Ivan Brezina: Pane ministře, konejte. Otevřený dopis Petru Hladíkovi ve věci ilegálních tábořišť na Kokořínsku
se zájmem jsem si na Ekolistu přečetl Vaše vyjádření z Bruselu, kritizující postoj některých členských států EU k normě o obnově přírody.
Rád bych se Vás v této souvislosti jako ekologický publicista zeptal na soulad Vašich slov a činů. Konkrétně na to, jakým způsobem se osobně zasazujete o řešení krachu státní ochrany přírody v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Jak víte, dosud bylo tam identifikováno více než 120 ilegálních rekreačních objektů a černých tábořišť, přičemž jde ale pouze o ty nalezené (skutečný počet bude výrazně vyšší). Existence těchto míst je nejen v rozporu se zákonem 114/1992 Sb. na ochranu přírody a krajiny, ale skutečně a reálně na nich dochází k poškozování přírody. Opakovaně to písemně potvrdila Česká inspekce životního prostředí, Agentura pro ochranu přírody a krajiny (AOPK) i samotná správa CHKO. Osobní odpovědnost padá na hlavu ředitele správy CHKO Ladislava Pořízka, který problém řadu let neřešil.
Na našem osobním setkání loni v červnu jste mi slíbil, že se o vyřešení tohoto závažného problému osobně zasadíte. Řekl jste mi, že dohlédnete na dodržení harmonogramu likvidace ilegálních rekreačních objektů a černých tábořišť, který vedení AOPK vypracovalo. Podle tohoto harmonogramu jich mělo v letošní 2. etapě zmizet 38.
Na základě tohoto Vašeho vyjádření jsem se letos v únoru vedení AOPK zeptal, jaké konkrétní kroky byly pro zajištění letošní 2. etapy likvidace podniknuty. Dne 15. 3. mi Pavel Pešout z vedení AOPK odpověděl toto:
„Agentura v současné době pracuje na přípravě vytipování, ověření a administrativním řešení likvidace části kempů obsažených i v kategorii II. Toto se týká 15 trampských tábořišť. V letošním roce nebyla dosud z interních důvodů uzavřena žádná smlouva v rámci v Programu péče o krajinu A, proto není možné poskytnout bližší informace týkající se zhotovitele apod. Odstraňování tábořišť bude z důvodů obecných přístupů ochrany přírody v každém případě směřováno mimo jarní období… Likvidace kempů v letošním roce bude zahájena cca v září a bude ukončena v listopadu 2024.“
To jinými slovy znamená, že letošní 2. etapa likvidace nebude dodržena, respektive že se výrazně zpozdí. Místo plánovaných 38 ilegálních objektů a tábořišť jich bude zlikvidováno pouze 15 – tedy méně než polovina. Při tomto zpomaleném tempu by likvidace všech více než 120 míst trvala 8 let. A všimněte si prosím, že AOPK nyní „vytipovává a ověřuje“ informace, které má k dispozici už tři roky. Už v roce 2021 správa CHKO na základě mého tlaku vytvořila ke každému z ilegálních kempů kartu, ve které je popsán jeho stav včetně konkretizace škodlivých dopadů na přírodu. Tvrzení Pavla Pešouta tedy nelze hodnotit jinak než jako záměrné zdržování očistného procesu, který jste osobně garantoval.
Takto laxní postoj AOPK k obnově chráněné přírody lze přirovnat k postoji některých členských států EU, který jste nyní v Bruselu oprávněně kritizoval. Je to „bezprecedentní a odsouzeníhodné“. Rád bych Vám proto Vaši vlastní kritiku připomněl a požádal Vás, abyste svá slova uvedl v činy aspoň na území České republiky, kde k tomu máte pravomoci i nástroje. Prověřte, proč se 2. etapa likvidace ilegálních objektů a tábořišť na Kokořínsku opozdila a proč byla z původně uváděných 38 objektů redukována na 15. U vedení AOPK se osobně zasaďte o nápravu.
Na tuto věc se Vás jako novinář osobně znovu veřejně zeptám na některé z tiskových konferencí MŽP. Krach ochrany přírody na Kokořínsku budu i letos opakovaně medializovat, ale především vyzvu veřejnost, aby se o rozměru problému přesvědčila na vlastní oči. Mapa a mobilní aplikace www.trampskekempy.com umožňuje každému zajít se na 120 ilegálních rekreačních staveb a tábořišť podívat přímo do terénu. Jde o užitečný nástroj občanské kontroly neutěšeného stavu chráněné přírody, respektive selhání správy CHKO a laxního postupu AOPK. Mapu a mobilní aplikaci www.trampskekempy.com proto budu široce propagovat v médiích.
Výše popsaný plošný krach státní ochrany přírody má navíc i evropský rozměr. Jak víte, v dubnu 2012 bylo Kokořínsko nařízením české vlády vyhlášeno evropsky významnou ekologickou lokalitou (EVL) v rámci sítě Natura 2000. Jejím prostřednictvím se chrání nejvzácnější a nejvíce ohrožené druhy planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť vyskytujících se na území Evropské unie. Smyslem sítě Natura 2000 je přitom nejen samotná ochrana, ale zlepšení podmínek chráněných druhů i přírodních stanovišť v chráněných územích. Na Kokořínsku ale bohužel sledujeme trend přesně opačný. Česká republika tam v ochraně ELV selhala a své povinnosti plynoucí z programu Natura 2000 ingoruje. Kvůli nečinnosti ředitele CHKO Ladislava Pořízka se evropsky významná příroda změnila v obří rekreační zónu.
Česká vláda tedy sice něco nařídila, ale nedokáže to prosadit. Je povinna zajistit zákonnou ochranu EVL, ale nedělá to. „Evropsky významná lokalita“ je v případě Kokořínska a Roverek etiketním podvodem. Jako ekologický publicista se teď v Bruselu zeptám, co tomu vedení EU říká a co z toho vyvodí. Evropské vedení Natury 2000 seznámím se situací včetně fotodokumentace a GPS lokalit nelegálních objektů a tábořišť a zaangažuji do věci české europoslance, které požádám o interpelaci v Evropském parlamentu. Výsledkem bude ostuda České republiky – bohužel.
Pane ministře, konejte prosím v souladu se slibem, který jste mi loni v červnu dal, a také v souladu se svou vlastní kritikou postoje některých členských států EU k normě o obnově přírody. Kdybyste tak neučinil, stal byste se spoluviníkem a nezbylo by, než Váš postoj označit za „bezprecedentní a odsouzeníhodný“.
S pozdravem Ivan Brezina
Co ke kokořínským trampským stavbám na Ekolistu dosud vyšlo
První text na Ekolistu vydal tramp Larus o Overtrampismu. Na tento text reagoval Ivan Brezina textem Overtrampismus: kritický pohled na masové zútulňování chráněné přírody.Pak přišel pohled krajinné architektky Ivy Škrovové.
Debatu následně lehce nakopl pastevec a ochránce přírody Tomáš Zděblo tím, že téma zarámoval jako válku o Roverky. Ivan Brezina mu napsal svou odpověď, že nejde o válku, ale úklid.
K tématu se vyjádřila i mezioborová skupina vědců.
Petr Kmínek, obyvatel Dřevčic, napsal komentář z pohledu místního občana. Jeho komentář doprovodilo prohlášení cca padesáti místních obyvatel k tématu.
Otevřený dopis Ivana Breziny ministru životního prostředí Petru Hladíkovi. Pane ministře, konejte.
Jakub Sláma zkritizoval přístup Ivana Breziny v textu Trolling přírody Ivana Breziny aneb skutečně vadí trampská tábořiště?
Ivan Brezina napsal otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi.
Milada Vrbová napsala Otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi ve věci konkurzu na ředitele CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
Petr Válek napsal Otevřený dopis řediteli AOPK Františku Pelcovi ve věci kauzy trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a konkurzu na vedoucího správy CHKO
Režisér a ekopublicista Martin Marek zveřejnil článek a videoreportáž Zkorumpovaný strážce ochrany přírody – trampská mafie na Kokořínsku odhalena.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Radek
28.3.2024 09:45Pan ministr by měl hlavně konat při obnově zemědělské půdy . Ve zkratce , voda v krajině , eroze půdy , biodiverzita . To je asi ta nejdůležitější věc co by ho měla zajímat .
Richard Vacek
28.3.2024 10:06Jarek Schindler
28.3.2024 11:08 Reaguje na Richard VacekMichal Uhrovič
28.3.2024 12:32 Reaguje na Jarek SchindlerA z toho plyne otázka, jak je pro české lesy prospěšná vysoká a divočáci?
Jarek Schindler
28.3.2024 14:22 Reaguje na Michal UhrovičRadek Čuda
28.3.2024 12:36 Reaguje na Richard VacekZatím to ale nevypadá, že by se do toho autoři těchto výtvorů lesní akce Z nějak hrnuli.
Michal Uhrovič
28.3.2024 10:14A tak to prostě je ..
Radek Čuda
28.3.2024 12:33Známí mají na Kokořínsku chalupu a tohle si vystřihnout jen tak na zahradě, tak se z toho správa podělá.
Michal Uhrovič
28.3.2024 12:39 Reaguje na Radek ČudaPavel K.
28.3.2024 13:11Pepa
28.3.2024 18:24Tenhle národ miluje černé stavby...
Být to v me vycházkové oblasti tak jsou všechny již dávno neobyvatelne!
Michal Ukropec
28.3.2024 22:12Jakub Sláma
29.3.2024 09:09 Reaguje na Michal UkropecNovinář a biolog ano, ale ekolog? To tvrzení přijde pritazene za vlasy i RNDr. Jiří Sádlovi, CSc.
Jinak tolerance trampingu není žádný experiment, ale přes 100 let trvající praxe...
Michal Ukropec
29.3.2024 19:31 Reaguje na Jakub SlámaPavel Charvát
29.3.2024 23:02 Reaguje na Jakub SlámaVyhláška zemského presidenta v Praze ze dne 9. dubna 1931 č. 180236 ia 1931, 16-7500/16 ai 1930, kterou se vyhlašují opatření proti výstřelkům campingu a trampingu.
Na základě ustanovení článků 2 a 3 odst. 1., zákona ze dne 14. července 1927 č. 125 Sb.z. a n. o organisaci politické správy zakazují při campingu a trampingu: Všeliké nepřístojné jednání nebo chování na místech veřejných, nebo veřejně přístupných, kterým se ruší neb ohrožuje veřejný pořádek, klid, bezpečnost, dobrý mrav nebo slušnost nebo se vzbuzuje veřejné pohoršení zejména:
společné táboření osob různého pohlaví v přírodě i ve stanech, chatách a srubech – vyjímaje táboření rodinné - pobíhání v nedostatečném úboru koupacím mimo obvod vykázaných koupališť, zpívání popěvků obsahu nemravného, dále nošení zbraní, zvláště zbraní zakázaných bez platného zbrojního pasu a koupání na místech zakázaných.
Přestupky této vyhlášky, jejíž účinnost počíná dnem vyhlášení, trestati budou – bez újmy soudního stíhání – politické úřady I. stolice tresty na penězích od 10 Kč do 5000 Kč nebo na svobodě od 12 hodin do 14 dnů.
Jaroslav Štemberk
29.3.2024 09:57Radek Čuda
2.4.2024 13:40 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkTonda Selektoda
29.3.2024 18:21Jan Valla
29.3.2024 21:54Vážený pan
Petr Hladík, ministr životního prostředí České republiky
V Praze 29. 3. 2024
Vážený pane ministře,
se zájmem jsem si přečetl na Vašem FB profilu komentář, jak je důležitá ochrana vodních toků. Dne 27.prosince 2023 jsem reagoval na Vaše hodnocení úspěchů MŽP. : “Vážený pane ministře Hladíku, děkuji za připomenutí bodu č. 2, ochrana vodních zdrojů. Jistě nám tedy poradíte kterak dosáhnout toho, aby došlo k odstranění dřevěných železničních pražců z potočního koryta. Na základě provedených testů toxicity jsou tyto pražce označeny Státním zdravotním ústavem v Praze za nebezpečný odpad. Majitel pozemku se k vlastnictví nezná, příslušný vodoprávní úřad sdělil, že ve věci kroky nečinil a nečiní. Děkuji za odpověď. Valla“
Správně uvádíte, že ochrana vod a vodních toků, které je považováno za jedno nejdůležitějších, je pro vaše ministerstvo prioritní úkol. Také hodnotíte, že přírodu opravdu potřebujeme chránit a porušování zákonů na ochranu přírody považujete za “bezprecedentní a odsouzeníhodné”..
Rád bych se Vás v této souvislosti, jako aktivní občan zeptal, jakým způsobem se osobně zasazujete o řešení případu, kdy je ve vodním toku v obci Kruh u Jilemnice evidentně porušován např. zákon č. 541/2020 Sb. o odpadech.
Jak víte, bylo tam potvrzeno trojnásobné překročení povolené normy toxických látek ve starých železničních pražcích uložených do koryta potoka. Silnou ekotoxicitu potvrdila provedená zkouška akreditované laboratoře, jejíž výsledek posoudil Státní zdravotní ústav jako nebezpečný odpad ve smyslu zákona o odpadech. (Oba dokumenty jsem Vám zaslal dne 7.1.2024., a na FB profilu „Brezinovy pražce“ https://www.facebook.com/groups/696312182562508, jsou uloženy ve složce Soubory, ve formátu PDF jako DOK 11) Že se jedná o toxický materiál uložený ve vodním toku dokonce opakovaně potvrdil Odbor životního prostředí M.ú. Jilemnice a naposled i Ministerstvo zemědělství. Osobní odpovědnost, za to, že k takovému stavu došlo, padá na hlavu úředníků místní samosprávy a dalších povinných subjektů, jejichž nečinností a benevolencí tento stav byl dovolen.
V únoru jste napsal, že k případu sháníte všechny doklady a zjišťujete si informace. Na základě i této Vaší informace jsem opětovně učinil dotazy na příslušné povinné subjekty, kdy, kdo a jak bude tuto situaci řešit, aby došlo konečně k odstranění potvrzeného nebezpečného odpadu z břehu Kružského potoka. Majitel přilehlé nemovitosti a iniciátor této nepovolené stavby odmítá vlastnictví jak k samotnému dílu, tak i k pozemku, Povodí Labe a.s. také odmítá toto vlastnictví.
Informace o provedené zkoušce ekotoxicity a stanoviska SZÚ o nebezpečném odpadu mají majitelé nemovitosti, pozemků, MÚ Jilemnice, MŹP, Povodí Labe a s. již několik měsíců ve známosti. To, že se stále nic v této záležitosti nekoná nelze hodnotit jinak, než jako záměrné zdržování očistného procesu.
Rád bych Vám proto Vaši poznámku o tom, že k případu sháníte všechny doklady a zjišťujete si informace připomněl a požádal Vás, abyste svá slova uvedl v činy, neboť k tomu máte pravomoci i nástroje. Prověřte, prosím, co stojí v cestě likvidace nebezpečného odpadu starých železničních pražců, které ekologický novinář Mgr. et Mgr. Ivan Brezina nechal nainstalovat do břehu Kružského potoka. U odpovědných povinných subjektů se se osobně zasaďte o nápravu. Pokud potřebujete znát veškerou dokumentaci o historii práce za očistu Kružského potoku která byla s odpovědnými úřady, vše se dozvíte na FB profilu „Brezinovy pražce“.
Pane ministře, konejte prosím v souladu se zákony na ochranu vodních zdrojů a toků, o které se zasazujete. Připadá mi hloupé Vám psát, že se poptám v Bruselu co tomu říkají. Myslím, že máme společný zájem, a vy dostatečnou pravomoc k tomu, aby se v případě umístěného toxického odpadu v jednom potoku České republiky dosáhlo patřičné nápravy.
S pozdravem Jan Valla
Pavel Charvát
29.3.2024 22:10 Reaguje na Jan VallaPak všechno ztichlo a Devátá duní nad krajem
V oblaku prachu mizí bruselskejch vítěznej kmen
Cáry vlajky s woodcraftem po kopcích vítr vál
Tam uprostřed svejch trempířů
Leží i Valla Jan
Musíme si uvědomit, proti jaké síle stojíme, Je to Ivanův Kampf, jak s kouzlem nechtěného pravil Jiří Peňás v salonu Echo24. A síla je to obrovská, protože jak onehdy vykládal jeden medik v kavárně U Špirků, vypadávání vlasů způsobuje duševní pohnutí v šestinedělí...
Jan Valla
29.3.2024 22:30 Reaguje na Pavel CharvátPavel Charvát
29.3.2024 22:46 Reaguje na Jan VallaPavel Charvát
29.3.2024 22:51 Reaguje na Pavel CharvátJakub Sláma
30.3.2024 14:11Miloš Zahradník
31.3.2024 11:29nejlepe situovana procenta populace ale pro vsechny vrstvy obyvatelstva. No
a pak mi ta chata proti ktere pan Brezina tak broji prijde docela dobra
v takovem myslenem porovnani. Kde by se hodnotil nejen ten dosazeny
pomer kvalita/cena - ten mi prijde v danem pripade hodne vysoky protoze
pobyt v takovem miste v pratelskem a spolecenskem prostredi trampu mozna je pro lidskou dusi blahodarnejsi nez osamele ziti nejakeho bohatce v extravagantnim architektonickem vykriku :) ale i ta "ekologicka stopa"
Cesko je na tyhle piskovcove skalni utvary bohate a jejich devastace
podobnymi stavbami mi neprijde nejak zasadni. Je tu teda ten archeologicky argument ze v mistech, kde pro pracloveka byly nejvhodnejsi podminky
k bydleni by mela byt velka opatrnost, at se prislusne archeologicke naleziste neznici - ale nemyslim si, ze pod kazdym druhym skalnim previsem u nas by se prebiranim tamni hliny muselo najit neco zasadniho
Tonda Selektoda
31.3.2024 13:52 Reaguje na Miloš ZahradníkJenže, právní řád ČR platí pro všechny. Tedy i pro lidi, kteří se vydávají za trampy, aby se pak chráněné krajinné oblasti možná i scházeli v těchto boudách a chatách a u ohně pod skálou, pak utužovali svou sounáležitost a přátelství.
Pavel Charvát
1.4.2024 19:41 Reaguje na Tonda SelektodaJarka O.
2.4.2024 21:42 Reaguje na Pavel CharvátBřetislav Machaček
1.4.2024 09:55lidi z přírody. Má pravdu, že tu 100 let škodíme přírodě a že nebýt nás,
tak je tu nádherně. Místo ohyzdných trempských by mohly stát chaty VIP s
bazény, zámkovou dlažbou a asfaltovou silnicí k chatám. Pro oko estéta,
kterému se líbí pražci ohrazený potok je opravdu nějaká trempská bouda
odpudivým výtvorem. Ony i ty klády na sednutí kolem ohníčku jsou hnus,
neboť on si asi nosí skládací křesílko a opéká klobásu na propanovém
vařiči. Takže pane ministře, kterému nevadí ani zabetonovat 280 ha polí
a remízků v D. Lutyni konejte, ať zmizí z lesů trempové a pole ať brzo
pokryje pouze beton a asfalt.
Váš Apríl!