https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zivotni-prostredi-lepsi-ochrana-pro-lososy-vydry-a-bukove-lesy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise: Životní prostředí: Lepší ochrana pro lososy, vydry a bukové lesy

11. ledna 2011 | Evropská komise
Evropská flóra a fauna je nyní chráněna lépe než kdykoli dříve v dějinách Evropské unie. Natura 2000, evropská síť chráněných přírodních oblastí, byla rozšířena o téměř 27 000 kilometrů čtverečních. Největším přírůstkem byly rozsáhlé mořské oblasti o rozloze více než 17 500 kilometrů čtverečních, čímž se zvýší ochrana mnoha ohrožených mořských druhů. Síť Natura 2000 nyní pokrývá téměř 18 % pevniny EU a přes 130 000 km² moří EU. K nejaktuálnějšímu rozšíření sítě přispěly zejména Česká republika s 229 lokalitami, dále Dánsko, Francie, Španělsko a Polsko. Natura 2000 je hlavním prvkem evropského úsilí o zastavení úbytku biologické rozmanitosti a zajištění služeb ekosystémů.

„Chráníme-li přírodu, chráníme zároveň sebe,“ prohlásil evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. „Natura 2000 je v podstatě životní pojistkou, která zajišťuje regenerační schopnosti přírody a vytváří podmínky k tomu, abychom měli udržitelný vztah k přírodě, na níž jsme závislí. Obzvlášť mě těší, že nyní bude lépe chráněno 17 500 km² našich moří.“
Co je Natura 2000?

Natura 2000 je rozsáhlá síť chráněných přírodních oblastí, která má zajistit přežití nejcennějších a nejvíce ohrožených druhů a přírodních stanovišť v Evropě. Tato síť sestává z přibližně 26 000 lokalit a po posledním rozšíření se rozrostla o dalších 739 lokalit o rozloze téměř 27 000 kilometrů čtverečních. Více než polovinu nového území tvoří mořské lokality (přes 17 500 km²), a to zejména ve Francii, Dánsku a Španělsku.

Mezi nové mořské lokality, jež byly začleněny do atlantské oblasti, patří 680 km² dlouhý úsek v ústí řeky Loiry, v němž se nachází významné chladnomilné korálové útesy a písečné mělčiny. Tato oblast je líhní juvenilních ryb a důležitou zastávkou pro ryby migrující na velké vzdálenosti, mezi něž patří losos obecný (Salmo salar) a placka pomořanská (Alosa alosa). Dánsko do sítě rovněž začlenilo některé velké mořské lokality včetně oblasti Sydlige Nordsø, která byla určena k ochraně druhu sviňucha obecná (Phocoena phocoena). Španělským příspěvkem k síti mořských oblastí je El Cachucho – rozlehlé mělčiny a podmořská hora v Kantaberském moři u pobřeží severního Španělska. Tato oblast se vyznačuje mimořádně bohatou mořskou flórou a faunou, k níž patří například několik nedávno objevených obřích mořských hub.

Rozšířením sítě se také zlepší ochrana řady cenných pevninských stanovišť, od horských bukových lesů a květinových luk v České republice až po rozlehlá jezera a mokřady v Polsku. Tato přírodní stanoviště jsou životně důležitým útočištěm mnoha velmi vzácných a nejvíce ohrožených druhů v Evropě, k nimž patří vydra říční (Lutra lutra), evropský druh želvy bahenní (Emys orbicularis) a vzácný modrásek očkovaný (Maculinea teleius).

Základní myšlenka, o niž se opírá vytvoření sítě Natura 2000, spočívá v tom, že člověk a příroda musí spolupracovat. Lidské aktivity, jako např. zemědělství, cestovní ruch, lesnictví a rekreace mohou v síti nadále probíhat, jestliže jsou udržitelné a v souladu s přírodním prostředím.

Členské státy vybírají své lokality Natura 2000 ve spolupráci s Komisí, a jakmile jsou vybrány, Komise je – jak učinila právě nyní – formálně uzná jako „lokality významné pro Společenství“. Tento proces potvrzuje formální status těchto lokalit a zakládá povinnost je chránit. Členské státy poté mají šest let na to, aby zavedly nezbytná řídicí opatření.
Oblasti chráněné v rámci sítě Natura 2000 jsou velmi rozmanité, nachází se zde květinové louky, jeskynní systémy i laguny. Devět biogeografických oblastí sítě odráží širokou škálu biologické rozmanitosti v EU.

Proč je síť Natura 2000 důležitá?
Biologická rozmanitost je v kritickém stavu. V důsledku lidské činnosti závratnou rychlostí ubývají rostlinné a živočišné druhy, což pro naši budoucnost přináší nevratné důsledky. Evropská unie se snaží tento proces zvrátit a nedávno si stanovila nový cíl zastavit úbytek biologické rozmanitosti v Evropě do roku 2020, chránit služby ekosystémů, jako je např. opylování (a obnovení těchto služeb v případě jejich degradace) a zintenzívnit úsilí EU o zastavení celosvětového úbytku biologické rozmanitosti. Natura 2000 je klíčovým nástrojem nezbytným k dosažení tohoto cíle.

Jaké další lokality byly do sítě začleněny?
Poslední aktualizace se týká patnácti členských států a díky ní se počet „lokalit významných pro Společenství“ zvýšil o 739. K rozšíření sítě došlo v šesti biogeografických oblastech – alpské, atlantské, boreální, kontinentální, středomořské a panonské. Patří sem 459 nových lokalit v Polsku rozkládajících se na území o celkové ploše 8 900 km² a zahrnujících několik významných sladkovodních jezer a říčních soustav s jejich nivami a přírodními lesy. Česká republika do sítě začlenila 229 lokalit. Jsou mezi nimi klíčové oblasti přírodních bukových lesů a luk, jež se vyznačují velkým bohatstvím živočichů a rostlin.

Poznámka: Kromě nově připojených lokalit zahrnuje aktualizovaný seznam také drobné změny stávajících lokalit, např. úpravy jejich plochy. V důsledku toho může dojít ke změně celkové plochy sítě, nemění se však celkový počet lokalit.

Úplný aktualizovaný seznam lokalit Natura 2000 je k dispozici na adrese:
http://circa.europa.eu/Public/irc/env/natura_2000/library?l=/candidate_importance/biogeographical&vm=detailed&sb=Title

Další podrobnosti jsou uvedeny v MEMO/11/9

Další informace: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist