http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-parku-v-centru-olomouce-vysadili-pres-stovku-mladych-lip
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lidé v parku v centru Olomouce vysadili přes stovku mladých lip

3.12.2016 11:14 | OLOMOUC (ČTK)
Lidé se v sobotu dopoledne ve Smetanových sadech v Olomouci chopili lopat a za necelé dvě hodiny vysadili více než stovku líp velkolistých. Mladé stromky v obnovované Rudolfově aleji nahradily dříve vysazené jírovce, které byly letos vykáceny kvůli nebezpečné nákaze. Lípy doporučili odborníci, podle nichž jsou tyto stromy vůči nemocem výrazně odolnější.
 

Možnost přiložit ruku k dílu při obnově Rudolfovy aleje si dnes ráno nenechalo ujít zhruba 160 obyvatel Olomouce. Dobrovolníky v zimním sluncem zalitém parku od sázení mladých stromků neodradilo ani mrazivé počasí. Zájem byl tak velký, že se místy tvořily fronty na lopaty. Pracovníci Výstaviště Flora už v týdnu vyhloubili díry, takže dnes stačilo stromky pečlivě usadit a zahrabat připravenou zeminou.

Podle ředitele Výstaviště Flora Jiřího Uhlíře lze mladé lípy bezpečně vysadit i na začátku prosince, kdy už teploty občas sklouznou pod bod mrazu. "Zimy, které v tomto období bývají, jsou poměrně mírné. Země ještě není promrzlá a za příznivého počasí stromy mohou pomalu zapustit kořeny. Je lepší, aby měly jakýsi náskok před jarem," řekl novinářům Uhlíř.

Do sázení stromků se přihlásily hlavně rodiny s dětmi, které díky tomu budou mít památku na celý život. "Hned na jaře po zveřejnění plánu na novou výsadbu jsme evidovali desítky zájemců. Mnohdy se přitom jednalo o lidi, kteří se účastnili předchozího sázení jírovců a zasazení stromu měli tehdy spojené s nějakým osobním příběhem, například sňatkem či narozením dítěte," uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Mladé lípy mají mít větší rozestup než původní kaštany. Zatímco jírovce byly vysazeny v rozestupu pět metrů, tak lípy od sebe dělí desetimetrová vzdálenost. Město za nové stromy zaplatilo necelých 400.000 korun, přičemž 60 procent nákladů by měla pokrýt dotace.

Rychle se šířící nemoc nazvaná slizotoková nekróza, při které neexistuje účinná terapie, v kaštanové aleji protínající městský park napadla třetinu z více než 200 vysazených jírovců. Radní se proto po dohodě s experty rozhodli nemocné kaštany pokácet.

Při výběru nových stromů pak padla volba na lípu velkolistou. "Tento druh stromu podle odborníků nejlépe koresponduje s historií a významem Rudolfovy aleje, jejím budoucím vzhledem a zároveň vyhovuje nárokům na odolnost dřeviny," řekl Jakubec. Lípa velkolistá je původní česká dřevina, která se vyznačuje dobrým zdravotním stavem i odolností.

Historická Rudolfova alej byla v letech 2009 až 2012 postupně obnovena. Pracovníci Výstaviště Flora tehdy v aleji vykáceli čtyřiačtyřicet starých stromů, které nahradily nové jírovce maďaly. Sazenice stromů Olomouc objednala ve školce Bruns v německém městě Bad Zwischenahn. Vysazeno bylo 229 mladých stromů. Výstaviště Flora nakažené kaštany reklamovalo, u německého dodavatele ale se stížností neuspělo.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist