https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hodiny-posledniho-soudu-se-priblizily-pulnoci-zbyvaji-dve-minuty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodiny posledního soudu se přiblížily půlnoci, zbývají dvě minuty

26.1.2018 07:17 | WASHINGTON (ČTK)
Svět se během uplynulého roku opět přiblížil riziku apokalypsy, kterému je nejblíže od roku 1953. Podle amerických jaderných vědců se ručičky na pomyslných hodinách posledního soudu (Doomsday Clock) posunuly o 30 vteřin a ukazují dvě minuty do půlnoci.  (Ilustrační snímek)
Svět se během uplynulého roku opět přiblížil riziku apokalypsy, kterému je nejblíže od roku 1953. Podle amerických jaderných vědců se ručičky na pomyslných hodinách posledního soudu (Doomsday Clock) posunuly o 30 vteřin a ukazují dvě minuty do půlnoci. (Ilustrační snímek)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svět se během uplynulého roku opět přiblížil riziku apokalypsy, kterému je nejblíže od roku 1953. Podle amerických jaderných vědců se ručičky na pomyslných hodinách posledního soudu (Doomsday Clock) posunuly o 30 vteřin a ukazují dvě minuty do půlnoci. Budoucnost planety podle nich ohrožují severokorejské jaderné pokusy či neodpovědná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších vůdců.
 

"Svět je nyní nejen nebezpečnější než před rokem; ohrožení je nyní největší, jaké kdy bylo od druhé světové války," uvedla v prohlášení skupina vydávající Bulletin amerických jaderných vědců.

Posunutím ručičky vyjádřili vědci obavu, že svět je stejně blízko zániku jako v roce 1953, kdy mělo lidstvo zkušenosti s prvními testy vodíkových pum a kdy se zásadně vyhrotila studená válka mezi Washingtonem a Moskvou. Situace je opět nejhorší od chvíle, kdy vědci začali posouvat ručičky nejen v závislosti na jaderné hrozbě, ale i na ekologických faktorech.

K půlminutovému posunu podle vědců přispěla hlavně "neschopnost prezidenta Trumpa a dalších světových vůdců postavit se trvající hrozbě jaderné války a klimatických změn".

Trump se stal zásadním hybatelem hodin, neboť vyvázal USA z pařížské klimatické dohody a on i jeho administrativa zvolili velmi rizikový postoj k možnému jadernému střetu s KLDR. "Jsou tu členové Kongresu, poradci Bílého domu a dokonce sám prezident dávající najevo, že válka s jaderným státem je podle nich nejen pravděpodobná, ale potenciálně žádoucí. To je neobvyklé a zneklidňující," konstatoval podle listu The Washington Post expert na jadernou historii Alex Wellerstein. "Podle mě by šlo jen velmi těžko neposunout hodiny kupředu," dodal.

Podle vědců se však našly i pozitivní signály, například reakce značné části států na Trumpův ústup od pařížské dohody. Evropské země nebo Čína poté potvrdily své závazky, čímž přispěly k tomu, že dopad amerického kroku nebude tak velký.

Hodiny posledního soudu vytvořili odborníci znepokojení použitím prvních atomových bomb v roce 1947. Tehdy byla minutová ručička, jejíž polohu vědci každoročně aktualizují, na pozici za sedm minut dvanáct. O umístění ručičky na hodinách posledního soudu rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a 15 nositelů Nobelových cen. Nejdále od zkázy - 17 minut - bylo lidstvo v roce 1991 po pádu sovětského režimu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist