na opravu. První jmenovaná se zaměřuje na to, jak jsou výrobky navrženy, druhá na to, jak jim lze po rozbití vdechnout nový život.

“Směrnice o ecodesignu zavádí nové požadavky na samotný design výrobků. Zakazuje například praktiky, které vedou k předčasnému zastarávání, jako jsou takzvaná kazítka nebo i nedostupnost aktualizací softwaru. U vybraných typů výrobků zase zavádí 'digitání pasy', které budou obsahovat informace o původu nejrůznějších částí výrobku nebo o možnostech recyklace. Na některých produktech se také objeví skóre opravitelnosti. Z toho zákazník snadno pozná, zda kupuje skutečně kvalitní výrobek, nebo spíše 'zajíce v pytli', který půjde do koše i kvůli sebemenší závadě,” říká Kolaja.

Právě na snazší a dostupnější opravy se zaměřuje i druhá ze směrnic, známá jako právo na opravu.

“To se týká velkých domácích spotřebičů, jako jsou pračky, sušičky, myčky nebo lednice, ale také například mobilů a tabletů nebo baterií do elektrokol. Opravy budou dostupnější. Díky povinnosti pro výrobce poskytovat náhradní díly a díky podpoře nezávislých opravářství,” dodává Kolaja.

Kromě toho mají obě legislativy, které podporují koncept takzvané oběhové ekonomiky, ještě jeden pozitivní dopad. Zakazují totiž vyhazování vybraných kategorií neprodaného zboží.

“Na výrobu jednoho bavlněného trička je potřeba stejný objem pitné vody, jako stačí jedné osobě na 2,5 roku. Přesto se v Evropě každý rok vyhodí podle odhadů takových triček 11 až 32 milionů. A to aniž by se tato trička kdy dostala k zákazníkovi. Firma je prostě vyrobí, neprodá a rovnou vyhodí. A to jen proto, že kvůli nabízení oblečení, které vyšlo z módy, by mohlo vést ke snížení tržní ceny. Výsledkem ale je, že se tohle oblečení vyváží na skládky třeba do Afriky, kde pak vznikají obří haldy odpadu,” vysvětluje Kolaja.

Europoslanci schválili kompromisní znění obou legislativ, na kterých se Parlament shodl s Evropskou radou a Komisí v rámci trialogu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist