Češi loni odevzdali více než 700 tun zářivek obsahujících rtuť
Lidé mohou úsporné zářivky nosit do více než čtyř tisíc sběrných míst, které jsou po celé republice. Sběrné nádoby jsou k dispozici téměř v každém obchodě s elektrotechnikou, supermarketu, na úřadě nebo sběrném dvoře. O tom, jak sbírat zářivky, ví asi dvě třetiny Čechů, do sběrného místa jsou ale ochotni ujít jen zhruba 1,5 kilometru.
Sběr vysloužilých svítidel, zářivek a žárovek se od roku 2005 řídí zákonem o odpadech. Ten stanoví, že za osvětlovací zařízení zodpovídá výrobce, a to až do doby ukončení jejich životnosti. Systém sběru hradí výrobci z recyklačních příspěvků, které platí lidé při koupi nové úsporné žárovky, zářivky a svítidla.
V českých domácnostech svítí podle průzkumu společnosti EKOLAMP kolem 64 milionů světelných zdrojů. Převažují wolframové žárovky, jejich počty ale meziročně klesají ve prospěch kompaktních zářivek a LED světelných zdrojů.
Jedna domácnost má průměrně 15 světelných zdrojů, za rok lidé koupí zhruba čtyři kusy a vyřadí alespoň tři. Zatím je podle zákona musejí k recyklaci odevzdávat firmy jako nebezpečný odpad, u domácností je to dobrovolné. Podle kritiků ale neexistuje dostatečná kontrola, jak lidé "úsporky" likvidují.
Zlepšit by to měl nový zákon o výrobcích s ukončenou životností, který připravilo ministerstvo životního prostředí v rámci velké novely odpadového zákona. V současnosti pracuje na paragrafovém znění, u něhož skončilo meziresortní připomínkové řízení.
reklama