http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-financi-resi-starou-ekologickou-zatez-u-postrizina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ministerstvo financí řeší starou ekologickou zátěž u Postřižína

21.10.2016 15:44 | ODOLENA VODA (ČTK)
Ministerstvo financí řeší likvidaci staré ekologické zátěže z doby před rokem 1989, která znečistila podzemní vodu. Místo je nedaleko vodochodského letiště v katastrech obcí Postřižín a Vodochody nedaleko Prahy. Likvidaci zátěže má platit stát, ministerstvo financí ještě prověřuje další údaje. Obdrželo podnět obce Postřižín k přezkoumání hospodárnosti vynakládání veřejných prostředků a správnosti dokumentace. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.
 

Podnět ministerstvo prošetřuje a svolalo jednání, na kterém se chystá vyslechnout a vyhodnotit stanoviska všech zainteresovaných stran. Ministerstvo podle mluvčího usiluje o maximální objektivitu, proto si vyžádalo ověření údajů Českou inspekcí životního prostředí. Zpracování dalších posudků zatím podle něj není v plánu.

Předpokládanou cenu sanace ministerstvo nesdělilo, nechce tak ovlivňovat uchazeče o chystanou veřejnou zakázku. "Cena sanačního zásahu bude stanovena v otevřené soutěži neomezeného počtu kvalifikovaných uchazečů," uvedl Běhal.

Lokalita se nachází v západní polovině areálu Aero Vodochody a také částečně poblíž jižní části Postřižína. Podle informací z předběžného oznámení o zakázce, které ministerstvo financí zveřejnilo v únoru, měla sanace začít letos v září, délka prací včetně dvouletého monitoringu po jejich dokončení, má trvat deset let.

Ekologickou zátěží je půda s obsahem chlorovaných a ropných uhlovodíků, které mohou znečistit podzemní vodu i mimo zasažené území. Součástí prací je například instalace sanačních technologií, čerpání zasažené vody a použití speciálních látek, které na sebe navážou škodliviny a další.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Sandra Bejšáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist