Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů
Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. Nejdelším současným plazem je krajta mřížkovaná (na fotografii), která může dosáhnout délky šest až devět metrů.
Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.
Obratle plaza objevili vědci ve hnědouhelném dole v západoindickém státě Gundžarát. Podařilo se jim odkrýt 27 obratlů, z nichž jich několik zůstalo ve stejné pozici, ve které Vasuki pošel. Vzhledem k neúplné fosilii odborníci odhadli, že pradávný plaz dosahoval délky 11 až 15 metrů a vážil zhruba jednu tunu.
"Vzhledem ke své velikosti byl Vasuki pomalu pohybující se predátor, který své kořisti přepadal ze zálohy a podrobil si je škrcením, stejně jako dnešní anakondy a krajty. Žil v bažinatých močálech nedaleko pobřeží v dobách, kdy byly globální teploty vyšší než dnes," uvedl paleontolog Debadžit Datta z Indického technologického ústavu v Rúrkí (IITR) a vedoucí studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Reports.
Vasuki, pojmenovaný podle hadího krále Vásukiho spojovaného s hinduistickým bohem Šivou, svou velikostí konkuruje jinému obřímu prehistorickému hadovi zvanému Titanoboa, o jehož zkamenělých pozůstatcích objevených v uhelném dole v severní Kolumbii vědci informovali v roce 2009. Délka tohoto plaza, který žil před 58 až 60 miliony let, se odhaduje na 13 metrů.
Nejdelším současným plazem je krajta mřížkovaná, která může dosáhnout délky šest až devět metrů.
"Odhadovaná délka těla Vasukiho je srovnatelná s tou hada Titanoboa, ačkoliv obratle druhého zmíněného byly o něco větší než Vasukiho. Nemůžeme proto v tuto chvíli říct, jestli byl Vasuki mohutnější nebo štíhlejší než Titanoboa," uvedl paleontolog a spoluautor studie Sunil Badžpai.
Vědci si nejsou jistí, čím se Vasuki živil, vzhledem k jeho velikosti mohla ale jeho kořist zahrnovat zástupce řádu krokodýlů. Ve stejné oblasti se našli jejich fosilie a zkameněliny želv, ryb či dvou předků dnešních kytovců - Kutchicetus a Andrewsiphius.
Vasuki patřil do hadí čeledi Madtsoiidae, jejíž zástupci se poprvé objevili před zhruba 90 miliony let a vyhynuli teprve před asi 12.000 lety. Tito plazi se z Indie rozšířili do jižní Eurasie a severní Afriky, když se před 50 miliony lety indický subkontinent spojil s Eurasií, uvedl Badžpai.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Parametry od dnešní anakondy moc daleko není.
Odpovědět
Proti recentní anakondě velké byl ten had cca 2x delší a víc než 5x těžší.
Odpovědět
Asi jsem ovlivněný Rpolfem Blombergem, který jednu dobu anakondy chytal a docela poutavě o nich napsal.
Odpovědět
Anakonda tráví většinu života ve vodě. Předpokládám, že ten nově objevený druh hada zřejmě taky - kvůli té vysoké váze. Co mohlo být kořistí - třeba ti krokodýli, možná buvoli nebo už vyhynulý indický druh hrocha, kdo ví.
Odpovědět
Jako dnešní velcí hadi to asi byl vrcholový predátor, jako zřejmě škrtič mohl ulovit a pozřít téměř jakékoliv teplokrevné zvíře o hmotnosti až stovek kilogramů. A možná přiměřeného tvaru těla.
Ryby, sumce, krokodýly asi moc ne, protože tam by škrcení jako metoda zabíjení kořisti nemělo moc velký účinek.
Odpovědět
Antilopy, volavky... u těch gavyálů nevím, jednou na NG ukazovali anakondu rozervanou aligátorem. Vzala si takové sousto, že si způsobila vážnou újmu. Proto - navzdory gigantickým rozměrům, to tipuji spíše na menší kořist, zejména u mladších jedinců: potkani, ryby, ptáci apod.
Odpovědět
Velmi se mi líbí jak jsou tady pro změnu všichni odborníci na velké hady - jeden názor vedle druhého svědčí o tom, že z diskutujících o nich nikdo nic pořádně nečetl )). Pokud chcete všichni vědět, čím se ten had teoreticky mohl živit a v jakém žil prostředí, stačí si přečíst ten původní vědecký článek. Je volně ke stažení. Jinak gaviál se píše s měkkým "i" :).
Odpovědět
Čte se to úplně stejně, pokud člověk není rypák-) A zoolog se orientuje napříč celou živočišnou říší, není-liž pravda. U těch hyen jste se vyznamenal, nic než "nesestříhaný" gůglista...
Odpovědět
Vy jste to určitě nečetl, možná to ani neumíte a "nesestříhaný" gůglista" jste 100% vy - no vlastně ani nejste - vy tak jedině co pochytíte z dokumentů NG. Ono je totiž umění najít ty správné citace - a toho vy určitě nejste schopen (proto jste na ten můj komentář ani nezareagoval - čím byste to asi taky vyvracel, že), vy se umíte akorát domnívat - to je dobré tak do hospody a nebo na Ekolist. Jo a kdybyste byl zoolog poučený napříč celou živočišnou říší, tak byste nemohl psát takové základní nevědomosti )).
Odpovědět
Chudáčku maličký, teoretický! Měl jsem několik let h. skvrnitou každý den na očích, vedle psy hyenovité, vlky, karakala a rysa - můžete hádat kde. Poslední tři druhy bych bral na ochočení (od mláděte), zejména ranní vítací přátelské fučení rysice mi zvedalo náladu.
Ve svém svatém tažení proti "neználkovi" jste úplně ignoroval pointu příspěvku tj. 1) jestli někdo chová hyenu jako MAZLÍČKA a 2) že tyto zlodějské šelmy se spolupodílely na téměř dokonaném VYHUBENÍ geparda. 3) Že v Africe tyto šelmy (H.s.) také nemají rádi, jste té jaksi přehlédl. To ale nevadí, hlavní je to oponentovi "natřít" vygůglenými články, že!?
Odpovědět
Je mi to jasné, viděl jste je v zoologické zahradě, no a? To z vás dělá odborníka? Já jsem zase každý den viděl brambory - hádejte kde - a víte kolik jsem jich zasázel, sklidil, ošetřil a uvařil? Ale nikdy by mě nenapadlo myslet si, že jsem odborník na brambory. A v tom je rozdíl mezi námi dvěma. Ale to je vaše věc. Už se těším na další témata, ke kterým se budete vyjadřovat jako správný "brouk Pytlík". A to, že umím "vygůglit články" (i když tak jednoduché to není) to mi nemusíte závidět. Třeba se to taky jednou naučíte )).
Odpovědět
Zrovna bláboly takových nul o svém dovzdělání si budu zabírat:-)) Tak zařiďte, ať se v diskusi k hadům vyjádří herpetolog, k hyenám hyenolog, k lesům Dalibor Šafařík atp. Jste trapný až na půdu!
Odpovědět
To chce kliid...dostal jste se ke zdi a už nemáte kam ustoupit, chápu )). Jenže s vámi je těžká řeč - když vám člověk předloží důkaz v podobě vědeckého výstupu, kterým jasně prokáže, že jste se spletl a to co říkáte není pravda, tak ho obviníte jako "vygůglistu", místo abyste uznal, že má pravdu ten druhý. A to je pak těžké...to se pak nedivte, že sem žádný odborník nikdy diskutovat nepřijde... no a pak zde zůstávají samí neodborníci...
Odpovědět
U zdi ste sám a meltete kraviny. Je to přesně naopak! Nevyvrátil jste NIC z toho, stejně jako HALAMA, co jsem k tematu hyen napsal. Že dovedou lovit - to mylíte, že jsem nevěděl? Až tak?-) Prostě gazely nedožene, a když jsou pakoně a zebry pryč, tak okrádají lvy, levharty i gepardy. Ano, nebo ne?
Odpovědět
Hlavně klid, hlavně klid...aby vás nekleplo...:). Já samozřejmě neočekávám, že byste uznal svoji chybu, takže s tím nemám problém. Pro mě samozřejmě nejste soupeřem, takže jsem nad věcí a veškeré vaše nadávky na mě vám odpouštím :).
Odpovědět
Víte co, nějaká absolutní nula mi nebude brnkat, natož mistrovat. Tímto okamžikem pro mě neexistujete. Hrajte si na "velkého šéfa", ale na jasné otázky nodpovídáte. Lžete, mlžíte a blábolíte. To je celý váš styl diskuse. Sbohem!
Odpovědět
Já teda tyhlety odkazy nerad používám, ale tohle vás asi rozzuří :). No co už :). https://www.youtube.com/watch?v=GB0hVIk1KJk
Odpovědět
Na to nemáš, chudáčku, ani to neotevírám, stejně jako vygůglené hyeny.
Odpovědět
Ale to byste měl. Tam totiž hyena uloví gazelu. A tím je celá vaše znalost hyen v troskách :).
Odpovědět
Hňupe!, tak proč krade, když všechno umí?! O hrdlu gepardů stále nic, že??, není vhod! I lvi okrádou hyeny a co jako? To nebyla ale pointa vtipu, debile!
Odpovědět
Jak říkám, hlavně klid. Už nejste nejmladší a zdraví máte jenom jedno :). Nikdy jsem netvrdil, že hyeny se neživí i mršinami a kořistí jiných šelem. Jenom jsem uvedl výsledky studie, kde prokázali, že 60-95% kořisti si uloví sama. To, že tenhle fakt nedokážete zkousnout je jenom váš problém.
Odpovědět
"Docela by mě zajímalo, jestli si někdo hýčká h. skvrnitou natolik, že ji má doma jako mazlíčka a chodí s ní třeba na vycházky po městě. Také patřím mezi ty, komu tento tvor není sympatický pro své zlodějské manýry, a fandím lvům, když za ní sprintuje, aby ji zabil.
Domnívám se, že i proto lvi žijí v tlupách, aby byli schopni svou kořist uhájit před menší skupinou hyen. Ale početné tlupě se už neubrání a musí lovit znovu. Domnívám se, že právě kvůli této loupeživé a všudypřítomné šelmě prošli gepardi dvakrát hrdlem lahve, neb samice nedokázala rodinu uživit a dostatečně ohlídat před jinými konkurenčními šelmami. Mortalita mláďat geparda se i dnes pohybuje kolem 90%. Takže pokud hyeny ubývají (ale asi jen úměrně úbytku kořisti), mohlo by to ohroženým šelmám prospět."
----------------------
Jsem klidný jak želva, neb jste typický troll, vaříte z vody, mlžíte a lžete.
KDE jsem v textu, na který jste vystartoval, uvedl, že hyeny nedovedou lovit???
Jestli chcete mermocí dělat z někoho blba, musíte si najít někoho jiného. Vlastně nemusíte, stačí zrcadlo:-))
Odpovědět
Zde vykopírovávám z vašich argumentů:
VY: "Snad si nemyslí, že nevím, že h. skvrnité jsou celkem úspěšní lovci - když je potřeba a není co ukrást".
VĚDCI: 60-95 % potravy si hyena skvrnitá uloví sama, pouze zbytek tvoří mršiny jiných druhů šelem (např. Yirga et al. 2012 - https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2656.2012.01977.x).
Takže hyeny nejsou celkem úspěšní lovci, ale jsou velmi úspěšní lovci a rozhodně neloví když není co krást! Hlavně že ty smradlavé obludy nemusíte. Ale navážet se do nich, to se nestydíte, co...
Odpovědět
|
|