Nejlepší systém třídění odpadů mají Jihlava, Lanškroun a Lety
Obce jsou hodnoceny podle výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Klíčovým kritériem je tříděný sběr využitelných odpadů. Do soutěže jsou automaticky zahrnuty všechny obce, které jsou členy systému Eko-kom.
Vedle oceněných se do finálového kola dále probojovaly Jablonec nad Jizerou, Jaroměř, Olomouc, Opava, Rychnov nad Kněžnou, Šternberk, Uherské Hradiště, Velké Meziříčí, Zábřeh, Čejkovice, Ořech a Putim.
Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan ČR vytřídil v průměru 44,8 kilogramu papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. V porovnání s rokem 2015 to bylo o 2,5 kilogramu více. Množství vytříděných odpadů rok od roku stoupá a pravidelně třídí odpad 72 procent obyvatel.
Podle posledního srovnání Eurostatu je Česko v celkové míře recyklace obalových odpadů na druhém místě za Belgií. Třetí příčku mají Češi v procentu recyklace plastových obalů a pátou v recyklaci papíru.
Zvyšuje se i množství sběrných míst. Přístup ke kontejnerům na tříděný odpad mají obyvatelé na 99 procentech území a v roce 2016 mohli využít více než 307.000 nádob.
Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby loni využívalo 20.586 firem dodávajících na český trh balené zboží. Kromě toho firma zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro 6114 obcí. Někteří odborníci kritizovali monopolní postavení firmy. Ministerstvo životního prostředí v roce 2015 zamítlo žádost o autorizaci společnosti Interseroh, která chtěla firmě konkurovat. Údajně neposkytla dostatečné záruky.
reklama