http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-opatov-a-v-kojcice-postavi-suche-nadrze-proti-povodnim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obce Opatov a v Kojčice postaví suché nádrže proti povodním

22.10.2016 01:09 | JIHLAVA (ČTK)
Na Vysočině přibudou příští rok dvě suché nádrže, které pomohou chránit před povodněmi Kojčice na Pelhřimovsku a Opatov na Třebíčsku.  Na ilustračním snímku suchý poldr.
Na Vysočině přibudou příští rok dvě suché nádrže, které pomohou chránit před povodněmi Kojčice na Pelhřimovsku a Opatov na Třebíčsku. Na ilustračním snímku suchý poldr.
Na Vysočině přibudou příští rok dvě suché nádrže, které pomohou chránit před povodněmi Kojčice na Pelhřimovsku a Opatov na Třebíčsku. Na projekty celkem za 12,6 milionu korun dostanou úřady dotaci z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dalších devět sídel na Vysočině díky evropské podpoře zlepší systémy varování obyvatel před velkou vodou. Vyplývá to z údajů, které ČTK dostala od starostů a z webových stránek programu.
 

Obec Kojčice uspěla s projektem za 7,9 milionu Kč, který se týká vybudování suché nádrže Broučí na travnatých pozemcích nad vsí. "Před 11 lety nás postihla blesková povodeň a od té doby to řešíme," řekl starosta Pavel Svárovský. První důležitou protipovodňovou stavbu za 14,6 milionu Kč stavbaři dokončí příští měsíc. Po vybudování suché nádrže by podle starosty měla být obec chráněná před stoletou vodou.

Dělníci pracují na zvýšení hráze více než hektarového rybníka Mešnice nad Kojčicemi o dva metry. V rybníku tak vznikne další prostor umožňující zachytit přívalovou vodu. Součástí této stavby je také odtokové koryto, které bude splachy nad vsí odvádět do řeky. U této akce pokryje dotace 90 procent nákladů, u suché nádrže bude činit 85 procent. Pro obec s 340 obyvateli to jsou i tak velké stavby. Podle Svárovského ale povodeň před 11 lety způsobila mnohem větší škody, na které vesnice doplácí dodnes.

Městys Opatov dostane dotaci na suchou nádrž za 4,7 milionu Kč, vznikne u silnice na Brodce. "Naše obec má velký problém, protože je v údolí," řekla starostka Lenka Štočková. Přívalové deště postihly Opatov mnohokrát. "Hlavně v roce 2014, to tady bylo každé dva týdny a těch škod bylo hodně," uvedla.

V OPŽP uspěly i další projekty z Vysočiny skoro za 23 milionů Kč. Městys Želetava získá za 2,9 milionu Kč hlásiče umožňující kontrolovat hladiny toků a obecní rozhlas napojený na systém varování obyvatel. "Měli jsme tady v minulosti několikrát problém s dešti a se zvednutím hladiny říčky Želetavka," uvedl starosta Radek Malý. Ještě větší výdaje městys plánuje. Vyčistit podle Malého potřebuje kaskáda tří rybníků nad Želetavou celkem s osmi hektary vodní plochy. Na projekt týkající se prvního z nich se městys rovněž pokusí získat dotaci.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist