Kolik existuje virů? Vědci se pro odpověď zanořili do kanalizace
Hlavním přínosem originální studie je snaha popsat genovou výměnu mezi viry a zmapovat nepoznanou oblast mikrosvěta. Podle odhadů žije na planetě 1,8 milionu druhů organismů, z nichž každý hostí neodhadnutelný počet virů. Přesto k dnešnímu dni známe jen 3 tisíce virů.
Cílem práce vědců bylo tedy v první řadě vytvořit jakousi databázi genetických otisků, které jsou pro jednotlivé skupiny virů charakteristické. Metagenomika, tedy porovnávání podobných úseků DNA, se používala již dříve, ale nikdy ne v takovém prostředí. V kanalizačních stokách se skrývaly očekávatelné lidské papillomaviry způsobující průjem nebo viry napadající šváby a hlodavce, ale i řada zcela neznámých. Ze vzorků postupně badatelé extrahovali 234 popsaných virů náležející do 26 skupin.
„Překvapivé je, jak velký byl nepoměr mezi známými a dosud nepopsanými viry,“ tvrdí Roger Hendrix, jeden z vedoucích výzkumu. Řada z nalezených virů je patogenem rostlin. Díky velkému množství přítomných bakterií nepřekvapily ani viry napadajícími právě je. „Zásadní otázkou pro nás bylo, odkud se nové viry berou. Nerozumíme totiž ještě úplně mechanismu genové výměny a bude to vyžadovat ještě dlouhé bádání. Na to, abychom se zaměřili na jednotlivý vir, musíme nejdřív poznat celou virovou strukturu.“
Článek byl uveřejněn 13. 10. 2011 na serveru TerraDaily pod názvem „Pitt biologists find 'surprising' number of unknown viruses in sewage“.
reklama