Na ochranu proti povodním, předcházení vzniku odpadů, rekultivace skládek a snížení náročnosti budov půjde více než pět miliard korun
O finanční podporu se mohou vedle měst, obcí, svazků obcí ucházet i vlastníci a stavebníci veřejných budov, kteří chtějí snížit náklady za energie. Právě na opatření, která mají pomoci snížit energetickou náročnost stávajících veřejných budov, je určena největší část vyčleněných peněz, a to tři miliardy korun.
Vedle dotací jsou pro žadatele připraveny i výhodnější podmínky. Například ve výzvě týkající se energeticky úsporné renovace veřejných budov mohou dotace nově pokrýt až 55 procent z celkových výdajů a u projektů zaměřených na instalaci nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla dokonce až 70 procent, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle něj je novinkou i to, že majitelé veřejných budov mohou dotaci použít i na dílčí zateplení. Menší obce a města pak navíc mohou požádat i o zvýhodněnou půjčku od SFŽP, kterou lze pokrýt zbylé náklady na renovaci budov.
Na projekty zaměřené na předcházení vzniku komunálních a průmyslových odpadů ministerstvo rozdělí 600 milionů korun, určeny budou například pro obce na pořízení domácích kompostérů pro občany. Dalších 200 milionů korun bude směřovat k žadatelům s projekty na rekultivace skládek provozovaných před rokem 1991.
Další dvě z výzev jsou příležitostí pro olomouckou a ostravskou aglomeraci a brněnskou metropolitní oblast, které mají zpracovanou strategii Integrovaných územních investic. Tamní kraje, obce, města i podniky tak mohou získat dotaci na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů a systémů pro separaci a zpracování odpadů.
Na preventivní protipovodňová opatření je určeno 300 milionů korun, za které budou moci žadatelé vytvořit digitální povodňové plány nebo vybudovat či rozšířit varovné systémy na lokální úrovni.
Informace o všech zveřejněných výzvách, vyčleněných dotacích, podmínkách jejich získání i termínu, do kdy budou žádosti o ně přijímány, jsou zveřejněny na webu www.opzp.cz.
reklama