https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kilometry-pod-antarktickym-ledem-mozna-buji-zivot-otazku-rozresi-vrty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kilometry pod antarktickým ledem možná bují život. Otázku rozřeší vrty

19.10.2011 01:26 | DURNHAM/PÍSEK (Ecomonitor)
Před průnikem do zatím nedotknutého prostředí mnozí varují, protože případné znečištění z „našeho“ světa by mohlo tento unikátní ekosystém zcela zničit. Aby se tomu zamezilo, budou průzkumníci pracovat s „čistými“ technologickými postupy používanými ve vesmírném výzkumu.
Před průnikem do zatím nedotknutého prostředí mnozí varují, protože případné znečištění z „našeho“ světa by mohlo tento unikátní ekosystém zcela zničit. Aby se tomu zamezilo, budou průzkumníci pracovat s „čistými“ technologickými postupy používanými ve vesmírném výzkumu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Joe Mastroianni / National Science Foundation
V nehostinných a mrazivých pustinách Antarktidy čeká na odhalení nejedno tajemství. Doslova zanořit se do nich hodlá tým britských klimatologů. Pomocí vrtné soupravy chtějí překonat tři kilometry ledového příkrovu nad jedním z mnoha pradávných jezer a odebrat vzorky organismů, které by ve vodě pod ledem mohly existovat, píše Guardian.co.uk.
 

Ambiciózní projekt s nejistým výsledkem a náklady jen v počáteční fázi přesahujícími sedm milionů liber je rozplánován na dvě léta. Vědci a inženýři si od vrtů slibují jednak odhalení toho, jak jsou tamní organismy přizpůsobeny radikálním změnám klimatu, ale nedílnou součástí výzkumu je i odpověď, nakolik budou při postupujících klimatických změnách ledy Antarktidy stabilní.

Jezera skrytá pod kilometrovými příkrovy ledu mají nádech tajemství jak z knih z Julese Vernea. Britská vědecká společnost spolu s geology eviduje jen v oblasti Antarktidy na 387 takových jezer. Jejich existenci prokázalo satelitní snímkování v roce 1990. Od té doby nedává jejich přítomnost mnoha vědcům spát. Voda v nich se udržuje v tekutém stavu díky geotermální energii, část z nich je propojená a existuje mezi nimi i proudění. Jedno z nich, Lake Ellsworth, představuje nyní výzvu pro tým vrtných inženýrů a klimatologů. Za nesnadný cíl si vytyčili překonání tří kilometrů ledové bariéry, odebrání vzorků ledu, vody a sedimentů ze dna jezera. Jaké unikátní formy mikrobiálního života se mohly vyvinout za staletí ve sterilním prostředí při stabilní teplotě -25 ˚C, ale mohou zatím jen hádat.

Glaciální geologové očekávají nálezy bakterií, virů, jednobuněčných pra-bakterií i celé buněčné komplexy eukaryot. „Nález života v jezeře, které je po více jak půl milionu let izolováno od zbytku biosféry, má pro nás obrovský informační potenciál,“ říká David Pearce, koordinátor britského antarktického výzkumu. „Můžeme nalézt spoustu stop o průběhu evoluce mimo suchozemské ekosystémy. I případ, že nic nenalezneme, je přínosný. Budeme vědět, že v takových podmínkách nic nemůže dlouhodobě přežít.“ Tak jako tak, nálezy pomohou vědcům porozumět, jak život vznikal a jak se postupně utvářel a kde jsou jeho limity.

Před vrtáním a průnikem do nedotknutého životního prostředí mnozí varují, protože případné infekce či znečištění z „našeho“ světa by mohlo tento unikátní ekosystém zcela zničit. Aby se zamezilo kontaminaci, hodlají průzkumníci užít „čisté“ technologické postupy známé z vesmírného výzkumu.

Článek byl uveřejněn 11. 9. 2011 na serveru Guardian.co.uk pod názvem „Antarctica's ancient lake may yield clues over Earth's future“.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist