Ekologické organizace vyzvaly Senát, aby neomezoval účast ve stavebním řízení
"Pokud by byl zákon v této podobě definitivně schválen, jednalo by se o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s ústavou," uvedly organizace Hnutí DUHA, Frank Bold, Česká společnost ornitologická nebo asociace ekologických organizací Zelený kruh. Výzvupodle ekologů podepsalo na 5500 lidí a pět desítek spolků.
Novela, která má zrychlit povolování staveb, ruší v zákoně právo ochranářských spolků na účast v řízení. Podle ministerstva pro místní rozvoj budou mít spolky budou mít právo účasti na základě jiných zákonů. Podle další úpravy nebude vyjadřování spolků podléhat správnímu řízení, ale pouze řízení podle stavebního zákona.
"V podstatě to znamená, že veřejnost i ty spolky se můžou samozřejmě účastnit u územních plánů, u zákona o EIA, tam se na dotčenou veřejnost nesahá, a zároveň u stavebního povolení," řekla ČTK ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).
Novela má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní mimo jiné sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Opatření má délku stavebního řízení zkrátí o polovinu. Za co nejrychlejší schválení zákona se přimlouvá především Hospodářská komora ČR, která současný stav pokládá za neudržitelný.
Ekologové naopak nynější stav hájí. Podle nich dosavadní právo občanů chránit své prostředí nevedlo k úředním průtahům ani nemohlo definitivně zablokovat výstavbu. Novela podle nich také fakticky znemožňuje přezkum závazných stanovisek například ohledně kácení stromů nebo celkového vlivu staveb na životní prostředí, a oslabuje kontrolu autorizovaných stavebních inspektorů.
reklama