Jak se žije v pasivním domě? Jejich majitelé otevřou o víkendu dveře veřejnosti
Během Dnů otevřených pasivních domů přivítají majitelé pasivních domů návštěvníky z široké veřejnosti a popovídají si s nimi o svých zkušenostech s bydlením v energeticky úsporném domě. „Akce se koná po celém světě a funguje jen díky ochotě a zápalu majitelů domů. Tím je akce skutečně unikátní. Sami majitelé, na rozdíl od různých firem, totiž řeknou návštěvníkům své zkušenosti ze stavby a života v pasivním domě zcela otevřeně a bez jakýchkoli zkreslení,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu, které akci v Česku zaštiťuje.
Hosté se tak v rámci akce mohou dozvědět, jestli obyvatelé pasivních domů skutečně ušetří desítky tisíc ročně za vytápění, jak se v domech dýchá nebo kolik stavba pasivního domu stojí.
Během prvního ročníku byl v Česku otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm, v loňském roce přes sedmdesát a letos se zapojilo celkem osmdesát rozmanitých pasivních staveb, přibližují pořadatelé rostoucí význam akce. Poprvé jsou navíc pokryty všechny kraje v České republice. Nejvíce domů bude přístupných veřejnosti ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Mapa se všemi otevřenými pasivními domy je dostupná na internetových stránkách.
Vedle desítek rodinných domů se do akce zapojilo i několik velkých staveb. Veřejnosti se představí například nedávno otevřená základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, nebo vzdělávací středisko Veronica Hostětín v Bílých Karpatech, které je naopak nejstarší českou veřejnou budovou v pasivním standardu. Poprvé si budou moci zájemci prohlédnout i několik bytových domů v pražských Malešicích a v Hloubětíně, anebo první realizaci „mini“ pasivního domu na ploše 100 m2 v Ŕíčanech u Prahy, dodávají pořadatelé.
V některých objektech bude také probíhat doprovodný program. Bližší informace o přednáškách a komentovaných prohlídkách a další informace najdete na webu Centra pasivního domu.
reklama