https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-vyvoj-hlavy-obratlovcu-ma-koreny-u-spolecneho-predka-strunatcu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Vývoj hlavy obratlovců má kořeny u společného předka strunatců

4.11.2024 14:43 (ČTK)
Lebka jezevce. Ilustrační foto
Lebka jezevce. Ilustrační foto
Důležité rysy a struktury vývoje hlavy obratlovců mají svůj původ u společného předka všech strunatců, ukázala studie vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Zjistili to při zkoumání kopinatce, který patří mezi strunatce. Kopinatci jsou malí, protáhlí, rybám podobní mořští živočichové, blízce příbuzní obratlovcům. Pochopení zkoumaných evolučních mechanismů podle vědců pomáhá přiblížit historii života na Zemi a zároveň přispět do výzkumu vývojových poruch spojených s tvorbou hlavy a obličejových struktur člověka.
 
Pro evoluční biologii jsou kopinatci zajímaví tím, že poskytují vhled do rané evoluce strunatců – živočichů s osovou stavbou těla, kam patří i obratlovci včetně člověka. Kopinatci si navíc zachovali velké množství rysů, které pravděpodobně existovaly u společného předka strunatců.

"Zajímaly nás struktury spojené s hlavou obratlovců, jako je neurální lišta a prechordální ploténka. Po dlouhou dobu se předpokládalo, že obě struktury jsou inovacemi obratlovců a že kopinatci, představitelé základní linie strunatců, je nemají," uvedla Iryna Kozmikova z ústavu a vedoucí výzkumného týmu.

Neurální lišta je soubor buněk, které vedou podél hřbetní strany vyvíjejícího se embrya. Podílejí se na vývoji mnoha důležitých struktur, jako jsou kosti a chrupavky hlavy, obličej, nervy a pigmentové buňky. Prechordální ploténka je základní buněčná struktura, která se nachází v přední části embrya a hraje klíčovou roli při formování lebky a mozku.

U lidí může selhání prechordální ploténky způsobit vývojové poruchy. Defekty neurální lišty mohou zapříčinit poruchy ve vývoji hlavy a obličejových struktur, jako jsou rozštěpy rtu a patra nebo deformace lebky a obličeje.

Studie ukázala, že kopinatec prochází podobnými vývojovými stupni jako obratlovci. Vědci analyzovali embryonální buňky kopinatce ve čtyřech vývojových stadiích. Identifikovali u něj buňky podobné prechordální ploténce a neurální liště. Tento výzkum podporuje teorii, že se některé hlavní struktury spojené s vývojem hlavy u obratlovců vyvinuly již u společného předka všech strunatců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist