Lidé dříve považovali Ještěd za sopku, připomíná výstava libereckého muzea
Návštěvníci například uvidí, proč se dříve o Ještědu mluvilo jako o sopce. Patrné to je z vyobrazení kopce na velkoformátových obrazech z poloviny 19. století. "Byl v té době bez vrcholové stavby a měl ustřelený vršek. Tak všichni tvrdili, že je to sopka," uvedl kurátor výstavy Ivan Rous.
Atraktivní pro návštěvníky zřejmě budou i počítačové animace. Na jedné například je, jak vznikaly Trosky. Návštěvníci se také více dozvědí o zemětřesení, které postihlo region v roce 1900. "Při zemětřesení tehdy praskaly domy," řekl Rous. Na přípravě výstavy se podle něj podílelo 15 předních českých geologů. Se svými spolupracovníky vytvořili 40 textových panelů. "Počítáme s tím, že návštěvník nepřečte všechny. Vybere si téma, které ho zajímá," uvedl kurátor.
Cílem výstavy je také rozšířit povědomí o pestrosti hornin v regionu. "Liberečané to často rozdělují na to, že Jizerské hory jsou žulové a Ještěd jsou vápence. Chceme ukázat, že to má tisíce podob a zajímavostí a že se dají objevovat krásné věci i přímo ve městě," řekl Rous.
Na výstavě jsou například záhnědy a další krystalové útvary, které jsou z liberecké žuly. "Víme třeba, že kdysi do Vídně putoval krystal záhnědy nebo křišťálu, který měl na výšku 40 centimetrů a pravděpodobně pocházel z Fojtky," uvedl kurátor.
Největším exponátem je 650kilogramový žulový blok. Na většinu vystavených hornin a minerálů si mohou návštěvníci sáhnout. Mohou třeba porovnat, jak na dotyk působí řezaná, broušená a leštěná žula nebo kolik různých podob může mít žula vytěžená z jedné štoly. Součástí výstavy je i tvůrčí dílna pro děti.
reklama