https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/usa-ceka-nejvetsi-invaze-cikad-za-desetileti-mohou-jich-byt-biliony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA čeká největší rojení cikád za desetiletí, mohou jich být biliony

21.4.2024 19:30 (ČTK)
Daná dvě potomstva se rojí zároveň jen jednou za 221 let. Naposledy se tak stalo v roce 1803.
Daná dvě potomstva se rojí zároveň jen jednou za 221 let. Naposledy se tak stalo v roce 1803.
Ve východní polovině Spojených států se pravděpodobně v nadcházejících týdnech objeví biliony cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.
 

Takzvané periodické cikády žijí roky ukryté v zemi a na konci životního cyklu vychází na povrch, když se půda dostatečně ohřeje. Tentokrát je v USA na řadě potomstvo XIX, které se rojí každých 13 let a také potomstvo XIII, které se líhne po 17 letech v zemi. Mimořádný úkaz má zasáhnout části 16 států na americkém Středozápadě a jihovýchodě, přičemž na malém území jižně od Michiganského jezera se pole působnosti dvou rojů překrývá.

Podmínky příhodné pro cikády letos nastávají dříve v důsledku oteplování klimatu, uvádí entomologové. Podle televize NBC News se začnou na některých místech objevovat už na konci dubna. AP uvádí, že jejich počet bude nejvyšší za poslední desetiletí, ne-li století.

Expert John Cooley působící na Connecticutské univerzitě událost označil za "cikádovou apokalypsu" a očekává stovky bilionů kusů. Média poznamenávají, že daná dvě potomstva se rojí zároveň jen jednou za 221 let. Naposledy se tak stalo v roce 1803.

Když se cikády vyhrabou ze země, zahajují hlučné hledání partnera na páření, které trvá několik týdnů. Tmaví brouci v zasažených oblastech pokrývají kmeny stromů i domy, naráží do aut a do lidí a obyvatele s fobií z hmyzu mohou uvěznit v domovech. Jejich cvrkot dosahuje hlasitosti 100 decibelů, tedy úrovně motocyklu nebo sbíječky, napsala NBC News.

Naposledy zažily USA invazi cikád v roce 2021, kdy se na východě země vyrojilo potomstvo X, což je jedna z největších skupin těchto pravidelně se rojících tvorů. Hmyz tehdy mimo jiné na mezinárodním letišti ve Washingtonu vlezl do motorů letadla s novinářským doprovodem prezidenta Joea Bidena a znemožnil jeho odlet.

Obecně jsou ale cikády neškodné, lidi nekoušou ani nebodají. Jsou ideálním zdrojem obživy pro ptactvo a v posledních letech se dostávají také na jídelníčky amerických restaurací.

Do nabídky se je letos chystá zařadit bistro v přírodovědeckém muzeu Audubon Insectarium v New Orleans. Místní kurátor a kuchař Zack Lemann pracuje na několika pokrmech včetně salátu s jablky, mandlemi, borůvkovou zálivkou a smaženými cikádami obalenými moukou. "Podobným způsobem připravuju vážky," řekl Lemman agentuře AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

21.4.2024 21:24
To bude koncert! :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist