https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-hlavenka-hoax-s-obrimi-feny-nevydrzel-ani-tyden
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hlavenka: „Hoax“ s obřími fény nevydržel ani týden

16.1.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Takže „hoax“ s obřími fény čili mařiči energie vydržel necelý týden. Krátké shrnutí: žádné gigawattové fény nikdo stavět nebude, je to blbost, kravina, nepochopení o co jde, z komára velbloud.
 
Systém výkonové rovnováhy čili SVR (tak se to odborně nazývá), který neustále a typicky velmi jemně dorovnává rozdíly mezi výrobou a spotřebou, tu dávno existuje, tedy před obnovitelnými zdroji. Slouží typicky dvěma věcem: za prvé vyrovnává „jemné chvění“ v síti směrem nahoru i dolů. Ekonomicky/energeticky jde o marginální, maličké hodnoty. Dokážeme predikovat spotřebu i výrobu VELICE dobře, ale samozřejmě nikdy ne na 100 %, takže potřebujeme rychlé prostředky na jemné dorovnání.

Druhým velkým důvodem (už významnějším) je vyrovnání nečekaných výpadků, které v síti nastávají a mohou být i docela velké.

Například před cca dvěma měsíci došlo k nečekanému a okamžitému výpadku temelínského reaktoru (1000 MW), přičemž ten druhý taky nejel (plánovaná odstávka). I na to systém výkonové rovnováhy musí být připraven – a zvládl to.

Výpadky s velkým dopadem nastávají na velkých rozvodnách: opět, nemá to nic společného s OZE, jsou to složité systémy, poruchy se stávají a stávat budou.

Doladění směrem shora (tedy ono „maření“) tu je už odedávna – například se používají elektrokotle, použitelné je to též ve velkých, průmyslových mrazírnách (prostě „rychle zamrazíte víc“).

Tato zařízení ale jedou jen jednotky, maximálně desítky hodin ročně, jen vyrovnají to drobné zakolísání. I celkové množství energie je malinké, takže by se v žádném případě nikomu nevyplatilo stavět někde „obří fény“, to by dělal jen blázen. (A pokud si to postaví, jeho problém, prodělá kalhoty).

Informace o „gigawattových fénech“ je nepochopením spekulačně vyblokovaného výkonu, který v praxi nebude použitý.

Otázka pak je, co se situacemi, kdy fotovoltaiky vyrábějí, není pro to využití a ceny na spotu padají do záporu? S nimi si poradí trh: vyrábět elektřinu a ještě za tuto výrobu někomu platit je nesmysl. Zrealizuje se tedy postupně jednak smysluplné využití této vyrobené elektřiny, případně zabránění přetoků do sítě (to se ostatně už děje dnes). Pořád lepší mít „nulu“ než ještě za to platit, nejlepší je ovšem nalézt cestu k smysluplnému využití.

A tím můžeme povídání hezky ukončit. Česká vláda totiž má od Unie (neb v EU nesedí blbci, fakt) závazek připravit zákon, který právě toto smysluplné užívání zakotví do práva, umožní, usnadní („Akumulace a flexibilita“). Povinnost připravit tento zákon byla do 31/12/2020 – ano, nepřeklepl jsem se.

Máme rok 2025 a zákon co? Zákon stále není.

(To, že se zprávy okamžitě chytla dezinfo scéna a „triumfálně“ to prezentovala jako další zrůdnost už i tak zrůdného Green Dealu, tomu se nedivím. Jen ale prosím příčetnější publikum, které se nad tím okamžitě pohoršovalo a repostovalo to dál – chápu, že sociální sítě k tomuto hrozně lákají, ale zkusme třeba příště dvakrát měřit a jednou sdílet).


reklama

 
foto - Hlavenka Jiří
Jiří Hlavenka
Autor je český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.1.2025 11:23
Hlavenka jako vždy bagatelizuje problémy s nadvýrobou elektřiny z OZE .

Zde je odkaz na německý web,který tuto problematiku detailně rozbírá ,
dopručuji :

Přebytek elektřiny – proč se neregulovaná solární výroba stává problémem

https://www.saurugg.net/2024/blog/stromversorgung/stromueberschuss-warum-ungeregelte-solarerzeugung-zum-problem-wird?cn-reloaded=1
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 11:24
O "gigawattových fénech" nikdo nic nepsal a už vůbec ne o tom, že mají sloužit jako systém výkonové rovnováhy. Záměr je prostě jen nakoupit na trhu elektřinu za zápornou cenu a tu se ziskem zmařit, se službami výkonové rovnováhy to nemá nic společného.
Se situacemi kdy ceny na spotu padají do záporu by si trh poradil už dávno a záporné ceny by nebyly, kdyby byly všechny zdroje tržním cenám vystaveny. Zejména obnovitelné zdroje mu ale vystaveny často nejsou, vyplatí se jim za uplatnění na trhu i platit (běžně nabízejí za nejnižší možnou cenu -500 €/MWh), protože vědí že rozdíl proti provozní dotací garantované kladné ceně zaplatí spotřebitel a/nebo daňový poplatník, takže běžně chrlí desítky GW výkonu který nikdo nechce ani zadarmo.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.1.2025 11:53
A taky poručíme větru, dešti, obrátíme sibiřské řeky a vše bude v komunizmu zadarmo- lidi přeci nejsou hloupí, aby si kupovali nepotřebné věci!

Až se FV rozvine, až každý bude mít FV panely, až vše přejde na elektřinu a JE budou půl roku stát - to žádná sranda s jemným dorovnáváním určitě nebude!

Chce to opravdu úplně jiný, zodpovědný, uvážlivý přístup. Intenzivní hledání odběru elektřiny (když slunce svítí), intenzivní hledání úložiště (když nesvítí), úplně jiný pohled na výrobu- vyrábět jen když svítí? Prostě převrat v hospodářství. Žádné jemné dolaďování - úplný nesmysl!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 11:56 Reaguje na Honza Honza
"Až se FV rozvine, až každý bude mít FV panely, až vše přejde na elektřinu a JE budou půl roku stát", pak bude možná pozdě na to chtít se ptát - co děti, mají si kde hrát?
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.1.2025 12:01 Reaguje na Emil Novák
Jako správný technokrat jste měl napsat – ..a co baterky, mají kde stát?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

16.1.2025 11:53
Diskuse o problémech, které vedly k potřebě intenzivního připojování mařičů opravdu hoaxem není. Hoaxem je spíše článek pana Hlavenky. Jak jsem psal ve svém článku, mařiče (třeba i ve formě elektrokotlů) se pro vykrývání odchylek používaly i v minulosti. Rozdíl oproti dnešku je, že vlivem extrémního výkonu instalovaného ve fluktuujících fotovoltaických a větrných zdrojích a jejich vlivu na stabilitu sítě se extrémně zvýšila pravděpodobnost a velikost těchto odchylek. Tyto neblahé dopady byly ještě zvýrazněny provozními dotacemi obnovitelných zdrojů a vznikem záporných cen elektřiny na spotovém trhu. Proto se v současnosti připojují nové významné výkony těchto mařičů. Pochopitelně lze najít případy, kdy se část této energie v tom případě "mařiče" převede na teplou vodu či chlad a následně využije. Tyto možnosti jsou však oproti novým maximům odchylek značně omezené. Pan Hlavenka opět reálné problémy vznikající ze současné politiky (hlavně Německa) v energetice zametá pod koberec.
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:13 Reaguje na Vladimír Wagner
Amen.
Odpovědět
AD

Alexandr Dlask

16.1.2025 11:58
Jestliže se hradí i v případě záporných cen pro OZE zaručená cena, je cosi špatně. A nový zákon s tím počítá.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

16.1.2025 12:02
Pan Hlavenka píše: "Druhým velkým důvodem (už významnějším) je vyrovnání nečekaných výpadků, které v síti nastávají a mohou být i docela velké.
Například před cca dvěma měsíci došlo k nečekanému a okamžitému výpadku temelínského reaktoru (1000 MW), přičemž ten druhý taky nejel (plánovaná odstávka). I na to systém výkonové rovnováhy musí být připraven – a zvládl to. Výpadky s velkým dopadem nastávají na velkých rozvodnách: opět, nemá to nic společného s OZE, jsou to složité systémy, poruchy se stávají a stávat budou."
Může mi pan Hlavenka vysvětlit, jak mohou mařiče elektřiny řešit výpadek dodávek z některého zdroje? Ty elektřinu dodávat do sítě nemohou, takže nečekané výpadky zdrojů řešit nepomohou. Dokáží řešit pouze nečekaný nárůst produkce elektřiny, a ten je spojen právě s fotovoltaickými a větrnými zdroji.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vinický

16.1.2025 12:21
Zajímavé.. a co tento článek? https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-proc-se-zacaly-pouzivat-marice-energie
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:12 Reaguje na Jaroslav Vinický
😁
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.1.2025 12:33
Mařiče si může pořídit každý. Jde o kvalitu danou výrobou v Německu a kompaktní rozměry, takže jde umístit na každou zahradu.
https://www.eskogenerator.cz/p/maric-energie-plm1000-pro-podpurne-sluzby-1000kw
Odpovědět
va

vaber

16.1.2025 12:52
Takový profesionální článek o problémech nebo neproblémech v síti v souvislosti s přebytkem nebo nedostatkem el energie,by asi byl od někoho z ČEPSu. Dokonce jeden redaktor Ekolistu kdysi napsal,že zkusí někoho kontaktovat. Nikdy se takový článek neobjevil, nebo já jsem ho neviděl.
Odkud se bere výkon když náhle vypadne 1000MW ,jsou ochrany některých linek při takové situaci na hraně. Asi to není zajímavé téma pro laiky, nebo se takové informace nesdělují.
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:11 Reaguje na vaber
Třeba z přečerpávaček....tohle není problém a bylo to tady vždy, co problém je, že nyní je u spousty "eko" zdrojů výkup garantován, takže se nemohou odpojovat, cena jde od minusu a energii je třeba nějak zlikvidovat....dříve se prostě odstavil nějaký zdroj, nebyl přebytek, ještě se ušetřilo za provoz, to nyní díky nesmyslným zákonům a z nich vyplývajícím smlouvám nelze...
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

16.1.2025 13:24 Reaguje na vaber
Vodní, jaderné a fosilní zdroje, které jsou určeny pro zálohování výpadku zdroje, běží na nižší výkon, než je jejich nominální. Například, Temelín běží místo s výkonem 1000 MW s výkonem 900 MW. Takto se potřebná záloha rozloží na řadu elektráren, které vyjedou v případě potřeby s výkonem nahoru.
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:09
Takže zpráva, kterou přinesl i mainstrým a velké weby je kachna podle pana autora - tak to jo...to pak jo..
Odpovědět
PD

Pavel Dvořák

16.1.2025 13:13
Umožněte běžnému občanovi přístup k té elektřině za zápornou cenu a je po problému. :)
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:15 Reaguje na Pavel Dvořák
Autor článku je debil - můžeme se jen dohadovat, zda z přesvědčení nebo z nedostatku inteligence, osobně bych hádal a)
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.1.2025 13:28 Reaguje na Karel Marel
nemyslí, že je autor článku hlupák. podezírám jej z něčeho mnohem horšího - z bezskrupulozního cynismu. čeština má pro to moc pěkný výraz z oblasti vyměšování.
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 13:31 Reaguje na Lukas B.
Vždyť píšu ....a) je správně:-)
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 13:20 Reaguje na Pavel Dvořák
Myšlenka hezká, akorát neproveditelná. Dodavatelé totiž mají pro běžného občana nakoupenou elekřinu dopředu, pokud ji běžný občan najednou nespotřebuje, co s ní dodavatelé udělají? Prodají ji za tu zápornou cenu, tj. za její nespotřebování zaplatí a s vynaloženou částkou nemohou udělat nic jiného, než ji promítnout opět do účtů běžnému občanovi. A jsme zase tam kde jsme byli.
Odpovědět
PD

Pavel Dvořák

16.1.2025 13:34 Reaguje na Emil Novák
Tak to, aby se občan sám stal tím dodavatelem. Může mj. provozovat zábavní park s kolotoči a podobnými atrakcemi. Dá tam ceduli Vstup zdarma, provoz jen za hezkého počasí v Německu.
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

16.1.2025 13:27
Prý v EU nejsou blbci. Blbci ve smyslu nízkého IQ možná ne, ale rudozelení fanatici toužící po moci určitě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist