https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-kdyz-vitr-narazi-na-odpor.pribehy-z-francie-spanelska-i-norska
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Když vítr narazí na odpor. Příběhy z Francie, Španělska i Norska

27.4.2025
Licence | Volné dílo (public domain)
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie je důležitým prvkem evropské energetické strategie směřující k dekarbonizaci a energetické nezávislosti. V horizontu několika málo měsíců uvidíme, zda je posun v oblasti využívání fosilních zdrojů standardem - Asie, USA, Rusko. Pokud ano, budeme muset u Evropské unie (EU) přehodnotit stávající politiky. Naše snaha o rostoucí podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ale není plně podporována, příkladů je celá řada. Jak ukazuje nedávné rozhodnutí francouzského odvolacího soudu zrušit povolení pro větrný park Mont des Quatre Faux, tyto projekty často narážejí na odpor místních komunit. A není to jediný případ.
 

Projekt Mont des Quatre Faux, plánovaný s 63 turbínami o celkovém výkonu 226 MW, byl vyvíjen společnostmi EDF Renewables a Renner Energies. Ačkoli získal povolení v roce 2017, místní obyvatelé vyjádřili obavy z negativního dopadu na krajinný ráz. Odvolací soud v Nancy nakonec rozhodl ve prospěch obyvatel a povolení zrušil. Tento případ zdůrazňuje důležitost pečlivého zvažování umístění větrných parků s ohledem na místní prostředí a komunitu.

Podobné případy se neobjevují jen ve Francii. V regionu Galicie na severozápadě Španělska, který je známý svou rozmanitou krajinou a biodiverzitou, byly v uplynulých měsících pozastaveny desítky projektů větrných elektráren s celkovou kapacitou přibližně 2 GW. Důvodem jsou stovky žalob podaných místními obyvateli, ekologickými organizacemi i jednotlivými obcemi. Protesty se soustřeďují nejen na vizuální dopad větrníků na krajinu, ale i na rizika pro místní ekosystémy, ohrožení druhů chráněných ptáků, hlukové zatížení a kumulativní efekty velkého počtu zařízení na malém území. Podle místních obyvatel se v některých oblastech připravovalo až dvacet různých větrných projektů v okruhu několika kilometrů, a to často bez dostatečného zapojení veřejnosti nebo detailních studií dopadů na životní prostředí. Španělské soudy nyní požadují podrobnější hodnocení kumulativních efektů a některé projekty vrátily k přepracování.

V Norsku pak došlo k vysoce medializovanému konfliktu mezi vládou a původními obyvateli Sámů ohledně větrného parku Fosen Vind, který se stal symbolem střetu mezi klimatickými cíli a právy menšin. Nejvyšší soud Norska v roce 2021 rozhodl, že výstavba dvou větrných parků na náhorní plošině Fosen, včetně největšího větrného komplexu v Evropě, porušila ústavní práva Sámů na tradiční pastevectví sobů. Verdikt konstatoval, že rozsah projektu a jeho dopady na pastviny znemožňují zachování tradičního životního stylu této původní populace. I přesto větrné turbíny nadále fungovaly – rozhodnutí soudu sice zrušilo právní základ pro jejich provoz, ale neobsahovalo příkaz k jejich odstranění. To vedlo k rozsáhlým protestům a k mezinárodní pozornosti. V roce 2024, po intenzivních jednáních, norská vláda dosáhla s představiteli Sámů dohody, která umožnila pokračování provozu turbín za předpokladu rozšířených ochranných opatření a kompenzací. Tento případ se stal precedentem v debatě o tom, jak vyvažovat potřebu energetické transformace s ochranou kulturních práv a práv menšin. Ukazuje však, že investoři jsou povinni nalézt dohodu s místními obyvateli. Centrální rozhodnutí nedokáží reflektovat místní podmínky.

Zajímavý a v mnoha ohledech precedentní případ se odehrál také v Irsku, kde došlo ke sporu mezi rybářem Ivanem Toolem a energetickou společností RWE Renewables. Toole podal žalobu kvůli plánovanému rozšíření offshore větrného parku nedaleko Wicklow, které podle něj ohrožovalo jeho živobytí a narušovalo ekosystém tradičních lovišť. I když developerská firma argumentovala veřejným zájmem a cíli klimatické politiky, Toole trval na tom, že mu nebyly poskytnuty dostatečné záruky ani kompenzace za zásah do rybolovných oblastí. Případ vzbudil velký mediální zájem, neboť upozornil na dosud málo řešené napětí mezi rozvojem obnovitelných zdrojů a tradičním způsobem obživy pobřežních komunit. Spor byl nakonec vyřešen mimosoudně – společnost RWE vyplatila Tooleovi finanční kompenzaci a uhradila jeho právní náklady. Tento případ se stal v Evropě jedním z prvních, kdy jednotlivec úspěšně zpochybnil projekt větrného parku na základě ochrany svých ekonomických zájmů a práva na účast v rozhodovacím procesu.

A další příklad, v oblasti Cabrach ve skotském regionu Moray, známém jako historické srdce výroby skotské whisky, vzbudil silné emoce návrh na výstavbu jednoho z největších větrných parků ve Spojeném království. Projekt, který by zahrnoval až 74 větrných turbín o výšce přesahující 200 metrů, vyvolal odpor místních obyvatel i organizací na ochranu krajiny. Ti varují, že plánované rozšíření větrné infrastruktury by mohlo nenávratně poškodit ráz odlehlé, historicky cenné krajiny a výrazně ovlivnit estetickou hodnotu regionu, který dosud zůstával relativně nedotčen průmyslovou výstavbou. Místní obce také kritizují skotskou vládu za nedostatečnou regulaci, která podle nich nahrává developerům na úkor práv obyvatel. Zvlášť kontroverzní byla nabídka investorů na snížení účtů za elektřinu pro obyvatele Cabrachu výměnou za podporu projektu, což mnozí vnímali jako pokus o "úplatek". Protesty zdůrazňují širší debatu o tom, do jaké míry mají mít místní komunity právo spolurozhodovat o energetických projektech, které zásadně proměňují jejich prostředí.

Tyto příklady ilustrují složitost a různorodost výzev spojených s rozvojem větrných parků v Evropě. Je nezbytné, aby při plánování a realizaci těchto projektů byly pečlivě zvažovány nejen technické a ekonomické aspekty, ale také sociální a environmentální dopady i podporu místních obyvatel. Transparentní komunikace s místními komunitami, respektování jejich obav a hledání kompromisních řešení jsou klíčové pro úspěšné začlenění obnovitelných zdrojů energie. Potvrzuje se, že globální a EU/národní environmentální cíle a hodnocení dopadů stejných projektů se i zásadním způsobem liší s postoji místní samosprávy a občanů v dané lokalitě. Hledání rovnováhy vnímání občanů v konkrétní lokalitě a nad/národními cíli je obtížné, nákladné, ale nezbytné.

Václav Skoblík, obchodní ředitel skupiny UCED
reklama

foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (45)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 07:35
Otázkou je, jestli práva menšin jsou nadřazena právům většin i právu na zachování klimatu.
"Transparentní komunikace s místními komunitami, respektování jejich obav a hledání kompromisních řešení jsou klíčové ..." tohle taky považuji za řešení.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2025 08:16 Reaguje na Pavel Hanzl
pane Hanle, právo není tak, jak se vám hodí.

Zachování klimatu je zhmotnění nehmotného...

Popírat, to, co se děje miliony let možné není ale podstatné je se z toho nepodělat.


Když to tak vezmu, obecně, tak Praha je pěkně přismažené město a popravdě jsme nevytvořili tepelný ostrov ale přímo kontinent.

lesy jsou nejen plíce ale i klimatizace. Lidi intenzitou činnosti vnášejí do krajiny tepelný generátory jako jsou např. dálnice nebo intenzivní hospodaření v krajině na velkých plochách, které jsou mnohem více vystaveny erozi a tepelnému záření.






Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2025 08:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2025 08:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
stačí se podívat na podíl lesů v krajině jednotlivých států a je jasné, že Evropa se " ochladit" nemůže.

Belgie má pouze 22,5% rozlohy lesů
Dánsko 16,1%
Maďarsko 22,1% což vzhledem k tomu, že třeba Brno je severní výspa Panonské nížiny a tedy ovlivňuje to, co se děje v Maďarsku nemalou část Moravy.

Holandsko má jen 9,9% lesů to je stejně, jako má průměr Praha.

Ty země v podstatě žádný les " klimatizaci" nemají a intenzita hospodaření v krajině velká.

Ale často je to o tom, jak jsou lesy rozmístěny v krajině a kde...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2025 08:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Chybí nejenom lesy, ale i vodní plochy, jakékoliv velikosti !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 18:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nikde jsem netvrdil, že se mi hodí nebo nehodí nějaké právo.
Nevím, kdo popírá to, co se děje milióny let, ale technická civilizace má sotva 300 let a spalování fosilníhu uhlíku trvá 150 let a změna klimato probíhá (v geologickém čase) rychlostí nárazu asteroidu, z čehož se sice nepoděláme, ale lidstvo to zahubí. S poměrně vysokou pravděpodnobností a přismažená Praha tomu taky nepatrně pomůže.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2025 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
A stále není prokázán vliv těchto větrníků, na počasí ve střední Evropě.
!
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 08:36 Reaguje na smějící se bestie
1* anebo už dávno je, ake mlčí se o tom, aby různí "obchodní ředitelé" měli skvělý kšeft a Ha*zlové klidný spánek o zachráněné planetě...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2025 08:45 Reaguje na Pavel Karel
I tak to může být/je.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.4.2025 10:36 Reaguje na smějící se bestie
Z hlediska fyziky, vítr nad otevřenou krajinou má charakter laminárního proudění. Jednotlivé vrstvy po sobě "kloužou", mají rozdílnou teplotu i relativní vlhkost. Proto vítr, při povrchu nad zemí, vane obvykle pomaleji a dokonce i z jiného směru, než vítr ve větší výšce, kde mu v pohybu nic nebrání. Jestli však větru umístíme do cesty vysoký sloup a rotující lopatky větrníků, pak se za nimi to laminární proudění, změní na turbulentní. Větrník tím bude přízemní vrstvu vzduchu promíchávat s vrstvou, do které zasahují jeho rotující lopatky. Tím se nutně změní zejména jeho relativní vlhkost. Pak může docházet i k vyššímu odparu vody a ke zvýšenému vysušování krajiny.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 12:48 Reaguje na Tonda Selektoda
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2025 21:19 Reaguje na Tonda Selektoda
Obávám se, že píšete o úplně jiných výškách, větřáky mají běžně kolem 100? metrů, vodonosné proudění ze Severního k nám jde ve výškách řádově tří kilometrů. Větřáky mají vliv možná jako řady topoplů ve vtrolamech, město s mrakodrapy bude daleko horší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 18:18 Reaguje na smějící se bestie
Je prokázán dávno, je nulový. Nejen na Střední Evropu, ale na jakýkoliv kus země.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

27.4.2025 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpokládám Hanzle, že máte pro své tvrzení zdroj, který nám zde uvedete.
Odpovědět

Radek Čuda

28.4.2025 15:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Někde to kdysi četl ... vlevo dole to bylo;-))).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.4.2025 09:27 Reaguje na Radek Čuda
Tak nějak to bude :-)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.4.2025 08:35
OZE zdroje jsou zdroje velmi rozptýlené a vyžadují obrovské plochy. Návrat k oze je něco podobného jako návrat z chovu jatečných zvířat k lovu. Proto něco takového do rozvinuté společnosti nepatří. Je to drahé a není to schopné zajistit dostatek elektřiny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2025 08:45 Reaguje na Richard Vacek
z hlediska udržitelnosti jsou ty technologie neudržitelné, protože fungují na principu dočasnosti a dotací, tedy samo o sobě neoplývají důvěrou investorů.

Promnte, ale za obrovských dotací se tu vytváří " blbost", která v zásadě ne nerentabilní z výnosu.
To je to, čemu říkám dotační soutěž o Potěmkinův pohár... tedy naprostá krátkozrakost a slepota nás jedině může přivést do šílenství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 18:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já vím, ropáci jsou slepí jak slepýši, ale jejich teorie "po nás potopa" jim evidentně funguje.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Největšími investory do OZE v rámci marketingových projektů typu Green Deal jsou ropné korporace a na ně navázané finanční skupiny...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2025 21:21 Reaguje na Pavel Karel
Jistě, ale jenom ty Západní, takový Gazprom nebo Rozněft atd. v žádním případě NE.
Odpovědět
FD

František Dvořák

27.4.2025 08:42
Kdysi, když se začínalo s větrníky, se psalo o tom, kolik to pobije ptáků, pamatuji se, že jsem někde četl o průsmycích, kde ptáci táhnou, tak to byly doslova jatky. Toto téma najednou zmrtvělo, tak dnes nevím, zda je to pravda. Ale jestli si člověk, aby uspokojil svoje svědomí myslí, že může v této víře drsným způsobem zasahovat do jiných přírodních sfér kolem sebe, tak já to nevidím jako východisko z problémů. Naopak, ty mohou být v brzké budoucnosti daleko větší.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 12:48 Reaguje na František Dvořák
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 18:24 Reaguje na František Dvořák
Větrník nikdo nepovolí v prostoru tahu ptáků, přes to nejede vlak. Samozřejmě vrule normálně ptáky ohrožují, ale oni se taky učí, dělají se různě barevné listy, aby ptáky odrazovaly.
Kolik bývalo na silnicích přejetých zajíců, nebo srnek a dnes, při x násobném provozu a vyšších rychlostek je to vzácné. A srnčího skutečně neubývá, jako zajíců.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2025 05:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmysl.
"Za posledních deset let dvojnásobně přibyl počet srážek se zvěří na silnicích"
https://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/rocne-na-silnicich-dojde-k-17-000-stretum-se-zveri-nehod-je-za-10-let-dvojnasobne-vic
A to učení ptáků na vrtule bych chtěl vidět, ale asi jste si to rovněž vymyslel.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.4.2025 07:12 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 08:00 Reaguje na Richard Vacek
1**
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.4.2025 09:35 Reaguje na Richard Vacek
Ono i sluneční elektrárny se zrcadly nejsou přátelské k ptákům. V soustředěných paprscích hoří po tisících.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-solarni-elektrarna-v-pousti-mojave-spaluje-ptaky-za-letu-239011
Odpovědět

Radek Čuda

28.4.2025 12:37 Reaguje na Richard Vacek
Inu zase Hanzl a jeho dojmy a lživá tvrzení ....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2025 17:34 Reaguje na Richard Vacek
Taky na dvojnásobek stoupl počet spárkaté zvěře (minimálně) a provoz jet taky výrazně vyšší.
Odpovědět
FD

František Dvořák

27.4.2025 08:44
Kdysi, když se začínalo s větrníky, se psalo o tom, kolik to pobije ptáků, pamatuji se, že jsem někde četl o průsmycích, kde ptáci táhnou, tak to byly doslova jatky. Toto téma najednou zmrtvělo, tak dnes nevím, zda je to pravda. Ale jestli si člověk, aby uspokojil svoje svědomí myslí, že může v této víře drsným způsobem zasahovat do jiných přírodních sfér kolem sebe, tak já to nevidím jako východisko z problémů. Naopak, ty mohou být v brzké budoucnosti daleko větší.
Odpovědět
FD

František Dvořák

27.4.2025 08:45 Reaguje na František Dvořák
2x, tady je dopředu vidět, že jsem blbec.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.4.2025 11:31 Reaguje na František Dvořák
Právě naopak. Objevil jste sílu opakování motivu.
https://youtu.be/VLacdNOQB5g?si=GA9Beg1BS6rYGu0p
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 13:01 Reaguje na František Dvořák
V podstatě neexistuje lidmi vytvořená inovace (vynález), u kterého by nebylo možné vyjmenovat řadu závažných nezamýšlených důsledků na ekosystém...a všechny nápravná opatření pak mají obdobný charakter. V podstatě neolitická revoluce v kombinaci s domestikací hospodářsky využitelných zvířat byla nejzásadnější inovací, která vymanila lidstvo z přirozeného ekosystému a "osvobodila" ho od přírodních zákonitostí rovnováhy ekosystému čímž odstartovala zaplevelení planety jedním z miliardy druhů, které měli nikdy neměli planetu přirozeně ovládnout. Vše co nyní řešíme je jen důsledkem výše popsaného...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2025 14:59 Reaguje na Pavel Karel
Ale vůbecne. To nejhorší co mohl člověk udělat udělal daleko dříve. Sežral megafaunu, co udržovala pestré biotopy a to všude po světě. Prvotní hřích lidstva:
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/prvotni-hrich-lidstva-extinkce-megafauny.pdf
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.4.2025 20:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Bez neolitické revoluce by počet lidí na Zemi nikdy nepřesáhl hranici 10 milionů https://en.m.wikipedia.org/wiki/Prehistoric_demography#/media/File%3AWorld_population_growth_(log-log_scale).png
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.4.2025 08:29 Reaguje na Pavel Karel
Přesto (horních?) 10 tisích sežralo megafaunu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.4.2025 11:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
ale né! člověk sežral megafaunu a nahradil ji lesní pastvou. Tušíte jak asi vypadala krajina v Tereziánských dobách kdy byl stav přirozené obnovy lesů tak neutěšený, že bylo nutno lesní pastvu zakázat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.4.2025 07:20 Reaguje na Lukas B.
No to jo, ale až tehdy , po zalesnění, nastaly změny ve složení druhů. A průmyslové zemědělství tomu nasadilo korunu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2025 18:28 Reaguje na Pavel Karel
To jste se propadl nějak zbytečně let dozadu, civilizace, která nedosáhly na fosilní paliva (což byla jenom naše), žádné podstatné ekologické problémy nevytvořily. Sice odlesněním středomoří vytvořily typickou, bezlesnou krajinu, ale to je na světě skutečně flíček.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2025 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebýt fosilních paliv, tak bude odlesnění všude. Hladomory a téměř žádný rozvoj by omezily počet lidí, kteří by stále byli ovlivňováni přírodními procesy kolem (mráz, sucho, nemoci, ...).
Právě díky fosilním zdrojům u nás může plocha lesů růst i když máme spotřebu energie násobně vyšší než naši předkové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2025 21:26 Reaguje na Richard Vacek
Nebavíme se o lesích, ale o změně klimatu. Bez fosilní energie by bylo na světě pořád možná 3 mld. lidí a změna klimatu nula.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

27.4.2025 21:46
https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/soud-zrusil-povoleni-pro-vetrny-park-ve-francii-turbiny-by-mohly-prilis-narusit-krajinny-raz
"Projekt obdržel povolení k výstavbě v létě roku 2017, nicméně místní obyvatelé toto rozhodnutí rozporovali. Se svou stížností však neuspěli, když soud v Chalons-en-Champagne vyloučil, že by 200metrové stroje měly být velmi dobře viditelné. Stejně tak soud vyloučil, že žádné z navrhovaných opatření by nestačilo ke zmírnění negativních dopadů na krajinu."
O tom projektu ve Francii se podrobněji píše ve výše uvedeném odkazu. Soudy někdy rozhodují zajímavě - zde o "neviditelném" větrném parku 63 ks 200 m větrníků.
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.4.2025 08:20
P. Hnzl má pravdu. Kvůli rázu krajiny a ochjraně ptáků nelze zastavit pokrok, směr od fosilu, snižování CO2. Něco prostě má prioritu, něco je důležitější.
Zároveň ale platí to, co pro FV: nemá smysl dávat dotace na to, co pak nemá využití, je třeba zajistit úložiště, baterie, regulace : mít možnost odběru proudu v době kdy svítí slunce, vane vítr, ne dávat miliardy na větrníky a pak použít mařiče.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.4.2025 15:55 Reaguje na Honza Honza
Nejde o pokrok, ale o kšeft. A s Ha*zlem jste oba obyčejní totalitáři, kteří kopou za velký byznys a šli byste třeba přes mrtvoly...NENÍ ROZDÍLU mezi "lidmi" jako vy, stalinisty či těžaři čehokoliv/jakkoliv pod heslem účel světí prostředky (včetně vražd aktivistů, novinářů atd.).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist