http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-schvalili-prisnejsi-narodni-limity-pro-emise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Europoslanci schválili přísnější národní limity pro emise

23.11.2016 13:22 | PRAHA (ČTK)
Z celoevropské dohody budou mít podle nich prospěch obyvatelé některých českých příhraničních regionů, kteří jsou nyní vystaveni nadměrnému znečištění například z Polska.
Z celoevropské dohody budou mít podle nich prospěch obyvatelé některých českých příhraničních regionů, kteří jsou nyní vystaveni nadměrnému znečištění například z Polska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropský parlament dnes na svém plenárním zasedání ve Štrasburku podle očekávání v prvním čtení schválil plán zavést do roku 2030 přísnější národní limity pro hlavní látky znečišťující ovzduší. Limity by v budoucí směrnici mohly omezit zdravotní dopady znečištění na obyvatele do roku 2030 až o polovinu, uvedla poslankyně Julie Girlingová, která návrh připravila.
 

Limity se týkají emisí oxidu siřičitého, oxidů dusíku, nemetanových těkavých organických látek, amoniaku a prachových částic do velikosti 2,5 mikrometru. Jejich hlavním zdrojem je doprava, vytápění, průmysl a zemědělství.

Podle odhadů Evropské komise způsobila špatná kvalita ovzduší v EU v roce 2010 asi 400.000 předčasných úmrtí. Výsledná dohoda je kompromisem mezi původním přísnějším postojem Evropského parlamentu a mírnějším postojem členských států v Radě EU.

"Dosažený kompromis přispěje k výraznému zvýšení kvality ovzduší, a tedy zvýšení kvality života lidí, aniž by přitom znamenal nadměrnou zátěž pro průmysl. Velký kus práce při snižování emisí budou muset odvést zejména Polsko, Maďarsko a Rumunsko, které se dohodě bránily a trvaly na výrazně měkčích emisních cílech," uvedli čeští europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09/Stan) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).Z celoevropské dohody budou mít podle nich prospěch obyvatelé některých českých příhraničních regionů, kteří jsou nyní vystaveni nadměrnému znečištění například z Polska.

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) ale považuje jednání o nové směrnici za promarněnou šanci. "Finální text je pouhým stínem původně schváleného ambiciózního znění," řekla Konečná při dnešní parlamentní debatě. Dodala, že vyšší závazek týkající se snížení zdravotní zátěže způsobené lidem znečištěním ovzduší by mohl zachránit další lidské životy. Dalšími zbytečnými ústupky radě je podle ní vyškrtnutí regulace metanu a mědi.

Poslanci také připomněli, že znečištění má rovněž obrovské ekonomické dopady. Škody, které ročně způsobí, se pohybují mezi 330 a 940 miliardami eur ročně. V této částce jsou zahrnuty například i výdaje na zdravotní péči.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Milada Černíková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist