https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-kritizuje-magistratni-navrh-zmen-uzemniho-planu-vic-betonu-pry-praha-nepotrebuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika kritizuje magistrátní návrh změn územního plánu, víc betonu prý Praha nepotřebuje

13.8.2015 13:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Praha byla letos absolutně nejteplejším místem republiky.
Praha byla letos absolutně nejteplejším místem republiky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražský magistrát navrhuje změnu územního plánu, která podle ekologické organizace Arnika znamená likvidaci chladných zelených parků. Magistrát podle Arniky navrhuje zahušťování zástavby a další administrativní centra. Zítra je poslední den, do kdy je možné se ke změně územního plánu vyjádřit.
 

„Vedle výstavby podzemních garáží pod pražskými parky chce magistrát také plošně legalizovat nezákonné úpravy územního plánu, které po žalobách poškozených obyvatel města ruší soudy. Je namístě se ptát, čí zájmy ti, kdo změnu prosazují, vlastně hájí,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky.

Velká změna, nazvaná technicky Z 2832, chce dát podstatně více pravomocí stavebním úřadům městských částí. Ty by měly mít možnost sjednávat s developery individuálně navyšování a rozšiřování budov a nemusely by se nadále řídit územním plánem.

„Právě stavební úřady byly v minulosti náchylné ke korupci. V mnoha městských částech je tomu tak dodnes. Úředníci mnohdy nemají dostatečné vzdělání a erudici k tomu, aby vůbec mohli tak složitou problematiku, jakou jsou výjimky z územního plánu, kvalitně posoudit,“ obává se právnička sdružení Arnika Vendula Zahumenská.

Skalský dodává, že Praha byla letos absolutně nejteplejším místem republiky. Podle něho se hlavní město přehřívá kvůli masám betonu, který všecko teplo pohltí a sálá pak jako kamna. Nová administrativní centra bez přirozeného stínu stromů by v budoucnu vedro ve městě jen zvyšovala.

Návrh magistrátu podle Arniky umožní stavět byty v místech, která jsou teď určena pro výrobu, tedy v lokalitách naprosto nevhodných pro bydlení. „Lidé, kteří by se do takových bytů nastěhovali, by pak bydleli v podstatě uprostřed fabrik,“ dodává Záhumenská. „Další zbytečný beton Praha určitě nepotřebuje.“

Už teď je podle Arniky v Praze na statisíců metrů čtverečních nepotřebných a prázdných bytů a neobsazených administrativních center a není potřeba usnadňovat podmínky pro výstavbu nových.

Arnika připravila své připomínky k magistrátnímu návrhu změn územního plánu. Veřejnost může své připomínky posltat do 14. 8. přímo pražskému magistrátu.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist