Hladík: Postoj některých států EU k normě o obnově přírody je odsouzeníhodný
K nařízení o obnově přírody probíhala podle ministra Hladíka velmi vypjatá diskuze. "Přírodu opravdu potřebujeme obnovovat. Naše generace, generace lidí, kteří teď žijí v Evropě, dokáže pocítit, pokud se nám podaří adaptovat naše obce, města, volnou přírodu a krajinu na klimatickou změnu," uvedl český ministr. "Musím říct, že postoj některých členských států je bezprecedentní, odsouzeníhodný a takto nemůže EU jako celek pokračovat," dodal. Podle jeho slov Česko i další členské státy současnou patovou situaci odsoudily.
Svou podporu normě odvolalo minulý týden Maďarsko. "Zemědělský sektor je důležitým sektorem nejen v Maďarsku, ale všude v Evropě," řekla novinářům Anikó Raiszová, maďarská státní tajemnice pro životní prostředí. Maďarsko podle ní není proti ochraně přírody, ale environmentální cíle musí být realistické a zohledňovat zasažená odvětví.
Agentura Reuters v této souvislosti s odvoláním na nejmenované diplomaty poznamenala, že v Maďarsku existují již nyní rozsáhlé chráněné přírodní oblasti. Dalo by se tedy říct, že země už nyní normu o obnově přírody dodržuje. Rozhodnutí Budapešti je tak čistě politické, jak k tomu poznamenali experti; Maďarsko podle nich nechce být zemí, která by v době, kdy po Evropě protestují zemědělci, schválila jakoukoli "zelenou" normu. Proti normě jsou ale i Itálie, Nizozemsko a Švédsko. Naopak Rakousko, Belgie, Finsko a Polsko mají v plánu zdržet se hlasování.
Podle českého ministra životního prostředí přitom nařízení neobsahuje přímé dopady na zemědělce. "Byly vyndány. Naopak je tam celá řada pozitivních věcí, pro zdravou půdu, pro snížení erozí, proto, abychom dostali do přírody krajinné prvky, abychom zvýšili biodiverzitní rozmanitost v těch místech, ze kterých se vytratila," uvedl Hladík. "Já to považuji za jakousi předvolební hru některých členských států nebo některých politiků. A myslím si, že je to špatná hra, já ji odmítám," dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
pavel peregrin
26.3.2024 06:45Jindřich Duras
27.3.2024 12:56 Reaguje na pavel peregrinAno, to mi dává smysl, skutečně.
Radek Čuda
27.3.2024 14:09 Reaguje na Jindřich Duras"Agentura Reuters v této souvislosti s odvoláním na nejmenované diplomaty poznamenala, že v Maďarsku existují již nyní rozsáhlé chráněné přírodní oblasti. Dalo by se tedy říct, že země už nyní normu o obnově přírody dodržuje."
Už je to s tím smyslem lepší?
Jiří Svoboda
27.3.2024 15:30 Reaguje na Radek ČudaNemělo by to spíše fungovat tak, že EU bude své členské státy zahrnovat dobrými nápady a řešeními a jednotlivé státy si z nich budou vybírat?
Jindřich Duras
27.3.2024 17:22 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
27.3.2024 20:09 Reaguje na Jindřich DurasRadek Čuda
28.3.2024 12:06 Reaguje na Jiří SvobodaJindřich Duras
27.3.2024 17:20 Reaguje na Radek ČudaPokud totiž nějaká země už něco splňuje, klidně pro to může hlasovat, protože už má splněno a může naopak dělat machry, jak jsou dobří, a radovat se, že i v ostatních členských státech budou muset být lepší.
Nemůžete "dostat nařízeno", abyste dělali, co už máte hotovo :-D.
Takže tak
Radek Čuda
28.3.2024 12:10 Reaguje na Jindřich DurasJinak hlasovat proti může mít zcela prozaický důvod, a to ten, že bez ohledu na to co dělám fakt nemám nejmenší zájem, aby mi do toho EU jakkoli kecala.
Fakt nepotřebuji ... a rozhodně nechci!!! ... befél k něčemu, co už sám bez něj dělám.
Takže tak
pavel peregrin
27.3.2024 19:15 Reaguje na Jindřich DurasHonza Honza
26.3.2024 07:07Musí to být v zájmu všech- ať zemědělců, lesníků, i všech obyvatel.
Vyschnou-li nám studny, nepomůžou žádná elektroauta, TČ, ekonomika pěstování, zisk ze dřeva, pšenice.
Jindřich Duras
27.3.2024 12:57 Reaguje na Honza HonzaRadek Čuda
28.3.2024 12:14 Reaguje na Jindřich DurasNezlobte se, tohle fakt ne ... to už tu bylo.
Jiří Svoboda
27.3.2024 15:16 Reaguje na Honza HonzaBránit klimatickému rozvratu rozumným snižováním emisí CO2 je jistě správné neboť ten je zjevně příčinou nárůstu nežádoucích výkyvů počasí. Bohužel, v tom máte pravdu, řešení tohoto problému se ubírá stále špatnějším směrem.
Jindřich Duras
27.3.2024 17:28 Reaguje na Jiří SvobodaMokřady atd. - to je na delší diskusi, na kterou tady není úplně prostor. Kouzlo je v tom, že voda do aktuálně nedobře obhospodařované půdy (málo humusu, utužené podorničí, chybí žížaly a další edafon, obrovské rozlohy) špatně zasakuje a právě mokřady a další opatření by měly pomoci zpomalit odtok vody a dát jí čas k zasakování. Když vodu nezasáknete, ale necháte ji odtéct, do studen se nedostane.
Takže za mě to chce kombinaci všech možných opatření. Ani jeden z typů krajinu sám o sobě nespasí.
pavel peregrin
27.3.2024 19:20 Reaguje na Jindřich DurasJiří Svoboda
27.3.2024 20:26 Reaguje na Jindřich DurasTady se, myslím, dostáváme do neřešitelných problémů a mám obavu, že optimizmus není na místě.
A ta opatření zdaleka nemusí fungovat jen pozitivním směrem a v kombinaci mohou jít i proti sobě.
Mokřad odtok vody naopak zrychí, protože není schopen při dešti žádnou vodu vsáknout. Bral bych mokřad coby prohlubeň bez odtoku, aby měl nějakou retenční schopnost. Ten ale může lehce vyschnout.
Každopádně by nějaké vodní opatření nemělo být na úkor zhoršení vodních podmínek jinde. Na to se moc rádo zapomíná.
Jindřich Duras
28.3.2024 14:28 Reaguje na Jiří SvobodaAno, mám za to, že mokřady by měly fungovat tak, že mají slušnou retenci vody a mohou i vyschnout.
Jojo, voda propojuje, takže myslet i na ostatní je důležité...a málo aplikované.
Jaroslav Štemberk
28.3.2024 16:42 Reaguje na Jindřich DurasTonda Selektoda
26.3.2024 08:45Na závěr se omlouvám za předešlý prázdný příspěvek - uklikl jsem se.
Jindřich Duras
27.3.2024 13:04 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
27.3.2024 16:25 Reaguje na Jindřich DurasI ten náš vládní kabinet, prosazujíc klimatickou ideologii, tím u zemědělců přílišnou popularitu nezískal. Stejně jako v politice je nutné mít široký rozhled a probíhající události a opatření vyhodnocovat v širokých souvislostech, i k ekologii je nutno při ochraně přírody přistupovat komplexně, abychom v dobrém úmyslu nenadělali více škody než užitku. Viz třeba biopaliva, přemnožená zvěř, fotovoltaika, elektromobilita...
A co se týče pana Hladíka, ať raději více jedná se svými kolegy, místo pouštění si huby na špacír před veřejností, proti zvoleným zástupcům lidu v jiném státě, za hájení zájmů a potřeb jeho občanů!
pavel peregrin
27.3.2024 19:25 Reaguje na Tonda SelektodaMiroslav Vinkler
26.3.2024 09:15Pokud bych vzal pouze právní řád ČR, počínajíce ústavou a řadou platných zákonů o životním prostředí, potom by zcela postačilo tyto zákony dodržovat a nikoli je obcházet.
Devastace základních složek ŽP lesů,půdy,vody , ničení krajiny a strmý pád biodiverzity jsou nasím vysvědčením jak je ochrana přírodního dědictví v ČR myšlena vážně.
Tady nám žádný hadr z Bruselu nepomůže, už stačil tzv. návrat velkých šelem,speciálně vlka obecného.
Radek Čuda
26.3.2024 15:14A tragéda Hladíka může trefit šlak.
Že ho to baví, dělat ze sebe vola.