Nová publikace by měla pomoci sjednotit praxi pořizování forenzních důkazů v případech tzv. wildlife crime
„Je to souhrn postupů, kterými lze prokazovat trestnou činnost v oblasti wildlife crime,“ vysvětluje Pavla Říhová z Centra environmentálních forenzních věd Univerzity Karlovy, jedna ze spoluautorek a přední odbornice na tuto formu kriminality.
Publikace primárně vznikla jako materiál pro policisty, inspektory a celníky, aby získali přehled, jaké všechny metody a analýzy mohou při řešení těchto případů a při dokazování použít, jak jednotlivé metody fungují, co mohou přinést za informace, jaké jsou jejich limity apod.
„Shrnuli jsme opravdu všechny možné v současnosti dostupné metody, které se při šetření této kriminality využívají,“ říká Říhová s tím, že podle ní obdobná publikace zatím zpracována nebyla, a to ani v angličtině.
„Podobnou příručku vydali rakouští kolegové, jejich materiál je ale zaměřený především na pitvy a patologii, protože autoři jsou veterinární lékaři. Forenzní příručku do terénu určenou pro rangery mají také v USA a Kanadě. Pak je několik odborných knížek v angličtině věnujících se tématu tzv. wildlife forensics, většinou jsou však zaměřené na jeden typ forenzních analýz. My jsme oslovili spoustu odborníků z různých oborů, dohledávali jsme případy z praxe a snažili jsme se vytvořit opravdu ucelený přehled,“ popisuje Říhová.
Přečtěte si také |
Pavla Říhová: Operace Lovec – malý pohled do zákulisíPublikace by měla vést také k tomu, že se postupy při odběrech vzorků a zajišťování důkazů ve wildlife crime případech více sjednotí. Doposud byla situace značně různorodá. Státní orgány měly o možnostech některých metod a využitelných odborných pracovištích jen nedostatečné informace, odběry vzorků a zajišťování wildlife důkazů bylo prováděno různým způsobem, což ve výsledku mohlo vést i k jejich nepoužitelnosti.
„Neexistují jednotné protokoly ani standardní postupy odběrů wildlife forenzních vzorků, státním orgánům nejsou dostatečně známy například ani požadavky na jejich optimální velikost a způsob uskladnění,“ vysvětluje Říhová.
Potíž je, že postupy známé z lidské kriminalistiky nejsou v praxi wildlife případů vždy použitelné. „Případy týkající se zvířat a rostlin jsou prostě lecčím specifické. Nemůžeme proto jednoduše přejmout to, co je v kriminalistice běžné. A nemůžeme ani jen tak použít postupy známé z vědecké praxe, protože by nesplňovaly požadavky na forenzní kvalitu důkazů,“ dodává Říhová s tím, že důkazy, které nesplňují patřičné náležitosti, nemusí soud přijmout.
V budoucnu se plánuje překlad publikace do angličtiny.
reklama