https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/morska-vlna-veder-loni-postihla-oblast-oceanu-petkrat-vetsi-nez-australie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mořská vlna veder loni postihla oblast oceánu pětkrát větší než Austrálie

5.6.2025 13:12 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Téměř 40 milionů čtverečních kilometrů oceánu v jihovýchodní Asii a Tichomoří v loňském roce postihla vlna veder. Jde o oblast odpovídající zhruba pětinásobku Austrálie, kde byla voda v průměru o 0,48 stupně Celsia teplejší než průměrné hodnoty zaznamenané v letech 1991 až 2020. Uvádí to ve zprávě Světová meteorologická organizace (WMO), kterou citoval list The Guardian.
 
Vědci z WMO uvedli, že rekordní vedra na pevnině i v oceánech jsou z velké části způsobena klimatickou krizí a souvisejí s řadou extrémních klimatických jevů, od smrticích sesuvů půdy na Filipínách po záplavy v Austrálii a rychlý úbytek ledovců v Indonésii.

Satelitní měření ukázala, že hladina moří stoupá téměř o 4 milimetru ročně, což je "výrazně více" než celosvětový průměr 3,5 milimetru, uvádí zpráva. Horko a okyselování oceánů podle vědců způsobují dlouhodobé škody mořským ekosystémům a ekonomikám.

Zpráva zjistila, že v lednu, dubnu, květnu a červnu loňského roku bylo téměř 40 milionů čtverečních kilometrů oceánského povrchu v regionu postiženo mírnými až silnými vlnami veder. Horko v oceánu bylo také příčinou pátého masového blednutí korálů na australském Velkém bariérovém útesu od roku 2016, které způsobilo rozsáhlé odumírání korálů.

Docent Alex Sen Gupta, klimatolog z Univerzity Nového Jižního Walesu, uvedl, že tato vlna veder byla dost výjimečná a byla součástí rekordního skokového zvýšení teplot oceánů na celém světě, který začal v roce 2023. "Něco takového jsme opravdu nikdy neviděli a snažíme se vysvětlit, proč jsme zaznamenali tak velký skok," dodal Sen Gupta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist