https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nova-publikace-by-mela-pomoci-sjednotit-praxi-porizovani-forenznich-dukazu-v-pripadech-tzv-wildlife-crime
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová publikace by měla pomoci sjednotit praxi pořizování forenzních důkazů v případech tzv. wildlife crime

10.1.2025 05:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fiktivní otrávená návnada. Praktická ukázka při výuce studentů.
Fiktivní otrávená návnada. Praktická ukázka při výuce studentů.
V Česku vznikla unikátní publikace Forenzní metody a wildlife kriminalita. Jde vlastně o učebnici určenou pro Policii ČR, Celní správu, Českou inspekci životního prostředí a státní zastupitelství, která seznamuje tyto instituce s možnostmi forenzní vědy a jejím použitím při dokazování porušení zákona. Publikace může skvěle posloužit i přírodovědcům a studentům přírodovědných oborů či kriminalistiky. Doprovází ji terénní metodika odběru forenzních vzorků, která je dostupná i v angličtině.
 
V publikaci jsou kapitoly o morfologickém určování druhů zvířat například ze zbytků těl, o otravách, patologii, genetice, balistice či forenzní entomologii.

„Je to souhrn postupů, kterými lze prokazovat trestnou činnost v oblasti wildlife crime,“ vysvětluje Pavla Říhová z Centra environmentálních forenzních věd Univerzity Karlovy, jedna ze spoluautorek a přední odbornice na tuto formu kriminality.

Publikace primárně vznikla jako materiál pro policisty, inspektory a celníky, aby získali přehled, jaké všechny metody a analýzy mohou při řešení těchto případů a při dokazování použít, jak jednotlivé metody fungují, co mohou přinést za informace, jaké jsou jejich limity apod.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavla Říhová

„Shrnuli jsme opravdu všechny možné v současnosti dostupné metody, které se při šetření této kriminality využívají,“ říká Říhová s tím, že podle ní obdobná publikace zatím zpracována nebyla, a to ani v angličtině.

„Podobnou příručku vydali rakouští kolegové, jejich materiál je ale zaměřený především na pitvy a patologii, protože autoři jsou veterinární lékaři. Forenzní příručku do terénu určenou pro rangery mají také v USA a Kanadě. Pak je několik odborných knížek v angličtině věnujících se tématu tzv. wildlife forensics, většinou jsou však zaměřené na jeden typ forenzních analýz. My jsme oslovili spoustu odborníků z různých oborů, dohledávali jsme případy z praxe a snažili jsme se vytvořit opravdu ucelený přehled,“ popisuje Říhová.

Publikace by měla vést také k tomu, že se postupy při odběrech vzorků a zajišťování důkazů ve wildlife crime případech více sjednotí. Doposud byla situace značně různorodá. Státní orgány měly o možnostech některých metod a využitelných odborných pracovištích jen nedostatečné informace, odběry vzorků a zajišťování wildlife důkazů bylo prováděno různým způsobem, což ve výsledku mohlo vést i k jejich nepoužitelnosti.

„Neexistují jednotné protokoly ani standardní postupy odběrů wildlife forenzních vzorků, státním orgánům nejsou dostatečně známy například ani požadavky na jejich optimální velikost a způsob uskladnění,“ vysvětluje Říhová.

Potíž je, že postupy známé z lidské kriminalistiky nejsou v praxi wildlife případů vždy použitelné. „Případy týkající se zvířat a rostlin jsou prostě lecčím specifické. Nemůžeme proto jednoduše přejmout to, co je v kriminalistice běžné. A nemůžeme ani jen tak použít postupy známé z vědecké praxe, protože by nesplňovaly požadavky na forenzní kvalitu důkazů,“ dodává Říhová s tím, že důkazy, které nesplňují patřičné náležitosti, nemusí soud přijmout.

V budoucnu se plánuje překlad publikace do angličtiny.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist