Europarlament schválil snížení počtu emisních povolenek
Parlament souhlasil s návrhem Evropské komise, ačkoli část europoslanců předložila pozměňovací návrh počítající s ještě výraznějším poklesem počtu povolenek o 2,4 procenta ročně. Pro většinu poslanců to ale byl limit příliš přísný vůči podnikům.
Se systémem emisních povolenek přišla EU v roce 2005 s cílem zpoplatnit znečišťování ovzduší. Počet povolenek, jejichž prostřednictvím si továrny či elektrárny v dražbách kupují možnost vypouštět do ovzduší CO2, postupně klesá. Kvůli převisu nabídky nad poptávkou však systém nebyl zcela účinný, což má přijatý návrh změnit.
Evropský parlament bude nyní o přijatém návrhu diskutovat se členskými státy, jejichž souhlas je nutný před schválením konečné podoby závazné směrnice.
Podle Hnutí DUHA je dnešní rozhodnutí europoslanců "váhavý krůček ke spravedlivějšímu zpoplatnění skleníkových plynů". "Příklad největší ze zastaralých uhelných elektráren, která stojí v Počeradech na Mostecku, ukazuje propastný rozdíl mezi škodami způsobovanými znečištěním a cenou povolenek. Výše škod činí 6 miliard korun ročně, kdežto cena povolenek nutných pro vypuštění emisí z elektrárny je aktuálně pouhých 700 milionů korun," říká Jiří Koželouh z Hnutí DUHA. Česká vláda by měla podle něho měla podpořit reformu emisního obchodování. "Avšak v případě, jako je tento, už nemůže čekat na spravedlivé ceny povolenek a musí prosadit zavření nepotřebných uhelných zdrojů. Smog potřebujeme řešit hned a nemáme ani peníze na rozhazování za ekonomické škody způsobené pálením uhlí,“ míní Koželouh.
„Škoda, že europoslanci nakonec nepodpořili také výraznější omezení přísunu nových povolenek do systému. Přísná redukční dieta by ETS slušela. Na tahu je nyní ministr Brabec, který bude reformu emisního obchodování s kolegy z dalších členských států projednávat koncem února,” říká Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis.
reklama