https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ladislav-porizek-nejde-jen-o-tramping
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ladislav Pořízek: Nejde jen o tramping

22.1.2025
Typický trampský kemp v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, bivak s ohništěm nazvaný Bororo
Typický trampský kemp v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, bivak s ohništěm nazvaný Bororo
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ladislav Pořízek
Hrstka bojovníků proti trampingu slaví úspěch. Dostalo se jim slyšení u ministra životního prostředí, který osobně navštívil Kokořínsko i trampské kempy a situaci řeší zřízením pracovní skupiny. Místní ve většině nechápou, proč tramping, který zde byl již před chráněnou krajinnou oblastí, se najednou řeší na tak vysoké úrovni. Ministrovi to řekli a také mu dali najevo, co si myslí o těch bojovnících proti trampingu.
 
Tramping je náš národní fenomén. Byl od svého vzniku trochu mimo zákon, státem byl někdy kvůli své filozofii osobní svobody potlačován, ale vždy si zachoval vysoké morální hodnoty. Vzpomeňme si, co se zde před rokem 1989 kromě protitrampských razií všechno dělo. Tramping přežil řádění komunistů a právě na Kokořínsku se v té době pevně zakotvil v podobě, která je dnes cílem likvidace.

Dnešní argumentace proti trampingu stojí na striktním dodržování znění zákona (nejen o ochraně přírody a krajiny), například v plošném zákazu rozdělávání ohně a táboření v CHKO. O táboření můžeme hodně diskutovat, protože naprostá většina trampských kempů není tábořištěm, ale bivakem, a bivakování v CHKO není zakázané. Tedy když přijdete pod převis, kterých jsou na Kokořínsku snad tisíce, rozbalíte si spacák a spíte, zákon neporušujete.

Horší je to s ohněm, tam prakticky vždy zákon porušíte. I když děláte to, co zde člověk dělal tisíce let, na stejném místě, na písku pod převisem, to je Achillova pata trampingu. Je zakázáno, nesmí se, státe (Správo CHKO) hlídej!, stíhej!, pokutuj!, ať to stojí, co to stojí.

Tramping má tu smůlu, že není organizován, protože jinak by podobně jako organizátoři letních dětských táborů někdo požádal Správu CHKO o výjimku a tu by možná dostal. Kdyby ji totiž nedostali trampové, nemohly by ji dostat ani letní tábory, protože přístup k žadatelům musí být rovný. Takže konec pobytu dětí a všech v přírodě? Další odtažení moderního člověka od přírody, to je cílem?

Dalším rysem protitrampského tažení je snaha vše řešit prostřednictvím státu, Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Táboření i rozdělávání ohně v lese je zakázáno i zákonem o lesích, ale zde povolení vydává vlastník, ne státní správa. To je pro odpůrce trampingu problém, protože vlastníci se s nimi nechtějí bavit.

Někteří je dokonce poslali „k šípku“ – citace z vyjádření jednoho významného vlastníka: „historicky nepamatujeme případ, kdy by lesní požár vznikl na trampském tábořišti, nejčastější příčinou jsou odhozené nedopalky cigaret, či nevhodně zakládané ohně turistů… trampové dlouhodobě paradoxně vždy patřili k těm bezproblémovějším návštěvníkům lesa, kteří se v přírodě pohybují s respektem a láskou. My, jako správci lesů tento historický národní kulturní fenomén trampského hnutí vnímáme poněkud odlišně od minulého režimu, který na toto hnutí vyvíjel represivní tlak, … také vítáme úvahy AOPK o možnosti legalizovat některá trampská tábořiště a najít řešení, které nebude radikálně represivní, a jsme připraveni se do hledání cesty, jež bude vyhovovat zájmům ochrany přírody, jakožto i zájmům lesních hospodářů a trampů, aktivně podílet.

Tím nechci říci, že všichni vlastníci lesů trampování vítají s otevřenou náručí, ale právě oni mají v první řadě možnosti trampům jasně dát vědět, že si je nepřejí. Třeba likvidací trampského kempu hned při jeho vzniku, jelikož vlastníci a lesníci logicky svůj les znají nejlépe a mají v něm hlavní slovo. Kupodivu tramping na Kokořínsku žil a žije právě díky toleranci místních lesníků.

Stále se píše o trampských černých stavbách, „trampské mafii“ a privatizaci přírody individuální rekreací. Co je stavbou rozhoduje místní stavební úřad a nikdo jiný. Z několika desítek trampských kempů na Kokořínsku, které byly dotazovány u stavebních úřadů jako možné stavby, vyšlo číslo 4. Dvě nebyly shledány jako nelegální, což bojovníky proti trampingu nenechá spát (pro ty, co sledují dění, to jsou Pařezák a Soví hrad). Zbylé dvě byly zlikvidovány, v roce 2019 srub Kajmáno (dveře z OBI se zámkem byly jediným náznakem „privatizace“ trampského zařízení) a po covidu v roce 2022 Frontenac, historická stavba zasazená do vytěžené skály, přímo na pozemku státní ochrany přírody.

Od prosince 2022 tak žádná trampská černá stavba na Kokořínsku není a je to jen argumentační faul těch, kteří vymysleli i pojem trampská mafie. Absurdní výraz typický pro používané manipulativní techniky, kterým se snaží ovlivnit názory veřejnosti. Nějak mi uniká, jakou kriminální činnost tato mafie má vyvíjet, koho vydírá, koho uplácí, kdo je kápo? Jaký další odstrašující výraz se pro tramping vymyslí?

Ošklivou stránkou protitrampského boje je zaměření na osoby, které si dovolí otevřeně tramping podpořit. Bez ohledu, jestli je to uznávaný vědec nebo jen diskutující tramp. Snaha o dehonestaci příznivců trampingu zcela opustila morální mantinely. Tyto praktiky byly opakované, cílené na různé osoby, skrze různé technické prostředky. Nelegální odposlechy a nahrávky se staly oblíbeným nástrojem těch, kteří se povýšili nad policii, protože i ta při vyšetřování trestné činnosti musí mít odposlechy povolené.

Tady se řeší tramping, možné přestupky při rozdělání ohně v lese (tedy řádově nižší společenská nebezpečnost) a protitrampští bojovníci sami nerespektují žádné zákony. Prostě hon na čarodějnice, pardon, trampy a jejich příznivce.

I já jsem dlouho v hledáčku. Zažil jsem spoustu osobních útoků, obtěžování, pomluv. Dlouho jsem se snažil ignorovat sociální sítě, zdržel se veřejných komentářů. Ale pak došlo k aktivitám se širokým dopadem na veřejnost, třeba prostřednictvím Ekolist.cz. A tak jsem podal trestní oznámení pro pomluvu, které státní zastupitelství a Policie ČR řeší bohužel již půl roku. Vzhledem k dění v posledních dnech už budu reagovat, a budu osobní vůči vůdcům protitrapských bojovníků.

Hlavní osobou je nesporně Ivan Brezina. Jakonovinář, tuto přezdívku si vysloužil díky desítkám žádostí o informace, kdy formulace „ptám se jako novinář“ stála úřady stovky a stovky hodin pracovního času. Bývalý tramp. Pro mě ale v první řadě lhář, člověk vysmívající se normám, jejichž dodržování striktně po druhých vyžaduje, když se mu to hodí.

Ti, kdo dění sledují, znají jeho vychloubačné porušování zákona o ochraně přírody v národním parku České Švýcarsko nebo národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery. Národní přírodní rezervace je v ČR nejpřísněji chráněné území, se zákazem vstupu, a každý biolog vám vysvětlí proč.

Na Kokořínsku se však Ivan Brezina opírá do činností probíhajících v CHKO, v území všem přístupným bez omezení. Kriminalizuje bivakování, které není v CHKO zakázané a většina trampských kempů je bivakem, přesto by podle něj měly být všechny zlikvidovány.

Ano, několik trampských kempů je tábořištěm, jsou tam vybudované přístřešky, ale v momentě úvah o jejich legalizaci budou zavaleny návštěvníky, které tam Brezina, jak sám uvádí, pošle. Zdá se to někomu divné? Ano, tady je vidět zvrácenost jeho chování.

Správa CHKO zmapovala trampské kempy, aby jejich údaje musela tomuto člověku následně poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím a zákona o právu na informace o životním prostředí. A tyto údaje včetně fotografií (právě třeba fotografie se mnou) jsou jasným důkazem původu naplnění aplikace, která na kokořínské trampské kempy posílá netrampy, osoby bohužel neznalé základních principů chování v přírodě a trampských zvyklostí. Zůstává po nich nepořádek pod převisy, mnohdy doutnající oheň, o uklizeném ohništi a přípravě suchého dřeva pro budoucí příchozí ani nemluvě.

Místní myslivci na cestičkách nepotkávají zvěř, ale osoby hledící do mobilu s aplikací navádějící k převisům. To vše pan ministr slyšel na jednání 7. ledna se starosty, lesníky, myslivci a dalšími přítomnými, slyšel, jak si tento člověk z místních úřadů dělá srandu, administrativně je vydírá a zneužívá demokratických vymožeností k uspokojování svého pochybného ega. Často na tomto jednání padl výraz blázen a zaznělo roztrpčení, že ministr životního prostředí s tímto člověkem bude druhý den osobně jednat. (Rozhovor ministra Petra Hladíka s Martinem Markem k tématu převisů.)

Je jasné, že tomuto člověku nejde ani o ochranu přírody, ani o lepší společnost. Jeho striktní doslovné dodržování zákonů by naši společnost dovedlo k rozkladu a soudy to již judikovaly. Pokutu nedostane každý, kdo zašlápne lesního mravence, který je ohroženým druhem. Pokutu nedostane každý, kdo jel autem na začátku obce rychlostí 52 km/h, kdy obydlená místa nejsou v dohledu. Tyto banální přestupky nebudou prioritou státního aparátu, policie a úřadů.

Opakovaně jsem byl „citován“ se snahou skandalizovat názor státního úředníka, když jsem na jaře 2020 řekl, že v trampských nocležnách nevidím zásadní problém. Nějak se vytratilo, že to bylo v době covidu, v době státem vyhlášeného nouzového stavu, kdy všichni byli vystresovaní plnými nemocnicemi a umírajícími lidmi, kdy mnozí v lese hledali ztracenou volnost pohybu a někteří tam i přespávali.

Protože nehodlám žít v přetvářce, rozlítil jsem svými názory Ivana Brezinu opakovaně a byl za to dlouhodobě pod jeho křiváckou kritikou. Doufal jsem, že nejsme v době, kdy se nesmí říct „císařpán je vůl“ nebo zpochybnit vedoucí úlohu jedné strany, ale společnost se bude řídit rozumnými a všeobecně uznávanými zásadami. Nebo jako zaměstnanec státu se mám bát tyto názory napsat nebo říci na kameru, mikrofon?

Já jsem se díky tomu od Ivana Breziny dočkal administrativní a pracovní šikany (kolikrát zazněl výrok, že jsem jeho zaměstnanec, protože on mě platí jako daňový poplatník), večerních a víkendových telefonátů a zpráv, podnětů na státní zastupitelství a policii a dalších snah o mou osobní diskreditaci.

Nyní se zdá, že dosáhl svého, odstranil nepřítele, který jen kvůli jeho kampani skončil po 27 letech na postu ředitele Správy CHKO. Jsem zvědavý, kdo bude jeho dalším cílem, když prohlašuje, že mým znovu nejmenováním do funkce vše jen začalo.

V roce 2022 se k Ivanu Brezinovi v boji proti trampingu přidal Martin Marek, redaktor veřejnoprávní České televize, tehdy vznikl první díl pořadu Nedej se o kokořínském trampingu. Od počátku bylo jasné, že scénář tohoto pořadu je daný, vždyť Ivan Brezina se na pořadu podílel.

Kamenná maštal je velký trampským kemp, z hlediska zákona je to ale bivak.
Kamenná maštal je velký trampským kemp, z hlediska zákona je to ale bivak.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ladislav Pořízek

Přesto jsem souhlasil s rozhovorem a hodinu mrznul před kamerou na místě partyzánské jeskyně nad Boudeckou roklí a snažil se klidně odpovídat na opakované stejné otázky tohoto pána. Později jsem viděl, jak štáb při natáčení na trampských kempech rozdělává oheň, aby mohl natáčet kouř kolem skal. Ano, jimi tolik stíhané trampské ohně najednou nevadily, stejně jako nepovolené ježdění v přírodě dodávkou České televize při natáčení dalšího dílu. Oba pánové rádi trampy označují jako přestupce, ale oni při páchání shodných přestupků jakoby stáli nad zákony.

Ale opravdový faul přišel až koncem loňského roku. Martin Marek zveřejnil na youtube video obsahující úryvky z nelegálně získané audio nahrávky – odposlechu, na které zachytil trampy a strážce ochrany přírody v legálním, veřejně přístupném přístřešku Soví hrad v městském lese. Nahrávka neodhaluje žádnou trestnou činnost, jen kamarádské a trochu hloupé řeči.

Následně zveřejnil také kamerový záznam zachycující osoby opravující daný přístřešek a tvrdil, že se jedná o trampy opravující černou stavbu.

Používá metody zachycující osoby na veřejném místě, bez jejich souhlasu, tedy stejně, jakoby kohokoliv z nás někdo nahrával na turistickém odpočívadle, autobusové zastávce, na ulici či v hospodě, a pak takovou nahrávku sestříhal a s nesmyslným komentářem zveřejnil. Používá metody, které běžně nesmí pro vyšetřování trestné činnosti užít ani policie. Proč hlavní reakcí není to, že jeho jednání všichni odmítneme? Příště bude někoho mučit, aby řekl, kdo udělal ten hrozný přestupek, že pod převisem rozdělal oheň?

Rád bych psal dál, ale ne o těchto amorálních lidech, kteří se nám snaží diktovat, co je dobré, protože si to oni myslí a jejich odpůrci jsou pro ně nepřátelé, které musí zničit, porazit, zesměšnit. Jejich obětí se stal i dobrovolný strážce ochrany přírody. Ano, v Sovím hradu přeháněl, nechal se unést, ale do řešení trampingu na Kokořínsku šel naplno s vizí tramping nelikvidovat, ale kultivovat, spousta věcí se mu povedla. Ještě po složení zkoušky strážce jsem o něm netušil, že byl tramp, neznali jsme se. Strážcovské činnosti, která se netýkala jen trampingu, věnoval spoustu svého času i prostředků. Za své selhání, rozmázlé tímto hnusným nezákonným odposlechem, se mi několikrát omluvil, a protože je od přírody přímý, rezignoval.

Děkuji všem, kdo se veřejně nebojí vyjádřit, že tramping na Kokořínsko patří. Je součástí naší historie, mluví se nehmotném kulturním dědictví, měl by tu být s námi i dále. Jestli touto cestou, těmito způsoby, přijdeme o tramping, přijdeme všichni o mnohem více.

Co ke kokořínským trampským stavbám na Ekolistu dosud vyšlo

První text na Ekolistu vydal tramp Larus o Overtrampismu. Na tento text reagoval Ivan Brezina textem Overtrampismus: kritický pohled na masové zútulňování chráněné přírody.

Pak přišel pohled krajinné architektky Ivy Škrovové.

Debatu následně lehce nakopl pastevec a ochránce přírody Tomáš Zděblo tím, že téma zarámoval jako válku o Roverky. Ivan Brezina mu napsal svou odpověď, že nejde o válku, ale úklid.

K tématu se vyjádřila i mezioborová skupina vědců.

Petr Kmínek, obyvatel Dřevčic, napsal komentář z pohledu místního občana. Jeho komentář doprovodilo prohlášení cca padesáti místních obyvatel k tématu.

Otevřený dopis Ivana Breziny ministru životního prostředí Petru Hladíkovi. Pane ministře, konejte.

Jakub Sláma zkritizoval přístup Ivana Breziny v textu Trolling přírody Ivana Breziny aneb skutečně vadí trampská tábořiště?

Ivan Brezina napsal otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi.

Milada Vrbová napsala Otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi ve věci konkurzu na ředitele CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Petr Válek napsal Otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi ve věci kauzy trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a konkurzu na vedoucího správy CHKO

Režisér a ekopublicista Martin Marek zveřejnil článek a videoreportáž Zkorumpovaný strážce ochrany přírody – trampská mafie na Kokořínsku odhalena.

Bývalý ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj Ladislav Pořízek vydává svůj komentář Nejde jen o tramping


reklama

 
foto - Pořízek Ladislav
Ladislav Pořízek
Autor je bývalý ředitel Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.1.2025 07:00
doba se až tak moc nezměnila, dříve nás hlídali stbáci, dneska mobily. Dalo by se poněkud obecně říci, že nastala pandemie stébáctví jen s rozdílem, že data neposíláme notně státu ale zasloužilým a velice vydělávajícím firmám, jenž každý uživatel je výhodně zobchodován a stává se produkční řadou jejich zisků a aby se necíti tak mizerně, tak to pojmenovali chytrou " krabicí"

Tím v zásadě vzpomínám na svobodomyslné lidi chodící do lesů se učit lesní moudrosti, upřímného kamarádství, úctou k přírodě a hudbou, která nebyla dokonalostí ale od srdce.
Lidé, kteří žijí v souladu s přírodou nepotřebují plastové krabice " chytrostí" protože žijí v moudrosti.


Odpovědět
JV

Josef Volfík

22.1.2025 07:47
S Ivanem Brezinou jsem se před léty znal, dokonce u mne i byl, jednalo se o nějaké nahrávky koncertů z osmdesátek. Nicméně jeho pozdější názory mne znechutily. Neobjektivní reportáže z Prahy během zasedání Světové banky a MMF (doufám, že uvádím správně). Jeho boj pro minerálky v plastových lahvích proti skleněným. Jeho reportáže z ciziny, kde ukazoval krásy místní přírody a doporučoval je turistům, aby je navštívili, ještě než je zničí turistický ruch. No a nyní bojuje svatý boj proti kotlíkářům.
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 08:26 Reaguje na Josef Volfík
Ano, máme různé názory, díky tomu je svět pestrý. Rozumní lidé o těch odlišných názorech debatují a berou rozdílnost jako hodnotu. Malí a nízcí lidičkové s omezeným vnímáním se kvůli odlišným názorům urážejí, znechucují a znepřátelují. Odborně se tomu říká kognitivní disonance. Tohle všechno jsem ti psal už před lety, ale je to zbytečný, je to zbytečný, je to zbytečný.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

22.1.2025 08:57 Reaguje na Ivan Brezina
Vaše prohlášení - cituji: "Malí a nízcí lidičkové s omezeným vnímáním se kvůli odlišným názorům urážejí, znechucují a znepřátelují", to byla dobrá sebereflexe. Tak se z ní poučte...
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 08:19
Vy jste se tu teda rozepsal:). A přitom je věc zcela jednoduchá. V roce 2008 jste od archeologické komise Libereckého kraje, AOPK a ČIŽP dostal zadání, abyste jako šéf CHKO odstranil cca 90 tehdy známých ilegálních tábořišť poškozujících přírodu (což jste notabebe později sám napsal vlastníkům pozemků). Úkol jste nesplnil, tábořišť naopak přibylo na cca 120. V médiích jste obhajoval ohníčkáře a pečbuřty. Neplnil jste Pelcovo zadání, že máte lumpy stíhat i mimo pracovní dobu. Podvodný strážce přírody Chalupa (kterého správa instalovala do funkce s přesně opačným záměrem, než měl podle zákona plnit, což v nahrávce podrobně vysvětluje) pak propálil zákulisní vazby "trampské mafie". No a na základě všech těch fatálních selhání jste byl ze správy CHKO logicky odejit, s velkou ostudou. Ale legrace teprve začíná, už proto, že v tomto textu jste se definitivně odkopal. Tak jo, trochu si tu na rozloučenou poplačte jak je ten svět nespravedlivý... Na věci to nic nezmění, jste prostě líný a neschopný úředník, dnes už bývalý.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.1.2025 09:11 Reaguje na Ivan Brezina
Poděkování patří p. Pořízkovi, za správný přístup nikoli v liteře, ale k duchu zákonů. Příroda je pro lidi, nikoli že jsou lidé z principu nepřátelé přírody. A zaplatil za to. Doufejme, že jeho nástupce bude stejně rozumný.
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 09:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jeho nástupce budeme hlídat ještě důsledněji, pokud jde o vymáhání ochrany přírody a plnění pracovních povinností. Btw pro Porizka to vyhazovem nekončí, teď je třeba prověřit různé věci s možným trestněprávním přesahem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.1.2025 09:58 Reaguje na Ivan Brezina
Vážený pane Březina. Děkuji za Vaši angažovanost. Opět mi připomíná kde je nenávistné aktivistické zlo. Zkuste to i na Seznamu. Tam jsou taky Vám podobní.
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

22.1.2025 08:47
Chtěl bych tímto poděkovat panu Brezinovi a Markovi, že jako “užiteční idioti” pomáhájí stmelovat trampy a díky medializaci i rozšiřovat jejich řady. Odvedli pořádný kus práce a doufám, že jim to vydrží 👍🏻
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.1.2025 09:14 Reaguje na Franta Jetel
Hm,máte pravdu,i pan Řezáč výše. Jako starému skautovi,trampovi,příznivci kdysi TISu a Brontosauru je mně z dneška smutno .
"Další odtažení moderního člověka od přírody, to je cílem ",asi.?
Díky za partu jako pánové Macháček,Zvářal,Řezáč a mnoho dalších,kteří zjevně o přírodě pouze nemluví.
No a potom je tu prostor i pro podivně postižené renegáty....
Letos musíme navštívit a prochodit Křivoklátsko dokud to jde.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.1.2025 10:16 Reaguje na Emil Bernardy
Na druhou stranu, chová se moderní člověk k přírodě tak, aby byl člověk i příroda spokojena?
Žiji u malé CHKO oblasti a po nástupu covidu bych moderního člověka do přírody raději netahal. Místní obyvatelé té přírodě taky moc nepomáhají, pouze na ni vydělávají.
Odpovědět
ZS

Zdeněk Skála

22.1.2025 08:56
Ještě v roce 2012 pan Brezina udatně bojoval proti ochraně přírody na Šumavě a měl pro ně samá pěkná jména jako "zelení mládežníci" :)) Viz zde: https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/ivan-brezina-na-vlastni-oci-sumava-umirajici-a-ekologisticka
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.1.2025 10:17 Reaguje na Zdeněk Skála
Na druhé straně barikády to asi víc nese, co myslíte?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.1.2025 09:03
Jistě že nejde o tramping, jde o odstranění všech , kdo realizují politiku šetrné údržby přírody a neholdují nicnedělání=totálnímu bezzásahu a šikaně.
A je to výstraha i ostatním CHKO a NP, kdyby je napadlo o přírodu pečovat. Příroda není pro lidi, ale lidi škodí přírodě svou existencí. Proto potřebujeme neustále přísnější a šikanoznější zákony.
Odpovědět

Miroslav Švec

22.1.2025 09:21
Pane Pořízku, Mluvíte mi z duše, protože opravdu tolik lží a podrazů které I. Brezina udělal... A to nemluvě o podpoře stránek , které mapují trampské kempy. Když chce Brezina chránit přírodu proč mu toto nevadí a nebrojí proti tomu.
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 09:56 Reaguje na Miroslav Švec
To vám snadno vysvětlím. Stránky www.trampskekempy.com umožňují kontrolu veřejnosti, jak správa chko vymáhá zakon na ochranu přírody. Díky tomu webu se veřejně ukázalo, kam až to Porizek dovedl. I kvůli existenci 120 ilegálních kempů byl nakonec s ostudou odejít. Bez webu by se jeho selhání hůř prokazovalo. Ale ja ten web nevytvořil, jen si jeho existenci pochvaluju jako publicista působící ve veřejném zájmu.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.1.2025 10:14 Reaguje na Ivan Brezina
A co vytvořit novou práskačskou aplikaci, kde by trampové, které jsou s vaší činností spokojeni, hlásili nelegální stavby a ohniště v CHKO a to nejen v Kokořínsku. O tom neuvažujete?
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 09:56 Reaguje na Miroslav Švec
To vám snadno vysvětlím. Stránky www.trampskekempy.com umožňují kontrolu veřejnosti, jak správa chko vymáhá zakon na ochranu přírody. Díky tomu webu se veřejně ukázalo, kam až to Porizek dovedl. I kvůli existenci 120 ilegálních kempů byl nakonec s ostudou odejít. Bez webu by se jeho selhání hůř prokazovalo. Ale ja ten web nevytvořil, jen si jeho existenci pochvaluju jako publicista působící ve veřejném zájmu.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.1.2025 09:25
Neznám pana Březinu ani autora článku. Jsem tramp, ale v CHKO Křivoklátsko jsem nikdy nebyl. Po sérii článků už se tam ani nechystám.
Ale příspěvek pana Březiny tady v diskuzi napsal nějaký nějaký malý a nedovzdělaný člověk, co neumí diskutovat a pouze napadá druhé.
Odpovědět
OT

Ondřej T.

22.1.2025 09:33
Fíha, to, co je napsáno výše, opravdu napsala osoba dříve vedoucí CHKO, jejímž hlavním posláním má být ochrana přírody a krajiny!? A to pominu, že text nijak věcně nevyvrací podstatu problému, ale útočí na ty, kdo na porušování pravidel upozorňují (jak typické pro doku socialismu, na kterou zde mnozí rádi odkazují!).
Ostatně sám autor se usvědčuje ze zmatenosti pojmů, když sám uvádí, že "naprostá většina trampských kempů není tábořištěm, ale bivakem, a bivakování v CHKO není zakázané. Tedy když přijdete pod převis, kterých jsou na Kokořínsku snad tisíce, rozbalíte si spacák a spíte, zákon neporušujete." - ano, když přijdete pod převis, rozbalíte si spacák a spíte, zákon neporušujete, ale potom to po vás bude jen těžko vypadat tak, jak je uvedeno na fotografiích v textu (autor píše: "Kamenná maštal je velký trampským kemp, z hlediska zákona je to ale bivak." - ne, z hlediska zákonů to, co je na fotografii, není bivak, ale tábořiště).
Budování srubů, přístřešků, kadibudek a jiných zařízení v lese (navíc v CHKO) není žádným nositelem "nehmotného kulturního dědictví", ale bohužel je to projevem buranství, sobeckosti, neúcty k zákonům (viz dále) a pohrdáním právy ostatních (právo užívat danou krajinu mají všichni a ne všichni ji chtějí mít "vyšperkovanou" stavbami několika málo osob). Aplikace výše uvedené zásady týkající se (ne)dodržování zákonů ("jeho striktní doslovné dodržování zákonů by naši společnost dovedlo k rozkladu") na daný případ je poněkud svérázná (jsem právník, takže o tom něco vím) - nejedná se zde o "zašlápnutí lesního mravence" nebo o rychlost v "obci 52 km/h", naopak je třeba připomenout:

- zákon o ochraně přírody a krajiny (§ 26) - na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno mj. tábořit a rozdělávat ohně mimo zastavěná území obcí a místa vyhrazená orgánem ochrany přírody,

- lesní zákon (§ 20) - v lesích je zakázáno mj. narušovat půdní kryt, stavět oplocení a jiné objekty, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,

- stavební zákon - sruby apod. jsou nepochybně ("černé") stavby dle stavebního zákona (§ 2 odst. 3 "starého" stavebního zákona), ať si o tom místní stavební úřad myslí cokoli.

Chodím též na čundry, spím "pod širákem" a nedělá mi potíže výše uvedené v lese či v jinde v krajině dodržovat. Příznivci zachování stávajícího stavu prezentují danou situaci jako boj proti trampingu (a jeho tradicím a hodnotám), ale není tomu tak - je to jen snaha o to, aby se lidé chovali slušně k přírodě a k ostatním navzájem, s čímž se neslučuje budování rozličných staveb v místech, kde si to někdo usmyslí (a kde je to navíc zcela opodstatněně zákonem zakázáno).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.1.2025 09:54 Reaguje na Ondřej T.
Jako právník asi nechápete realitu, neb se živíte literou. Je zajímavá třeba morálka existence právníků mafie.
Nepochybně nejlepší stávka je naprosto striktní dodržování litery. Například je známo několik takových stávek na železnici.
Tím neobhajuji černé stavby v CHKO nebo jinde. Ale pokud vím, většina byla odstraněna.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.1.2025 09:54 Reaguje na Ondřej T.
A hlásíte všechny nelegální stavby v lese a ohniště, které na svých cestách naleznete nebo to uklízíte, aby to v přírodě nebylo?
Pokud ne, pravděpodobně taky porušujete nějaký zákon
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

22.1.2025 10:01 Reaguje na Ondřej T.
Díky, mluvíte mi z duše. Na Kokorinsko jezdím od začátku 80. let, vždy hen s tím spacákem a celtou, a nezanechávám stopy. To je taky moje motivace s dnešním šíleným a protiprávním stavem něco dělat. Chci přespávat v přírodě pod širákem, ne na každém kroku zakopávat o nějaké hnusné boudy a tábořiště.
Odpovědět

Petr Šída

22.1.2025 10:33 Reaguje na Ondřej T.
Zdravím pana Brezinu alias Ondřej T.

nezaznelo to tu, ale on jako tramp také rád používá ruzne prezdivky a fiktivní identity😁
Odpovědět
PE

Petr Elias

22.1.2025 10:45
Za ty roky, co jsi tam Pořízku dřepěl, jsi mohl ten ,,trampský,, bordel uklidil. Bordel do přírody prostě nepatří - a je úplně buřt, že se nějaký exot, který ho tam natahal, označuje za ,,trampa,,.
Odpovědět
TJ

Tomáš Jelínek

22.1.2025 10:59
Článek mně silně připomíná přísloví "Zloďej křičí, chyťte zloděje". Jak už tu psali jiní, je těžko uvěřitelné, že p. Pořízek mohl být státním úředníkem, který vůbec nezná zákony a holedbá se ještě tím, že je roky nevymáhal. Krajina tu je pro všechny, ne jen pro pár opilců v maskáčích.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist