https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pomohou-buky-a-jasany-lesum-lepe-zvladat-sucho-a-vysoke-teploty-odpoved-hledaji-vedci-v-novem-vyzkumu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pomohou buky a jasany lesům lépe zvládat sucho a vysoké teploty? Odpověď hledají vědci v novém výzkumu

7.5.2025 05:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Buk na výsušném stanovišti ve stráni nad Vltavou.
Buk na výsušném stanovišti ve stráni nad Vltavou.
Vzhledem k nepříznivým důsledkům dopadu klimatických změn na lesní ekosystémy se lesníci v praxi začínají zaměřovat na realizaci opatření vedoucí k jejich zmírnění. Jak jim v tom mohou pomoci výzkumníci?
 
Je zřejmé, že stále rozsáhlejší území bude velmi ohroženo dlouhým obdobím sucha a vysokými teplotami ve vegetačním období. Rizikovým faktorem je v tomto kontextu často nevhodná druhová skladba současných lesních porostů.

Jednou z cest k podpoře stabilnějšího ekosystému je cílené využití dřevin, které jsou již přizpůsobené extrémním stanovištím. U těchto potenciálně odolnějších dřevin však není zatím zjištěno jejich chování (růstové a morfologické vlastnosti) v případě výsadby do jiných lokalit a růstu v kvalitnějších resp. optimálnějších podmínkách.

Při výzkumu této problematiky spojili své síly vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. s praktickými lesníky z Lesů ČR, s. p., a Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (Mendelova univerzita v Brně). Společně začali řešit projekt TA ČR SQ01020166 „Možnosti lesnického využití ekotypů vybraných původních lesních dřevin z výsušných stanovišť“. Projekt spojuje prvky základního a aplikovaného výzkumu i experimentálního vývoje.

Výzkumný projekt je pilotní a je zaměřen na vyhledání porostů či jedinců buku lesního a jasanu ztepilého na výsušných stanovištích v ČR a s využitím molekulárních analýz (DNA a RNA analýzy) zjištění jejich genetické variability a poznání adaptačních mechanismů souvisejících s tolerancí k abiotickým stresům v souvislosti se stanovištními podmínkami. Zároveň budou vědci u vybraných ekotypů dendrochronologickými metodami zkoumat růstový přírůst v reakci na sucho.

Buk na výsušném stanovišti ve stráni nad Vltavou.
Buk na výsušném stanovišti ve stráni nad Vltavou.

Vhodné ekotypy buku z výsušných stanovišť budou sloužit jako výchozí materiál pro zajištění reprodukčního materiálu (osiva a roubů) pro provenienční výzkum zaměřený na sledování odolnosti ke zvyšujícím se ročním teplotám a úbytku srážek. Odolné provenience pak půjde následně využít i v oblastech ovlivněných změnou klimatu.

Po založení provenienčních ploch vědci budou dlouhodobě testovat vhodnost proveniencí zájmových dřevin z výsušných stanovišť pro využití v lesním hospodářství. Jejich cíle jsou založeny na předpokladu geneticky podmíněné odolnosti těchto dřevin k extrémním podmínkám.

V rámci naplánovaných činností čtyřletého projektu proběhne monitoring lokalit, následně bude proveden výběr vhodných stromů či porostů pro odběr reprodukčního materiálu, odběr rostlinného materiálu pro genetické analýzy a vývrty z kmene pro dendrochronologické analýzy.

Další fází bude pěstování získaného reprodukčního materiálu, zpracování vzorků a jejich vyhodnocení, vyhledání ploch pro založení provenienčního pokusu.

S využitím kombinace tradičních šlechtitelských metod s metodami molekulární genetiky vědci následně založí unikátní provenienční plochy s geneticky charakterizovanými vybranými proveniencemi zájmových dřevin.

Vědci rovněž budou zkoumat obranné a regulační mechanismy vybraných adaptovaných genotypů buku lesního, a to sledováním míry exprese* preferenčních genů.

(* Genová exprese je proces, při kterém se genetická informace zakódovaná v konkrétním genu „proměňuje“ v určitou funkci.)

Vzhledem k dlouhodobému charakteru provenienčního výzkumu se po skončení projektu bude pokračovat v dokončení výsadeb proveniencí na nově založených výzkumných plochách a bude následovat postupné dlouhodobé měření pokusného materiálu s cílem získat nové ověřené poznatky o adaptabilitě proveniencí původem z výsušných stanovišť a dynamice jejich růstu v čase.

Projekt tak přinese lesníkům a vědcům řadu zpřesňujících informací, které budou mít vysoký potenciál využití v hospodářské praxi – pro udržitelné lesnictví.


reklama

foto - Řezáč Jan
Jan Řezáč
Autor je pracovníkem Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

7.5.2025 08:46
Jasany melou z posledního a šmahem schnou. Podobně zmizel jilm před 50lety a dodnes se nevzpamatoval.
Jasany a záchrana jsem zvědav.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

7.5.2025 10:11 Reaguje na vaber
Ano. Moc bych se na ty jasany nespoléhal. Jasan je takovej prevít, ža ho spolehlivě zlikviduje jenom vykopání i s kořeny a nebo právě nedostatek vody. Ale já nejsem žádnej vědec. Jenom takovej poloprofesionální pozorovatel přírody. Jilmy melou z posledního, ale pár jich ještě zůstalo. Sbírám jejich semena a snažím se je namnožit. Aby zůstaly pro další generace. Jilmové dřevo je například fajn na výrobu středů loukoťových kol. Loukoťová kola už skoro nikdo nepotřebuje, ale kdo ví? Třeba se to jednou zase začne používat. Až nebudeme mít ani ocel na hřebíky do rakví. Ne? ;o)
Odpovědět

Radek Čuda

7.5.2025 12:04 Reaguje na vaber
Jilmy nesestřelila nějaká změna klimatu, ale nějaký sajrajt (choroba), v posledním Echu o tom měl Fous článek. Ale přečetl jsem si to sice se zájmem, ale že bych si to dovolil nějak interpretovat, to ani omylem, to so když tak musíte sehnat. Je to tohle číslo ...

https://tydenik.echo24.cz/vydani/tydenik-18-19-30-04-2025
Odpovědět
va

vaber

8.5.2025 08:44 Reaguje na Radek Čuda
Pamatuji jilmy u nás ,byly to obrovské stromy, průměr kmene přes metr. Dnes ještě nějaké rostou ,ale kmeny tak 30cm v průměru a víc nedorostou. Možná někde jinde jsou velké ,nevím.
To je tak vždy, stromy níčí choroby ,ale proč je jich dnes tolik . Odborníci řeknou to způsobila tato choroba a už to vypadá ,že je jasno a není to problém. Vědět proč je dnes tolik chorob stromů , to potřebujeme vědět.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.5.2025 08:56
Hlavně aby to nebylo metodou správců NP: vykácel jsem celý les stoletých dubů, abych je nahradil suchuodolným bukem a pomohl jsem k zavodnění půdy - dle p. Hrušky se po vykácení lesa zavodnění zvýší- sníží se transpirace.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

7.5.2025 10:01
Tak to je mocinky fajn, že se s tím budou zabývat brněnští vědcové. Minule vyzkoumali, že bílá barva lépe odráží sluneční záření než černá. Sice jsem se dodneška nedozvěděl, kolik se jich na tom ,,výzkumu" podílelo, jak dlouho to trvalo a kolik to daňového poplatníka celkem stálo, ale zaplaťpámbu. Nemusí pršet, stačí když kape. Pravda?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.5.2025 10:33 Reaguje na Plha z Kojčic
1*
Odpovědět
Walter Bitterlich

Walter Bitterlich

7.5.2025 22:01
Moje zkušenost s Jimmy je taková, že se postupně mátoří ,znám i lokality kde se jilm poměrně kvalitně zmlazuje. Doufám, že s jasany to dopadne stejně. Vždyť i člověk nakonec odolal moru. Tomuto projektu fandím. Jen bádejte páni výzkumníci. Mi plkalové co jen žehrají a kritizují na to asi od klávesnice nepřijdeme.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist