https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lokalita-na-skrivanku-je-bohata-na-vzacne-druhy.s-pomoci-verejnosti-csop-vykupuje-dalsi-pozemky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lokalita Na Skřivánku je bohatá na vzácné druhy. S pomocí veřejnosti ČSOP vykupuje další pozemky

25.12.2024 06:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) právě před rokem rozjížděl kampaň na záchranu lokality Na Skřivánku nedaleko Jihlavy. Na výkup téměř 8 ha zdejších, převážně mokřadních ploch potřeboval shromáždit 3,5 milionu Kč. Díky stovkám dárců se to povedlo. ČSOP pozemky koupil a během roku na nich provedl rozsáhlé biologické průzkumy. Ty potvrdily, že jde o přírodovědně velmi významnou lokalitu. Díky velké podpoře dárců se v nejbližší době ČSOP vykoupí i sousedící cenné pozemky.
 
Na Skřivánku bylo během roku 2024 nalezeno téměř 100 druhů rostlin a živočichů chráněných či obsažených v Červených seznamech ohrožených druhů. To je neobvykle vysoký počet svědčící o biologickém významu této lokality. Většinou jde o druhy vyskytující se v mokřadních rašelinných biotopech vyšších nadmořských výšek.

Foto | Jan Moravec / ČSOP

Mezi 10 nalezenými druhy mravenců je zde například populace chráněného mravence rašelinného Formica picea, který je ohrožen právě likvidací nelesních rašelinišť.

Z 205 druhů nalezených hub lze zmínit vzácnou a ohroženou polničku bažinnou Agrocybe paludosa, která je opět úzce vázaná na nelesní mokřady.

Bylo zde nalezeno také 119 druhů lišejníků. Mnohé z nich jsou extrémně citlivé na znečištění ovzduší a tedy ohrožené v celé ČR. Lišejník Verrucaria aquatilis byl v ČR nalezen pouze na 17 lokalitách.

Foto | Jan Moravec / ČSOP

Motýlů bylo na lokalitě nalezeno celkem 287, z toho denních motýlů 32. Mezi nimi zde byl objeven ohniváček černočárý Lycaena dispar, který je chráněný v celé Evropské unii a dalších 7 druhů motýlů z Červeného seznamu.

Proběhl zde i průzkum pavouků (nalezeno 80 druhů) a sekáčů (6) z nichž nejzajímavějším nálezem je určitě vzácný pavouk lovčík vodní Dolomedes fimbriatus. Takto by se dalo s výčtem pokračovat. 32 druhů mechorostů, 12 druhů netopýrů, 2 druhy plazů a 4 druhy obojživelníků; 145 druhů cévnatých rostlin, z nich 7 z Červeného seznamu.

Zajímavý je rovněž výčet 62 druhů zde pozorovaných ptáků, mezi nimi třeba vzácného dravce motáka pilicha Circus cyaneus a samozřejmě sýce rousného Aegolius funereus, který byl ikonou kampaně na záchranu Skřivánku.

Foto | Jan Moravec / ČSOP

Průzkumy dalších druhů, například brouků, doposud nejsou vyhodnocené a další průzkumy budou následovat. Ale už v roce 2025 budou na jejich základě provedeny první managementové práce, jejichž cílem bude přírodní hodnoty lokality zachovat a případně i zdejší biodiverzitu posílit.

Jak už jsme před rokem slíbili dárcům, v méně cenných plochách Na Skřivánku budou například vyhloubeny tůně pro obojživelníky. Vzhledem k štědrosti dárců sbírky Místo pro přírodu jsou už na spadnutí výkupy sousedních lesních pozemků, které budou tvořit ochranné pásmo mokřadů a zároveň budou při správné péči domovem dalších vzácných organismů. Takto postupně vyroste největší soukromá přírodní rezervace na Vysočině a jedna z největších v síti rezervací v programu Místo pro přírodu.

Díky této sbírce a tisícům jejích přispěvatelů se vykupují cenné kousky přírody i jinde. V nedávné době se například podařilo vykoupit podíl na dalších pozemcích Sedmihorských mokřadů a připravuje se i další rozšíření pralesa Ščúrnice, který zajisté je hlavním klenotem kampaně Místo pro přírodu.

Děkujeme:
Kraji Vysočina na mimořádnou pomoc při záchraně lokality Na Skřivánku.
Nadačnímu fondu Veolia za podporu biologických průzkumů této lokality v roce 2024.
Stovkám dárců, kteří podpořili záchranu Skřivánku darem na účet sbírky: 9999922/0800
Pozemkovému spolku Gallinago, bez kterého by záchrana Skřivánku nebyla možná.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.12.2024 17:58
Hlavně nenechat lokalitu bez zásahu. Je třeba udržovat všechny zatím nezarostlé lokality, zejména luční a rašelinné bez lesa.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist