https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaroslav-gabriel-reakce-na-clanek-v-cesku-maji-vyrust-obri-feny-na-mareni-prebytecne-energie.neco-je-tu-hodne-spatne-rikaji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Gabriel: Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici

23.1.2025
Horkovodní elektrokotel o výkonu 14 MW umístěný v areálu Teplárny Kladno.
Horkovodní elektrokotel o výkonu 14 MW umístěný v areálu Teplárny Kladno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Auxilien
To, že takzvané mařiče přispívají k oteplení planety, neodpovídá realitě. Opak je pravdou. Tyto takzvané mařiče, jinak též zátěžové banky, patří do rodiny elektrokotlů. V Česku je již připojeno více než 300 MW instalovaného výkonu v elektrokotlech a dalších několik set MW je ve výstavbě. Většina výkonu elektrokotlů je instalována v teplárnách a ohřívá vodu. V praxi tak v současné době elektrokotle poskytují většinu záporných služeb pro přenosovou soustavu. Nahradily odstavované turbíny uhelných elektráren a tepláren, které doposud tyto služby poskytovaly. Bez elektrokotlů by byly služby výkonové rovnováhy daleko dražší a tím pádem by byla dražší i celková cena elektřiny. Maxima dosáhly tyto ceny služeb výkonové rovnováhy v roce 2022 a tehdy začal velký nárůst instalací elektrokotlů.
 
Přenosová soustava nakupuje tyto služby v tendrech od poskytovatelů těchto služeb, kteří nabídnou nejnižší cenu. Logicky tak při nárůstu konkurence klesá cena těchto služeb, a to se v minulém roce už pozitivně projevilo.

Při výrobě elektřiny v klasických a jaderných elektrárnách dochází k obrovským ztrátám tepla. Jaderná elektrárna má účinnost okolo 30 %. Temelín a Dukovany vyrobí za hodinu 4 000 MWh elektřiny. Za stejnou dobu vypustí z chladících věží skoro 10 000 MWh v nevyužitém teple. U uhelných elektráren je to podobné. Řešit ztráty tepla v tomto případě je jako řešit ztráty brzdícího automobilu. Když auto brzdí, tak se nakonec energie paliva změní na teplo v brzdových destičkách a ty se ochladí vzduchem. Pomocí zátěžových bank brzdí tramvaje, vlaky na stejnosměrný proud, výtahy a mnoho dalších zařízení, a nikdo to neřeší, neb se to absolutně nevyplatí.

Elektrokotle poskytují většinou terciární regulaci, která se v průměru aktivuje jednou za měsíc na 15 minut. Všechny stávající i budované elektrokotle tak za celý rok spotřebují okolo 2000 MWh, a to je zlomek ztrát v teple atomových elektráren za hodinu. Takže zde řešíme naprosté marginálie. Ve skutečnosti však toto teplo nemá prakticky vliv na oteplování planety. Na oteplování mají vliv emise CO2 především z uhelných elektráren. Elektrokotle tak efektivně umožňují nahrazovat regulační služby těchto elektráren a přispívají tak k většímu rozšíření obnovitelných zdrojů.

Elektrokotle jsou stavěny bez dotací a investice do nich je podnikatelským rizikem. Trh se službami výkonové rovnováhy se v příštích letech bude rozšiřovat a bude společný pro většinu zemí Evropské unie. České elektrokotle budou poskytovat podpůrné služby i do zahraničí. Otevření trhu by zase mělo přispět ke snížení cen. ČEPS je v této oblasti velice aktivní a je v první skupině těchto zemí tvořících tento trh.

V budoucnu lze očekávat daleko více hodin, kdy cena elektřiny bude blízká nule. Hodin se zápornou cenou bude však ubývat, protože po roce 2027 skončí v Německu dotování výroby z velkého množství obnovitelných zdrojů v případě záporných cen a tyto zdroje se budou čase záporných cen vypínat. Hodin s velmi nízkou cenou však bude v období od jara do podzimu přes tisíc. Pro teplárny tak bude výhodné vyrábět teplo v tomto období pomocí elektrokotlů. Teplárny totiž vyrábějí teplou vodu i v letních měsících. Toto bude mít pozitivní vliv na cenu tepla. Velké elektrokotle jsou dnes instalovány anebo se instalují do prakticky každé větší teplárny v Česku. V tomto aspektu jsme na špici Evropy. Můžeme se tak využívat boomu nárůstu výroby z fotovoltaik v Evropě a z dovezené elektřiny vyrobit teplo a vyvážet služby výkonové rovnováhy.

Elektrokotle včetně takzvaných mařičů nezabírají v distribuční síti prostor pro připojení obnovitelných zdrojů, protože se jedná o spotřebič a tak mohou obě zařízení fungovat na jednom připojení. Distributoři elektřiny informují o stovkách MW v žádostech o připojení. Mohli by však spíše o množství skutečně uzavřených smluv. Pokud žadatel nezaplatí za připojení do 2 měsíců, tak se žádost ruší. Skutečnost tak bude jistě řádově nižší. Dále není pravdou, že takzvané mařiče slouží k maření energie z fotovoltaiky při záporných cenách elektřiny. To by se vůbec nevyplatilo, protože by si provozovatel takového zařízení musel platit rezervovanou kapacitu ve výši 2,85 milionu Kč za každou instalovanou MW ročně plus ostatní nemalé distribuční poplatky, a to by se mu opravdu nevyplatilo.

Je otázkou, co zapříčinilo, že v tomto oboru Česko vyniká. Je to progresivní přístup ČEPS, který umožnil zavádění těchto nových technologií a přítomnost šikovnost instalačních firem, které rozpoznaly příležitost na trhu.

Boom obnovitelných zdrojů a především fotovoltaických elektráren je nevyhnutelný. Například v Pákistánu se jen v roce 2024 instalovalo 17 GW ve fotovoltaice bez dotací. To se rovná přibližně maximální spotřebě celé pákistánské soustavy, která má špičkové zatížení v létě, a je to za pouhý jeden rok 4 krát více, než je instalováno v Česku za celou historii. Velikost pákistánské soustavy je podobná té české.


reklama

 
foto - Gabriel Jaroslav
Jaroslav Gabriel
Autor je předseda správní rady Auxilien. V energetice se na různých pozicích včetně obchodu s elektřinou pohybuje již skoro 40 let.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

23.1.2025 07:00
Vysvětlení ve článku je naprosto zavádějící- mařiče se zavádějí v teplárnách a ohřívají vodu (pak to ale nejsou mařiče) a ztráty jsou i v JE (že se nevyužívá odpadní teplo).
Tady jde ale úplně o jinou věc. Jde o to, že FV bude stále více a více, přebytky elektřiny stále větší, jakmile bude svítit slunce, bude nutno většinu FV vypnout a protože to nelze udělat ihned, jsou nutné regulátory- mařiče. Je úplně jedno, jestli FV budeme vypínat nebo zapneme mařiče, jde o to, abychom za biliony nepodporovali něco, co pak budeme vypínat.
V článku se říká, že OZE nelze zastavit, FV budou levné, budou všude, bez FV nelze zkoladovat nový dům, aby mohl plnit přísné normy pasivního domu.
Je třeba nacházet využití nárazové elektřiny, pokud toto využití bude malé, nemá cenu masivně dotovat výstavbu FV.
Má cenu dotovat distribuci, nabíječky, regulaci, hledat úložiště.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:11 Reaguje na Honza Honza
Fotovoltaiku je možné vypnout ve zlomku sekundy, u větrníku to jde taky velice rychle, pouze se musí počkat na přestavení vrtule do polohy, kdy není vystavena tlaku větru. To mohou být sekundy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:39 Reaguje na Honza Honza
Teplárny musí vyrábět teplou vodu i v létě a ty elektrokotle můžou teplárnu cele nahradit.
Odpovědět
MS

Martin Svárovský

23.1.2025 07:43
Srovnavat energetiku v Pakistanu s energetickejma soustavama v EU ... tak to uz jsme hodne v riti. Uz jsem videl FVE i v Africe na chatrci. Jeste to neznamena, ze se na tom da postavit stabilni energeticka sit v Evrope - zejmena pro prumysl... Ale jelikoz Zeleni s prumyslem nepocitaji, tak je to vlastne jedno. Pokud pujdeme takhle dale, tak nam (nejen) energetiku bude brzo resit Cinan nebo USA.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.1.2025 08:05 Reaguje na Martin Svárovský
Evropa Bruselská má nadnesenou představu sama o sobě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.1.2025 08:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pýcha předchází pád, no jo, no.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:18 Reaguje na Martin Svárovský
Je to zajímavé srovnání, ovšem Pákistán má nyní nějak 200 miliónů obyvatel, 20x víc než ČR. A mnohem lepší podmínky na fotovoltaickou i na větrnou produkci elektřiny. Proto tam budou přibývat OZE násobně rychlejším tempem než u nás. Navíc obyvatelům Pákistánu, kteří nejsou zvyklí na trvalou dodávku elektřiny jako my v Evropě, bude občasná dodávka z OZE většinou stačit a ta bohatá menšina bude mít na pokrývání výpadků dieselagregáty. Podobně na tom budou i pákistánské fabriky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:42 Reaguje na Radim Polášek
Zrovna tam je zcela klíčová cena. A ta je z OZE jednoznačně nejnižší, pokud by se měla budovat jaderná nebo uhelná industrie odnuly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto Pákistán jednu jadernou elektrárnu nedávno dostavěl a další zrovna před pár dny začal stavět, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:53 Reaguje na Emil Novák
Pokud mají 200 mil.obyvatel, potřebují naprosto všechno. A jednoznačně nevhodné je pro ně jakékoliv zařízení, do kterého musíte tlačit stále drahé palivo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud nemají nic lepšího, nezbývá jim než nakupovat to "stále drahé palivo" (zemní plyn).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.1.2025 08:42
Tak jako v něčem má pravdu, neb ty mařiče neohřívají planetu, pouze místně topí.
Ovšem. Náklady na cokoli jsou skoro jen náklady na investice, tj. fixní. Musí se rozpustit do EE. Stavět přebytek FV a VT a pak otopná tělesa nemůže EE zlevnit, neb musíte vše zainvestovat a zákazník zaplatit. Matení mařičů a elektokotlů je záměrně zavádějící, neb se liší využitím užitečným/neužitečným toho tepla. A stačilo by zdroje při přebytku snadno omezit a nemusíte stavět mařiče a topit pánu bohu do oken.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 09:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
Stačilo by plošně a důsledně zavést placení za elektřinu podle aktuálního rozdílu mezi nabídkou a poptávkou, pořádně zpoplatnit fosilní uhlík, zrušit veškeré dotace a nechat fungovat trh. To by otevřelo tisíce dalších možností, jak optimálně dekarbonizovat energetiku. Na současných administrativních základech budoucí energetiku již nelze rozumně rozvíjet. Nezbývá, než do toho jednou, a to co nejdříve, radikálně říznout.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Placení za elektřinu "podle aktuálního rozdílu mezi nabídkou a poptávkou" už je dávno "důsledně a plošně zavedeno". Vy si snad umíte nakoupit elektřinu za jiné ceny než jaké určuje aktuální nabídka a poptávka?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:08
V článku je trochu skrytě uvedeno, že investičně trochu víc náročné spotřebiče elektřiny, jako jsou elektrokotle či celá teplárna, musí běžet i na "běžnou" elektřinu. nemohou fungovat jenom na těch 300 nebo kolik hodin ročně, kdy u nás budeme mít elektřinu se zápornou cenou, musí k tomu přidal aspoň dalších 2 - 4 tisíce provozních hodin ročně, aby se jejich provoz vyplácel. A totéž bude platit pro jakékoliv spotřebiče elektřiny, jejichž provoz má smysl, protože z té elektřiny něco produkují, co se dále využívá.
Odpovědět
VA

Vladimír Anděl

23.1.2025 09:19
Není pravda, že se FVE nedají vypnout hned. Každá FVE na baráku má možnost vypnout přetoky do sítě přes HDO. Je jen otázka, proč tohle při záporných cenách energetici nevyužívají. Měly by to mít i velké FVE na polích.

Jiný problém je, co se stane, když takhle vypnete FVE solárním baronům. Ti chtějí do sítě dodávat a inkasovat svojí dotovanou cenu, na kterou se jim skládáme v POZE a vůbec je nezajímá, že je zrovna silovka záporná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:26 Reaguje na Vladimír Anděl
Energetici to nevyužívají proto, že zobchodovanou elektřinu mohou vypínat jen pokud už nemají žádné jiné možnosti, lhostejno jestli je cena té zobchodované eletktřiny kladná nebo záporná.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:26
Jinak se budou mařiče elektřiny a například ty elektrokotle doplňovat, ne vylučovat.
Elektrokotle mají jenom omezený regulační rozsah a hlavně teplárny s přidanými elektrokotli nebývají v centrech rozvádění elektřiny. Mohou tak spotřebovávat jen takový výkon elektřiny se zápornou cenou, co může projít elektrickými vedeními k teplárně a co se vejde do technicky a smlouvami určené teploty horké vody nebo páry.
Elektrokotle tak ke spotřebě té nežádoucí elektřiny nemusí stačit, potom přijdou na řadu mařiče, strategicky rozmístěné v kontejnerech přímo v rozvodnách elektřiny a co nejblíž k místům, kde ta nežádoucí elektřina se zápornou cenou vzniká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:36
Konečně někdo, kdo tomu fakt rozumí!! Tohle vysvětlení mi připadá asi nejlepší, zvláště proto, že u nás provozní dotace nad výkupní cenu nemáme. Nakupovat za nulu do elektrokotlů je nižší level, než do akumulátorů, ale pořád je to dobrá varianta.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Spíš někdo kdo ty elektrokotle prodává a tak je "překvapivě" vychvaluje.
2) Samozřejmě že u nás "provozní dotace nad výkupní cenu" máme. Proč a na co jiného asi tak platíme desítky miliard ročně na ty tzv. podporované zdroje energie?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:54 Reaguje na Emil Novák
Myslel jsem, že to jsou garantované ceny z doby solárního tunelu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak vidíte že je máme. A k tomu ještě máme nově i "provozní dotace nad výkupní cenu" pro větrné elektrárny.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2025 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaké nakupování za nulu ,četl jsi článek.
Odpovědět
KH

Karel Háma

23.1.2025 10:04
Autor je předseda správní rady Auxilien - Vývoj, výstavba a provoz velkých elektrických kotlů.
Realitu holt musíme ohnout tak, aby se více prodávalo naše zboží :-).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.1.2025 10:20
Nechci být hrubý , ale pan autor je buď osel,nebo věci nerozumí, v nejlepším sleduje sobecké skupinové a osobní zájmy
Kdy potřebujeme teplo ? V topné sezóně tedy od října do dubna.
Jaká je v této době účinnost VE a FV?
Právě nyní již došlo podruhé k Dunkelflaute,
netocily se vrtule v Evropě a výkon FVE na 3%.
Výsledek? Němci topili i špinavými ponožkami a ceny elektřiny na spotu od 12 do 22 Kč/kWh.
V létě je naopak přebytek elektřiny ale jako naschvál teplo Evropa nepotřebuje.
Výjimkou jsou velké soustavy TUV v aglomeracích, ale i zde minimální odběry
Proto se elektřina musí mařit ve " fenech", což pouze prokazuje zoufalost gryndýlu a zmařené astronomické náklady na výstavbu OZE a úpravy přenosových a distribučních sítí.
Perlička na závěr , Energiewende stála Němce neuvěřitelných 20 bilionů CZK!!!
a jejich firmy kolabují neboť nejsou schopny obstát v hospodářské soutěži.
Včera v ČT 1 reportáž o tom, že i některé čs firmy přesouvají výrobu za moře a uzavírají provozy doma.
Prosím nechte už těch zelených lží a bagatelizaci problémů před kterými díky Bruselu stojíme.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2025 10:30
,,Dále není pravdou, že takzvané mařiče slouží k maření energie z fotovoltaiky při záporných cenách elektřiny. To by se vůbec nevyplatilo, protože by si provozovatel takového zařízení musel platit rezervovanou kapacitu,,
Tak co vlasně maří a kdy ,tyto technické zázraky a jakou energii spotřebovávají. Není to jen využívání chaosu v cenách elektřiny který na trhu je?
Já mám bojler na noční proud a nikdo mi spínací časy podle situace v síti nemění, proč.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist